5 věcí, které zvážit před koupí čističky vzduchu

Čističky vzduchu jsou nejlepším způsobem, jak vyčistit vzduch v interiéru, který může být znečištěný a plný částic, jako je pyl a prach. 

Na trhu existuje celá řada modelů, které se od sebe liší použitou technologií čištění, výkonem, rychlostí čištění a množstvím dalších příjemných funkcí. Pokud právě stojíte před rozhodnutím, kterou čističku vybrat, zodpovězte si následujících 5 otázek.

  • Proč potřebuji čističku
  • Jak výkonnou čističku vzduchu potřebuji?
  • Jaké funkce potřebuji?
  • Jaký typ filtru je vhodný pro naši domácnost?
  • Kolik času a peněz jsem ochoten věnovat údržbě čističky?

 

1. Proč potřebuji čističku vzduchu?

Proč je vůbec čistička vzduchu nezbytným pomocníkem v domácnosti? Tady je hned několik důvodů:

Astma

Čistička vzduchu by měla být jasnou volbou pro osoby trpícím na astma. Spouštěcími faktory pro astma jsou totiž ve většině případů právě látky obsažené ve vzduchu. Čistička vzduchu neumí sice astma vyléčit, snížíte-li však koncentraci škodlivých látek, prachů a alergenů ve vašem interiéru, docílíte značného zmírnění příznaků této nemoci.

Jakou čističku pro astmatika vybrat?  Zde bychom spíše měli začít tím, jakou čističku nevybírat – a to je čistička s funkcí ionizace. Produkce ozonu, která je vedlejším produktem ionizace, může totiž astmatikům jejich zdravotní stav zhoršit. Proto, trpíte-li na astma, vybírejte čističky vzduchu bez ionizátoru, nebo čističky, u kterých lze ionizátor vypnout. Vhodným doplňkem je zvlhčovač, který prohání vzduch přes vodní filtr, díky kterému z něj proudí příjemný vzduch podobný horskému vzduchu. Není zapotřebí kupovat pro tento účel dva různé spotřebiče. V našem eshopu naleznete kombinované přístroje, které čistí a zároveň vzduch zvlhčují.

Alergie

Alergici jsou další velkou skupinou lidí, kteří by měli o nákupu čističky vzduchu uvažovat. Pokud vás dráždí alergeny vyskytující se v ovzduší – tedy prach, pyl, plísně, roztoči, zvířecí chlupy či kouř, bude pro vás čistička vzduchu skvělým pomocníkem. Proč jsou na seznamu i pyly? Přestože tyto částice vznikají venku, nelze zabránit jejich rozšíření i do interiéru. Dostanou se dovnitř při větrání, nebo na oblečení, kůži a vlasech. Velké množství pylů se do domácnosti nenápadně dostane také při venkovním sušení prádla.

K úlevě od alergie poslouží dobře jakákoliv kvalitní čistička vzduchu s větším množstvím filtrů. Ideální jsou čističky s HEPA filtry, které dokáží odstranit více než 99 % škodlivin. Za nejlepšího pomocníka v boji proti alergiím můžeme doporučit čističku Comedes Lavaero 280, která je vyvinutá speciálně pro osoby trpící alergiemi. Přístroj kromě HEPA filtru obsahuje také filtr s nanostříbrem, filtr s aktivním uhlím a fotokatalycký TiO2 filtr.

Základová fotografie zdarma na téma chřipka, covid-19, dítě

                                                                                                              Zdroj: Pexels.com

Kouř a zápach v domácnosti

Ať už se jedná o cigaretový kouř nebo kouř z krbu či kouř a pachy z kuchyně, neměly by tyto částice ve vzduchu zůstávat příliš dlouho. Nejen, že v delším horizontu způsobují dýchací obtíže, ale způsobují také nepříjemný zápach v místnosti, který z pokojů a jejich vybavení jen tak nedostanete. Výhodou čističky vzduchu je to, že kouř dovede zachytit ještě předtím, než se usadí na nábytku či oblečení. Bojujete-li s kouřem v domácnosti, pomůže vám nejlépe čistička s elektrostatickým filtrem nebo čistička s kombinací HEPA filtru, uhlíkového filtru, TiO2 filtru a UV lampy, která částice kouře vtahuje do sebe a navždy je zde uzamknou.

Pokud si chcete koupit čističku vzduchu, aby vás zbavila již usazeného zápachu z kouře, můžete si ušetřit námahu i peníze – v tomto případě vám totiž klasická čistička nepomůže. Namísto toho si ale můžete pořídit malý přenosný ionizátor, který díky svému elektrostatickému filtru pročistí vzduch od zápachu, který se uvolňuje ze stěn či nábytku, a zároveň osvěží prostor. Pro kompletní vyčištění je ale potřeba počítat ještě s mechanickým čištěním zdí, čalounění, apod.

Základová fotografie zdarma na téma atraktivní, bokeh, cigareta

                                                                                                                    Zdroj: Pexels.com

Domácí mazlíčci

Čistička vzduchu může být velmi užitečná do domácnosti, ve které se vyskytují zvířata. I člověk, který netrpí alergiemi, vnímá, že vzduch, ve kterém se vyskytuje domácí mazlíček, nepůsobí příliš svěže. Kromě chlupů a jiných nečistot je často potřeba se vypořádat také s pachy, které se linou ze zvířecích toalet či z klecí. Jako ideální čističku pro tyto domácnosti doporučujeme jakoukoliv čističku s kombinací uhlíkového filtru, který efektivně odstraňuje pachy a HEPA filtru, který ničí pevné škodliviny, jako jsou chlupy, částečky kůže či peří. 

Základová fotografie zdarma na téma čekat, čistokrevný, detail

                                                                                                                    Zdroj:Pexels.com

Prevence

Velká část lidí se domnívá, že čističky vzduchu jsou nezbytné pouze pro lidi, kteří mají problémy s dýcháním. To však není pravda. Vědecké studie odhalily, že vzduch v uvnitř místnosti je až 5x více znečištěný než venkovní vzduch a působením na člověka roste riziko vzniku mnohých onemocnění. Pořízení čističky vzduchu tak nemusí být jen řešením již probíhajících zdravotních problémů, ale je také skvělou prevencí pro vašeho zdraví. V případě, že neřešíte žádný konkrétní problém, můžete si vybrat jakoukoliv kvalitní čističku vzduchu. My však doporučujeme čističku s ionizátorem, která kromě vyčištění, také vzduch zpříjemní.

2. Jakou výkonnou čističku vzduchu potřebuji?

Chcete-li zvolit správnou velikost čističky vzduchu pro vaše potřeby, spočítejte si plošné rozměry prostoru, který chcete vyčistit. Pomůže vám k tomu článek Jak vybrat čističku dle velikosti prostoru.

Plocha však není jediným klíčovým parametrem. Důležitá je také výkonnost čističky, kterou můžeme měřit podle tzv. rychlosti vzduchového průtoku. Tento parametr udává, jak dlouho trvá, než se vzduch v místnosti pročistí. Samozřejmě zde platí pravidlo, že čím rychleji, tím lépe. U alergiků a astmatiků se doporučuje volit čističky vzduchu, které zvládnou výměnu vzduchu v místnosti 4x za hodinu. Tato častá výměna zajišťuje opravdu důkladné a okamžité odstranění co nejvíce mikroskopických látek a alergenů. Pro běžné uživatele, kteří netrpí dýchacími obtížemi, stačí i nižší rychlost průtoku.

3. Jaké funkce vyžaduji od čističky vzduchu?

Při výběru typu čističky také zvažte, jak by měla být čistička vybavená a zda byste chtěli nějaké speciální funkce.

Pokud budete chtít čističku využívat ve více místnostech, oceníte pro lepší manipulaci kolečka a rukojeť. Pro pohodlné užívání se poohlédněte po čističce vzduchu s dálkovým ovládáním. Výjimkou už nejsou ani čističky, které lze připojit k wifi a ovládat pomocí chytrého telefonu. Čističky mohou mít také ukazatel výměny filtru. Vhodnou součástí je časovač, na kterém si navolíte délku čistění vzduchu. Pokročilejší stroje již mají indikátory vzduchu a fungují na automatický režim.

Z pokročilejších funkcí můžeme jmenovat tyto:

  • Ionizátor - umožňuje likvidaci kladných iontů, což má za následek „provonění vzduchu“.
  • Zvlhčovač – pomocí jemných kapének vody navrací čistička se zvlhčovačem vzduchu jeho přirozenou příjemnou vlhkost, která má blahodárné účinky na dýchací cesty. Ideální obzvláště v topné sezóně.
  • Odvlhčovač – trápí-li vaši domácnost naopak příliš vlhký vzduch a plísně, pomůže čistička s funkcí odvlhčovače.
  • UV lampa - vydává ultrafialové (UV-C) záření, které proniká do bakterií, virů, plísní a jiných mikroorganismů a zabíjí je, nebo jim zamezuje množení.ovladaci_panel_pristroje

4. Jaký typ filtrace potřebuji?

Toto téma jsme už lehce nastínili v první otázce. Pro různé potřeby domácností existují různě vhodné filtry a nelze jednoduše doporučit jeden univerzální, který by vyhovoval všem podmínkám. Proto i výrobci své přístroje vybavují více druhy filtrů, aby využili všechny jejich přednosti. Co si ale pod jednotlivými názvy filtrů představit?

HEPA filtrHEPA filtr

HEPA filtr je mechanický filtr, který je v současnosti považován za nejúčinnější technologii. Díky husté síti vláken zachytí až 99% nečistot. Poradí si s prachovými částicemi, pyly, bakteriemi i plísněmi. Neumí však pohlcovat pachy.

Elektrostatické filtry s ionizací

Tento typ filtrů má pomyslné druhé místo co do účinnosti. Tyto čističky přitahují nečistoty na sběrné disky, čímž přispívají k pročištění vzduchu od pevných částic. Velkou výhodou je tichý chod a naprostá bezúdržbovost. Nevýhodou je, že nelze vypnout ionizátor, což může citlivějším osobám vadit.

uhlikovy filtrUhlíkové filtry

Třetí místo patří uhlíkovým filtrům. Ty na rozdíl od HEPA filtrů zvládnou pohlcovat také pachy a jsou tak vhodné například pro kuřácké domácnosti nebo domácnosti, kde se vyskytují domácí mazlíčci.

TiO2 filtry

Také TiO2 filtry jsou velmi účinné a díky chemické reakci v kombinaci s UV lampou dokáží likvidovat mikroorganismy na minerální látky.

Vodní filtry

Nejméně výkonné jsou čističky s vodním filtrem. Jejich nespornou výhodou však je použití vody a s tím spojené zvlhčení vzduchu.

5. Kolik času a peněz jsem ochoten investovat do péče o čističku?

Při rozhodování o typu čističky vzduchu je potřeba vzít na vědomí také fakt, že většina filtrů má omezenou životnost, a tak je nutné je čas od času vyčistit nebo dokonce vyměnit za nové. Spočítejte si předem, kolik peněz vás budou filtry stát. Mnoho čističek je již prodáváno v setu s náhradními filtry, a tak se mohou vyplatit více, než levnější čističky, do kterých je však potřeba náhradní filtry dokoupit.

Prachový předfiltr

Základní prachový filtr obvykle stojí před hlavními filtry a je tak první „na ráně“. Díky tomu se zanáší nejvíce. Díky jeho struktuře je ale možné jej opakovaně utírat vlhkým hadříkem, vyluxovat anebo přímo vyprat ve vodě. Údržbu předfiltru, pokud jej vaše čistička obsahuje, nepodceňujte. Jeho čistota je zárukou správné funkčnosti a jednou z cest jak ušetřit od zbytečných nečistot hlavní filtr/y.

Uhlíkový filtr

Filtry s aktivním uhlím mají dle četnosti užívání životnost zhruba půl roku. Tuto dobu je možné vhodnou údržbou (čištěním) prodloužit. Filtr je však velmi citlivý, a tak jej nikdy nečistěte mechanicky. Namísto toho jej můžete propláchnout v teplé vodě. Po vyčištění jej můžete usušit na topení. V případě pořízení nového filtru si připravte částku od 150 do 400 Kč.

HEPA filtr

HEPA filtrživotnost okolo 1 roku. Stejně jako ostatní filtry je i zde možné životnost zvýšit vhodnou údržbou. Zde je potřeba zjistit, jaký druh HEPA filtru potřebujete čistit. Existují totiž dva druhy – omyvatelné a neomyvatelné. Oba druhy filtrů jsou stejně kvalitní, stejně funkční a jak už název napovídá, liší se od sebe tím, zda filtr může přijít do kontaktu s vodou. Neomyvatelné je možné čistit pomocí vzduchu – tedy vysavačem či pomocí stlačeného vzduchu. Omyvatelný HEPA filtr je možné čistit stejně, navíc však můžete filtr i namočit – tedy propláchnout pod proudem vody. Cena nového filtru se pohybuje od 300 Kč.

Elektrostatický filtr

Elektrostatický filtr funguje na principu nabíjení pevných částic ve vzduchu a jejich následnému přitahování na sběrné disky, které se však nijak neopotřebovávají a tak není filtr potřeba měnit. Jediná údržba spočívá v občasném otření sběrných disků tzv. švédskou utěrkou, popřípadě omytí vodou. Existují však i další permanentní elektrostatické filtry, které jsou zcela bezúdržbové.

TiO2 filtr

Filtr TiO2 pracuje sice na bázi chemické reakce, funguje však jen jako katalyzátor, tudíž se nijak neopotřebovává a není potřeba se o něj nijak starat. Je tak jediným filtrem, který má teoreticky neomezenou životnost.