Ochlazovač vs. mobilní klimatizace

Plánujete si na léto pořídit nějakou chladicí technologii do vaší domácnosti, ale nevíte, jakou si vybrat? Představíme vám základní typy přístrojů, které vám mohou v letních dnech ulevit od nepříjemných pocitů horka.

Nástěnná a stropní klimatizace

Základním přístrojem je klasická (statická) nástěnná či stropní klimatizace. Ta je sice nejúčinnějším řešení, ale také nejdražším. Kromě vysoké pořizovací ceny je potřeba počítat také s náročnou instalací, která vyžaduje i stavební zásahy. Někde dokonce není její instalace ani možná.

Pořízení této klimatizace je investice, kterou je potřeba konzultovat s odborníkem, a proto se dále budeme věnovat spotřebičům, které si můžete domů pořídit sami a bez nutnosti náročné instalace třetí osobou. Jedná se o mobilní klimatizace a ochlazovače. Na následujících řádcích si vysvětlíme princip fungování obou přístrojů a vyjmenujeme si základní rozdíly, které vám usnadní rozhodování mezi nimi.

Ochlazovač vzduchu

V této kapitole si představíme, jak vlastně takový ochlazovač vzduchu funguje a jak vlastně dokáže ochladit vzduch.

Jak funguje ochlazovač?

Ochlazovač vzduchu využívá principu přirozeného odpařování vody. Přístroj nasává teplý vzduch z místnosti a prohání jej přes voštinový filtr, přes který je veden jemný proud vody. Vyfukovaný vzduch je tímto zchlazen a obohacen o kapičky vody. Výsledkem je příjemnější klima a zvlhčený vzduch, který pocit úlevy od horka umocňuje. Použitím ledové vody nebo přímo ledu je možné docílit zvětšení chladicího efektu. Chladící výkon je možné koordinovat rychlostí ventilátoru.

schema_ochlazovac_vzduchu

Zdroj: Trotec.com

Jak moc ochladí ochlazovač vzduch v místnosti?

Ochlazovací výkon je závislý na konkrétním modelu, velikosti prostoru a hlavně na úrovni vlhkosti v bytě. Čím nižší vlhkost je, tím lépe bude ochlazovací efekt působit. I tak je ale potřeba počítat s tím, že technologie prostého ventilátoru a odpařování vody nezvládne místnost vychladit o několik stupňů tak, jako klasická či mobilní klimatizace. Od ochlazovače tak očekávejte spíše pocitové ochlazení. Nejvíc jej pocítíte v bezprostřední blízkosti přístroje, i když tento parametr je hodně závislý na výkonu ventilátoru daného přístroje.

Výhody ochlazovače vzduchu aneb proč si koupit ochlazovač vzduchu

Mezi hlavní výhody ochlazovače patří jednoduchost, cena a možnost zvlhčování vzduchu.

Zvlhčování vzduchu

Díky zvlhčování vzduchu je ochlazovač vhodný k celoročnímu využití v místnostech se suchým vzduchem. Nejvíce suchý vzduch trápí naše obydlí v zimě, kdy se vlivem topení v místnosti vzduch vysušuje a způsobuje citlivějším lidem problémy s dýcháním. Ochlazovač vzduchu tak paradoxně nalezne využití v domácnosti i v zimě. Pokud naopak máte doma vlhký vzduch, může být zvlhčující efekt nežádoucí a měli byste se poohlédnout po jiném způsobu chlazení.

Jednoduché spuštění kdekoliv

Velkou výhodou ochlazovačů vzduchu je jejich mobilita a snadné uvedení do provozu. Ochlazovače ke svému fungování nepotřebují nic jiného než naplněnou nádržku s vodou a připojení do elektrické zásuvky. Na rozdíl od mobilní klimatizace není teplý vzduch vyváděn ven z místnosti a není tak potřeba řešit žádné hadicové systémy do oken. Ochlazovač také snadno přenesete do jiné místnosti. Kompaktní rozměry umožňují vzít s sebou přístroj například na chatu či do kanceláře.

Šetrný k přírodě i peněžence

Pořízení ochlazovače vzduchu je poměrně levná záležitost. Ceny kvalitních přístrojů startují už okolo 2 000 Kč. Ochlazovač ke svému fungování navíc nepotřebuje žádné chemické prostředky, aditiva ani chladící jednotku. Nemusíte k němu nic dokupovat. Doplňujete do něj jen vodu, což je šetrné nejen k vaší peněžence, ale i k přírodě. Do ovzduší se totiž nedostávají žádné chemické látky, ale jen čistá voda.

Nevýhody ochlazovače vzduchu oproti mobilní klimatizaci

  • Nižší chladící výkon
  • Zvýšení vlhkosti (může být pozitivum i negativum)
  • Nutnost pravidelného doplňování vody či ledu

 

Mobilní klimatizace

mobilni_klimatizace_Noaton_5108Pokud to s ochlazením vzduchu myslíte vážně, doporučujeme si pořídit mobilní klimatizaci.

Jak funguje mobilní klimatizace?

Mobilní klimatizace využívá na rozdíl od ochlazovače složitější technologii. Přístroj je tvořen kompresorem s chladicí soustavou a výparníkem na horký vzduch. Funguje tak, že stroj pomocí kompresoru nasává teplý vzduch, který je pomocí chladicí jednotky ochlazen a vrácen do místnosti. Přebytečné horko je odvedeno pomocí výparníku s hadicí ven z místnosti, nejčastěji pomocí okna. Aby se horký vzduch nevracel pootevřeným oknem zpět do místnosti, je možné dokoupit těsnění do okna.

Jak moc ochladí mobilní klimatizace vzduch v místnosti?

Mobilní klimatizace je velmi účinný přístroj, který dokáže místnost během několika hodin ochladit na požadovanou teplotu, podobně jako klasická klimatizační jednotka. Některé přístroje zvládnou vychladit místnost za ideálních podmínek až na 16°C.

Výhody mobilní klimatizace aneb proč si koupit mobilní klimatizaci

Mezi hlavní výhody patří výkon a multifunkčnost. Naopak nevýhodou může být pořizovací cena.

Vyšší výkon než ochlazovač

Chladící výkon mobilní klimatizace je mnohem vyšší než u ochlazovače či ventilátorů. Teplý vzduch je ihned po spuštění odváděn ven z místnosti a ochlazení je tak rychlejší a výraznější.

Nastavení chladícího výkonu

Na rozdíl od ochlazovače jsou mobilní klimatizace vybaveny ovládacím panelem s různými funkcemi. Tou hlavní je samozřejmě nastavení požadované úrovně vychlazení místnosti. Nemusíte se tak obávat přehnaného vychlazení, které by mělo za následek bolesti hlavy či nachlazení.

Odvlhčení vzduchu

Vzduch ochlazený pomocí mobilní klimatizace je zbaven přebytečné vlhkosti. Některé klimatizace takto zvládnout odvlhčit prostor až o 3 litry za hodinu. Pokud vaši domácnost trápí vysoká vlhkost vzduchu, je pro vás mobilní klimatizace ta pravá. Někteří výrobci navíc vybavili mobilní klimatizace tlačítkem pro vypnutí chladícího výkonu. Díky tomu je možné vzduch odvlhčovat i když zrovna nepotřebujete chladit.

Mobilní na rozdíl od klasické klimatizace

Jak už název napovídá, klimatizace je mobilní. Většina modelů je opatřena kolečky a úchytkami pro snadné přenášení. Můžete ji tak využívat po celém bytě či domě, což oceníte zejména s ohledem na její hlučnost. Ta je cca na úrovni digestoře. Je tedy vhodné vychladit místnosti pro spaní pár hodin před tím, než se budete chystat ke spánku.

Nevýhody mobilní klimatizace oproti ochlazovači vzduchu

  • Vyšší pořizovací cena
  • Odvlhčení vzduchu (může být i výhodou)
  • Nutnost odvádění teplého vzduchu ven z místnosti
  • Větší rozměry
  • Vyšší hlučnost
  • Vyšší energetická náročnost