24 nápadů, jak zvlhčit vzduch v domě

vlhky-vzduchJak zvlhčit vzduch v domě a bytě? Tato otázka často přijde na mysl nejen v topné sezóně.

Vyzrajte na suchý vzduch

Suchý vzduch vám může způsobit mraky zdravotních problémů a rány statickou elektřinou, která se podílí i na zvýšenné prašnosti. Kromě těchto nesnází se můžete těšit na vysychání dřevěného nábytku i parket jedna radost. Takže jak si v příbytku potřebnou vláhu udržet? Máme pro vás užitečné rady, které zvládne každý.

1. Klasické ultrazvukové zvlhčovače

Asi nejsofistikovanějším způsobem, jak udržet vlhkost vzduchu, je používat chytrý zvlhčovač, který si sám proměří vlhkost a zapne se jen když je ho potřeba. Tenhle tichý sluha toho moc nenapovídá, ani nesní – nanejvýš pár Wattů elektřiny. Hlavně funguje ve dne v noci a nemusíte na něj myslet. Ani to se zvlhčováním nepřežene, prostě hlídá si svou úroveň. S trochou šikovnosti při výběru si domů odnesete model, který poslouží i jako aromalampa, nebo čistička vzduchu.

2. Sušte mokré prádlo v pokoji

suseni-pradla-v-byte-v-zimeMísto na balkóně rozložte stojan s mokrým prádlem v pokoji, nejlépe v blízkosti radiátoru.

Voda, která se při sušení odpaří, zvýší relativní vlhkost v pokoji poměrně výrazně. Nevýhodou je však estetická stránka věci, zúžení prostoru, popř. i zvýšené množství prachu ve vzduchu.

Jídlo vařte, nepečte

Sami to znáte: když doma vaříte, po chvíli musíte otevřít okno a vyvětrat, protože v kuchyni to vypadá jako v parní sauně. I tímhle způsobem se dá zvýšit vlhkost vzduchu v domácnosti.

Proto zkuste třeba místo pečení (při kterém se naopak vlhkost vzduchu snižuje) raději vařit.

4. Nezavírejte rychlovarnou konvici

Intenzivního zvlhčení dosáhnete převařením vody v rychlovarné konvici. Po vypnutí odklopte víčko a postavte ji poblíž středu pokoje a pozorujte, jak do vzduchu uniká pára. Podle potřeby opakujte.

Místo rychlovarné konvice lze použít klasickou konvici na sporák. Vaření vody sice bude trvat déle, během něho se ale část páry bude postupně uvolňovat do okolí. Můžete si být také jistí, že tímto retro spotřebičem zaujmete všechny návštěvy.

5. Vaření vody (bylinných čajů)

Pro rychlé zvýšení vlhkosti stačí dát na sporák hrnec s vodou, zakrýt ho pokličkou, a přivést ji k varu. Potom pokličku odklopit a při mírném ohni nechat vodu postupně vypařit.Tato metoda je poměrně efektivní, ale zabírá jen na místnosti, které mají sporák. Trochu více mobility vám poskytne přenosná indukční deska nebo vařič.

Extra tip pro trochu wellness:

Pokud do vody přidáte bylinky, můžete si podomácku vytvořit bylinný difuzér. Bylinná pára je velmi léčivá a zklidňuje dýchací cesty. Naše dýchací ústrojí je suchým vzduchem namáhané nejvíce a prospěje mu, když ho trochu podpoříme. Takový tymián a máta nikdy nezklamou... a pro ještě více luxusu stačí kápnout do vody nějaké esenciální oleje (třeba eukalyptus).

6. Použijte rozprašovač

Pro okamžitý účinek bez nebezpečí opaření si pořiďte láhev s rozprašovačem. Naplňte láhev pitnou vodou (lepší je teplá nebo vlažná) a několikrát za den rovnoměrně postříkejte vzduch.

Nejlepšího efektu dosáhnete s jemným rozprašováním, které napodobuje efekt mlhy a vytváří drobounké kapičky, které se rychle rozptýlí do vzduchu. Naopak větší a těžší kapky spíše klesají k zemi a vsakují se do materiálů. (Pozor na důležité dokumenty.)

7. Navlhčete záclony

Kdo má textilní záclony nebo závěsy? Stačí je navlhčit rozprašovačem a počkat, až se voda postupně odpaří.

Tento způsob je dobrý používat zvláště v létě, nebo když je větrno. Navlhčete záclony a otevřete okno, vlhkými záclonami pak zatáhněte otevřené okno. Vítr zvenku bude proudit přes záclony směrem dovnitř a přitom se bude zvlhčovat.

8. savé houby

Pro rychlou pomoc navlhčete několik kuchyňských houbiček a nechte je položené na voděodolných površích, například na parapetu.

9. Během sprchování nezavírejte

Během sprchování nechte otevřené dveře do koupelny, aby se pára mohla dostat i do ostatních místností. Nesmí vám ovšem vadit ztráta soukromí. Navíc si dejte pozor, aby nadměrná vlhkost nepoznamenala váš sprchový kout či box plísní.

10. Po koupeli nevypouštějte vanu

Poté co se vykoupete, vanu nevypouštějte, ale nechte horkou vodu v ní. Voda se bude odpařovat ještě dlouho potom, co vychladne. Potom ji můžete vypustit. Pokud máte doma malé děti, tento způsob vám z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme.

11. Nepoužívejte fén

Dámy - poté, co si umyjete hlavu, nechte fén fénem a nechte vlasy uschnout přirozeně. Sice budou schnout déle, ale vlhkost vzduchu půjde nahoru. Zároveň se můžete hřát vědomím, že jste něco udělaly pro zdraví svých kadeří, kterým tímto jen prospějete. Jen pozor na teplotu v místnosti, abyste se nenachladily.

12. Nechte otevřenou myčku nádobí

Po umytí nádobí v myčce ho nenechávejte uschnout vevnitř, ale myčku otevřete. Horká pára bude moci unikat do okolí a zvlhčí vzduch.

13. Pouštějte si relaxační fontánku

Drobná fontánka, kde proudí voda, spolehlivě zvýší vlhkost v místnosti. Tekoucí voda je velmi přirozený způsob, jakým se do vzduchu dostává vláha.

Dodává i nádech wellness: tekoucí, jemně bublající voda zklidňuje a může se hodit jako doplněk k meditaci.

14. Pořiďte si Akvárium

Stejně jako fontána i akvárium s pestrými rybičkami je příjemné na pohled a má uklidňující efekt. Pokud bude nezakryté, bude se část vody z jeho povrchu odpařovat. (Doporučujeme rybičky, které nevyskakují.) A také pozor na přemnožení řas, které mohou uvolňovat ne už tak příjemný zápach.

15. Květiny v květináči

koupelna s květinamiProces fotosyntézy není to jediné, čím se mohou květiny pochlubit. Mnoho druhů umí zlepšit kvalitu vzduchu, např. neutralizují některé toxiny.A umí taky regulovat vlhkost.

Vlhkost vzduchu rostliny rovnoměrně zvyšují procesem transpirace, tj. po zalití absorbují vodu, kterou postupně uvolňují do okolí svými listy. Mezi nejlepší druhy pokojových rostlin pro zvýšení vlhkosti patří palma horská (Chamaedorea seifrizii), nebo další širokolisté rostliny jako jsou filodendrony, monstery a fíkusy.

16. Váza s květinami

Další dekorativní prvek do vaší domácnosti. Nejenom, že zkrášlí váš interiér, ale také zvýší relativní vlhkost vzduchu. V nejlepším případě je dobré květiny umístit někam na slunné místo. Místo květin ale můžete použít i prázdnou vázu. Efekt bude stejný.

17. Žehlení parní žehličkou

Podobně jako u rychlovarné konvice pára uvolňovaná při žehlení uvolní do vzduchu větší množství vlhkosti. Že by na žehlení bylo i něco pozitivního?

18. Aroma lampy

Zapálená svíčka ohřívá vodu a ta postupně uvolňuje nejen vůni esenciálního olejíčku, ale i trochu vlhkosti. Efekt může být sice nepatrný, ale o to více voňavý. V kombinaci s dalšími metodami vytvoří příjemné prostředí pro život.

19. Dejte hrnec s vodou na topení

Na topení můžete umístit jakoukoli nádobu s horkou vodou. Pokud budete topit, voda se bude postupně odpařovat. Tento způsob zvlhčování však trvá dlouho a není příliš efektivní. Ve stojaté vodě se navíc budou množit bakterie a je třeba ji denně měnit. Namísto provizorního hrnce můžete zvolit elegantnější keramický odpařovač.

20. Dekorativní odpařovač vzduchu

Už naše babičky používali staré keramické zvlhčovače vzduchu, které dávaly na topení. I dnes se dají velice levně sehnat a prodávají se navíc v mnoha moderních provedeních. Teoreticky se voda z nádobky vypařuje tím více, čím víc topíte. Voda je potřeba jednou za čas do odpařovače dolít. Je také důležité dávat pozor, aby se v nádobce nemnožily bakterie, které by se mohly společně s párou dostávat do vzduchu.

Účinnost není valná. Abyste opravdu zvedli vlhkost, pořiďte odpařovač s větší plochou, ale ani tak nečekejte zázraky.

21. Podlahové vytápění a nádoba s vodou

Když nemáte radiátory, ale podlahové vytápění, obvykle postačí, když do misky nalijete převařenou vodu a položíte ji na zem. Za čas se voda sama odpaří. Lze přidat pár kapek pomerančové/citrónové šťávy nebo vonného esenciálního oleje. Místo misek si případně můžete pořídit dekorační dezénové, porcelánové nebo keramické nádoby. Jen pozor, ať je neskopnete nohou.

22. Přehoďte navlhčený ručník přes topení

Velice populární metoda, která rychle funguje. Funguje dobře, pokud je v místnosti opravdu teplo. Je lepší používat froté ručníky, prostěradla nebo ponožky než oblečení, protože to by se mohlo teplem poškodit. Pokud se pro tuto metodu rozhodnete, doporučujeme používat čerstvě vyprané a aviváží provoněné ručníky – použité kusy oděvů by mohly do pokoje uvolňovat nepříjemný zápach.

23. Netopte zbytečně

Tento způsob je nejdůležitější metodou, jak bojovat s nižší vlhkostí vzduchu: nespoléhejte příliš na radiátor. V přetopené místnosti je obvykle vzduch velice suchý a relativní vlhkost klesá na nepříjemných 20-30%, což vás nakonec učiní náchylnými k nachlazení. Řešení je velice jednoduché – snížit teplotu. Ušetříte za energie a navíc se budete cítit zdravější.

24. Větrejte chytře

Jednou za čas pořádně vyvětrejte, aby se obměnil suchý vzduch v místnosti s čistým a vlhčím vzduchem venku. Je lepší větrat kratší dobu a intenzivněji, než déle a málo. Závisí to ovšem na venkovních podmínkách. Obecně je dobré větrat vždy, ale nezapomeňte, že vlhkost v ovzduší kolísá podle počasí i teploty. Nejvíce vlhkosti získáte větráním po dešti, nebo po sněhu. Naopak vzduch za okny je nejsušší, pokud mrzne až praští, fouká silný vítr, nebo je horko jako na Sahaře. Pokud máte novější a dobře utěsněná okna, větrejte častěji. Starými okny sice uniká více tepla, ale zároveň jimi dovnitř proudí více kyslíku.

Závěrem... Zapařte si s mírou

Všeho s mírou a stejně tak i vodní páry.

Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, hodnoty relativní vlhkosti si dobře kontrolujte. Nejlépe to jde pomocí vlhkoměru. Nic se totiž nemá přehánět a může se stát, že si místnost zvhlčíte až příliš a budete se cítit jako v tropickém pralese. Nadměrná vlhkost vzduchu může přinést své vlastní problémy, proto přejeme šťastnou ruku.