Plánujete miminko? Popřemýšlejte o pořízení zvlhčovače vzduchu

Není žádnou novinku, že příliš suchý vzduch není zdravý. Častokrát se s obtížemi plynoucími z nedostatečné vzdušné vlhkosti potýkáme v průběhu podzimního, zimního i jarního období. Častokrát se to ostatně projeví na množství nejrůznějších viróz a respiračních onemocnění, které pravidelně v tomto období proděláváme. Rodiny s dětmi se přitom s tímto problémem potýkají ještě častěji. Naše ratolesti totiž ještě nejsou dostatečně přivyklé nejen teplotním, ale i vlhkostním výkyvům, které mají neblahé důsledky na jejich zdraví.

Dětský organismus není stavěný na suchý vzduch

Že suchý vzduch škodí nejenom dýchacím cestám, ale také celkové imunitě i zdraví pokožky, o tom už jste nejspíš slyšeli. Pokud ale máte doma malé děti, anebo jejich příchod za nedlouho očekáváte, možná byste měli pouvažovat o tom, jakým způsobem se staráte o vzduch, který doma dýcháte. Jakožto dospělí máme jistou odolnost vůči nepohodlí i mírně nehostinnému okolnímu prostředí.

Zkrátka už jsme si na to zvykli. Nicméně malé děti, jejichž organismus je ještě mladý a citlivý, nejsou připraveny na přírodní klimatické podmínky panující v přírodě, které však, ruku na srdce, s naším běžným životním prostředím v domácnostech 21. století už mají jen pramálo společného. Kromě mnoha dalších věcí bývá nejpalčivějším problémem suchý vzduch, kterému nutně čelíme přinejmenším každou zimu. Prakticky se s ním však potýkáme během celé topné sezóny, což v některých domácnostech znamená často i více než polovinu roku.

zvlhcovace_pro_deti

zdroj: Pixabay.com

Kdy kvalita ovzduší představuje pro děti problém

Obecně vzato se zdravotní obtíže plynoucí ze suchého vzduchu objevují tehdy, když vlhkost klesne pod hodnotu 40 procent. Během topného období často ale klesá i mnohem níže. To se pak projeví zvýšenou citlivostí dýchacích cest a vznikem suchého kašle, bronchitidy, laryngitidy či astmatem, ale i vyšší náchylností k infekcím dýchacích cest nebo k atopickým a dalším ekzémům.

V tu chvíli totiž sliznice nemají dostatečné zdroje vody pro tvorbu přirozeného množství hlenu, který by chránil sliznice před podrážděním, nečistotami či průniku různých druhů patogenů, jako jsou bakterie, viry či různé plísňové infekce. A v tu chvíli vznikají potíže, které se mnohdy zbytečně léčí agresivními druhy léčiv. Přitom stačí jen malá změna, tedy zajistit dostatečnou vlhkost vzduchu.

Vhodné prostředí udrží zvlhčovače vzduchu

Ať už máte doma novorozence, batole či školáka, správná vlhkost vzduchu ušetří zdraví vašeho dítěte i vaše nervy – a nakonec i peněženku. Bez ohledu na věk vaší ratolesti totiž není nutné používat jakékoliv speciální druhy přístrojů, které by vyžadovaly zvýšené náklady na pořízení nebo údržbu.

Pakliže však rádi zařizujete byt stylově, můžete do pokojíčku svého dítěte pořídit speciálně designovaný zvlhčovač vzduchu v podobě mašinky či pohádkové kočičky Hello, Kitty! Není to ale nic bezpodmínečně nutného. Stejnou službu totiž prokáže i zvlhčovač vzduchu pro běžný provoz v „dospěláckém“ prostředí.

Pokud vás zajímají technologie zvlhčování, doporučujeme si přečíst článek Srovnání technologií zvlhčovačů, kde srovnáváme dvě nejpoužívanější technologie zvlhčovačů - ultrazvukový a s přirozeným odparem.

zkondenzovana_para

zdroj: Pixabay.com

Výkon, bezpečnost i míra hluku

Důležitější než vzhled výrobku jsou jeho parametry, tedy obvykle výkon a také jeho bezpečnost. Výkon je nutné volit podle toho, kolik vlhkosti je třeba do vzduchu dodat, a to i s ohledem na výměru místnosti, v níž bude přístroj používán. Menší prostory nevyžadují tak velký výkon, jako prostory s vyšší obytnou plochou. Kromě samotného výkonu je pak důležitá také hlučnost přístroje, která je zásadní ve chvíli, kdy přístroj poběží i v průběhu noci.

Pakliže budete zvlhčovač vzduchu používat v místnostech, kde není vzduch vyloženě přesušený, nejspíš oceníte také funkci měření vlhkosti vzduchu, která vám zajistí, že nebudete prostor vystavovat nadměrné koncentraci par, která by mohla vyústit v další problémy, z nichž deformace nábytku jsou tím menším problémem, zato výskyt plísní tím větším.

Jako ochrana proti nechtěnému zásahu dětských nenechavých prstíků je vhodné pořídit si přístroj se zabudovanou dětskou pojistkou. Ta zajistí bezpečné a bezproblémové použití přístroje i po velmi dlouhou dobu.

Zvlhčovače vzduchu na Gavri

Na našem e-shopu máme přehledně uspořádanou nabídku zvlhčovačů vzduchu. Najdete zde zvlhčovače ultrazvukové, diskové, 2v1 a zvlhčovače s přirozeným odparem. Nedílnou součástí je i příslušenství pro zvlhčovače vzduchu, kde najdete mimo jiné i esenciální oleje, díky kterým se ze zvlhčování může stát aromaterapická procedura.

Produkty se snažíme mít podrobně popsané, včetně toho nejdůležitějšího - parametrů. Ty jsou rozděleny pomocí ikonek, které umožňují pohodlnou a rychlou orientaci.