Údržba stropních ventilátorů

Přestože jsou moderní stropní ventilátory vyrobeny tak, aby fungovaly roky, je pro zajištění optimálního výkonu potřeba alespoň základní údržba a čištění. Odměnou vám bude dlouhá životnost výrobku, minimální hlučnost, viklání a menší pravděpodobnost případných poruch nebo dokonce uvolnění ventilátoru.

Pravidelná kontrola stropního ventilátoru

I přesto, že například v zimě ventilátor nepoužíváte, je potřeba jej alespoň každých 6 měsíců zkontrolovat. Vzhledem k tomu, že by kontrola měla zahrnovat i demontáž krytu, odpojte raději stropní ventilátor od elektřiny. Poté si sežeňte dostatečně vysoký žebřík, šroubovák a můžete se pustit do práce – je potřeba zkontrolovat čistotu lopatek i motoru, dotažení šroubů, dostatečné promazání (vyžaduje-li to váš model) a na závěr zkontrolování a případné vyvážení lopatek.

pravidelna_kontrola_stropniho_ventilatoru

zdroj: Pexels.com

Čištění lopatek ventilátoru

Jako první se můžete pustit do vyčištění lopatek ventilátoru. Toto čištění můžete provádět i častěji než jednou za 6 měsíců. Nahromaděný prach na lopatkách stropního ventilátoru může totiž v extrémních situacích způsobit nerovnováhu mezi hmotností jednotlivých lopatek, což vede k viklání a zvýšené hlučnosti. Prach se také může dostat do krytu motoru, což může způsobit skřípání ventilátoru a následné poškození nebo dřívější opotřebení celého přístroje.

Čištění mokrou cestou

Nejlepším způsobem, jak vyčistit lopatky stropního ventilátoru, je otření vlhkým hadříkem s mýdlovou vodou nebo vodou s mírným přídavkem šetrného čisticího saponátu. Vyhněte se použití agresivnějších čisticích přípravků, které by mohly poškodit povrch lopatek.

Máte-li stropní ventilátor s dřevěnými lopatkami, můžete je na závěr ošetřit přípravkem na leštění nábytku. Kromě hladkého aerodynamického povrchu budou lopatky déle chráněny před usazováním dalšího prachu. Před dalším použitím nechte ventilátor vyschnout.

Čištění suchou cestou

Méně znečištěné lopatky můžete čistit také suchou cestou s pomocí suchého hadříku nebo vysavače. V tomto případě však počítejte s vířením nahromaděného prachu a připravte si pod sebe raději noviny.

Manipulace s lopatkami

Lopatky je potřeba čistit z obou stran. Při manipulaci s nimi zacházíme opatrně, abychom je nepoškodili nebo nevyhnuli z jejich pozice. Obzvláště při použití vysavače buďte maximálně opatrní. V případě, že jsou lopatky opravdu velmi špinavé, můžete je také demontovat a vyčistit v příjemnější pozici než na žebříku.

Čištění motoru ventilátoru

Vyčistit můžete také kryt motoru ventilátoru. K tomuto čištění je ideální použít vysavač. V prvé řadě vysajte nečistoty ze štěrbin na krytu motoru a vodicí tyče. Poté můžete odšroubovat kryt motoru a vysát nečistoty i z něj. Zde ale buďte opatrní, luxujte na nejnižší možný výkon.

Utahování ventilátoru

Ventilátor během svého chodu značně vibruje a může se tak stát, že se časem začnou povolovat některé šrouby. Poznáte to už podle zvuku, kdy ventilátor začne být hlučnější, případně v něm začne chrastit. Varovným signálem by pro nás mělo být také chvění ventilátoru. V těchto případech neotálejte a dotáhněte šrouby ihned. V opačném případě je zde riziko úrazu při uvolnění některé části nebo dokonce celého ventilátoru.

Pokud nepozorujete na ventilátoru žádné změny, stačí, když šrouby dotáhnete 2x ročně.

Kontrola utažení a úplnosti všech šroubků

Sundejte kryt motoru a zkontrolujete a dotáhněte šroubky na všech komponentech, včetně lopatek a svítidla. Dále zkontrolujte připevnění ke stropu a podívejte se také, jestli někde nechybí šroubky.

Vyvážení lopatek

Kontrola a následné utahování lopatek je zapotřebí nejen pro vaše bezpečí, ale také z důvodu hlučnosti. Vychýlené nebo jinak nevyvážené lopatky jsou totiž velmi častou příčinou zvýšené hlučnosti, a pokud takto necháte přístroj běžet delší dobu, může časem dojít k jejich deformaci nebo i k poškození celého přístroje. Pokud si všimnete, že nějaká z lopatek je níže než ostatní, utáhněte šrouby, které ji drží na místě.

Pokud nevíte, u které lopatky je chyba a utahování šroubků nepomáhá, můžete demontovat všechny lopatky a položit je na sebe. Lopatky by na sebe měly perfektně pasovat.

Vyvažovací sada

Poslední variantou, jak vyvážit ventilátor je použití speciální sady pro vyvažování ventilátoru. Jedná se o plastové nebo kovové samolepící závaží o různých gramážích, které pomáhá naleznout chybnou lopatku a správně ji vyvážit, aby došlo ke snížení kolísání ventilátoru. Vyvažovací sady jsou často součástí originálního balení ventilátorů, případně je lze dokoupit.

Mazání ventilátoru

Podívejte se do uživatelské příručky vašeho ventilátoru, abyste zjistili, zda váš přístroj vyžaduje mazání. Pokud ano, měli byste se z příručky také dozvědět, jaký druh oleje použít a kam jej nalít. Pokud ne – nemusíte se mazáním zabývat.