Profesionální odvlhčovače vzduchu

Jak je již známo, odvlhčovače jsou skvělým pomocníkem do vašich domácností, pokud vás trápí nadměrná vlhkost vzduchu, která může způsobit nejen poškození vašeho nábytku či stěn, ale může také nepříznivě ovlivnit vaše zdraví. Jako příklad můžeme zmínit záněty dýchacích cest, chronickou únavu, bolesti hlavy nebo alergické reakce.

Co je považováno za vysokou vlhkost?

Za vysokou vlhkost považujeme hodnotu, která dosahuje 60 % a výše. Tato hodnota má na svědomí vznik plísně, které se ve vlhkosti nadměrně daří a ohrožuje jak vaši domácnost, tak vaše zdraví a postará se také o výrazný zápach. Nadměrná vlhkost mezi 70 % až 80 % je zase výborným prostředím pro tvorbu a množení roztočů a má negativní dopady na zdivo, snižuje tepelné izolační vlastnosti a může dojít k opadání omítky a stavebního materiálu (v extrémních případech).

Co je považováno za ideální vlhkost?

Odpověď bude individuální na základě podmínek a prostředí, obecně se však bere hodnota okolo 50 %, která je brána za optimální v klasických obytných prostorech; avšak pokud jde o sušírny a prádelny, zde je vhodnější vlhkost okolo 40–45 %. V případě skladování potravin zase můžeme mluvit o vlhkosti v rozmezí 30–50 %. Tato hodnota se také liší podle ročního období, kdy by se měla vlhkost v zimě pohybovat v rozmezí 45–60 % a v létě od 40 do 55 %.

bezplatná Základová fotografie zdarma na téma 4k tapeta, detail, hloubka ostrosti Základová fotografie

Zdroj: Pexels.com

Funkce odvlhčovače

Tyto přístroje by vás měly zbavit nadměrné vlhkosti v různých prostorech a udržovat optimální hodnotu, která zajistí vhodné podmínky jak pro vás, tak pro váš nábytek a jeho okolí. Výběr zařízení však není nejjednodušší a je nutné vzít v potaz prostor, který chcete odvlhčovat a zaměřit se na velikost místnosti a účel místnosti. Odvlhčovací výkon klasických odvlhčovačů se pohybuje okolo 10 l za 24 h (záleží však na velikosti odvlhčovače). Tento výkon vám postačí do domácností nebo do středně velkých prostorů; pokud však budete chtít odvlhčit větší plochy, je třeba se zaměřit na profesionální odvlhčovač.

Více o odvlhčovačích se dozvíte v článku Ultimátní příručka pro výběr odvlhčovače vzduchu

Kdy uvažovat nad koupí profesionálního odvlhčovače?...

Jednoznačně pokud budete potřebovat větší výkon. Tyto přístroje dokáží za den odvlhčit i přes 100 l, což je velkým rozdílem oproti klasickým domácím odvlhčovačům. Dalším rozdílem je, že oproti domácím zařízením, u kterých musíte nádržku s naplněnou vodou ručně vyměňovat, mají profesionální odvlhčovače zabudovány odvod vody, který zajistí nepřetržitý provoz i v náročných prašných podmínkách. Další faktor, který je třeba vzít v potaz je cena. Klasické odvlhčovače se pohybují okolo několika tisíc korun; profesionální odvlhčovače se však pohybují cenově podstatně výše. Tento typ odvlhčovače je nejvhodnější do prostorů, jako jsou sklady, suterény, stavby a novostavby, archivy a nebo průmyslové haly.

POROVNÁNÍ PROFESIONÁLNÍCH ODLVHČOVAČŮ

V následující tabulce si porovnáme tři produkty z naší nabídky:

 

 TROTEC TTK 75 ECO

 TROTEC TTK 171 ECO

 TROTEC TTK 380 ECO

 Velikost nádržky

4 l 

5,5 l

9,5 l 

 Odvlhčovací výkon (30°C, 80% RV)

20 l / 24 hod 

51 l / 24 hod 

80 l / 24 hod 

 Orientační velikost místnosti

do 20 m2 

do 90 m2 

do 400 m2 

Technologie odvlhčování  

 Kompresor - funguje při 5°C-35°C

Kompresor - funguje při 5°C-35°C 

Kompresor - funguje při 5°C-35°C  

Spotřeba

440 W 

650 W 

850 W 

Průtok vzduchu

260 m3/h

450 m3/h

950 m3/h

Hmotnost

20,5 kg

40 kg

51 kg

 Rozměry

555 x 310 x 315 mm 

 900 x 450 x 525 mm

 530 x 575 x 1060 mm

 Hlučnost

 51 dB

52 dB 

65 dB 

 

TROTEC TTK 75 ECO

První z profesionálních odvlhčovačů je Trotec TTK 75 ECO, který je také zároveň nejmenší variantou s rozměry 555 x 310 x 315 mm a váhou 20,5 kg. Přístroj zvládne odvlhčit místnosti do 20 m2, dle našeho testu si však poradí i s místnostmi do 45 m2. Díky automatickému vypnutí při naplnění nádrže nemusíte neustále kontrolovat, zda voda nepřeteče (pokud není používán odvodní kabel k nepřetržitému provozu). Jeho odvlhčovací výkon je 20 l za 24 hodin (při 30°C, 80% RV), 21 l za 24 hodin (při 32°C, 80% RV) a 6,4 l za 24 hodin (při 20°C, 60% RV). Spotřeba odvlhčovače se dostává maximálně na 440 W, čím je zařízení nejúspornější z vybraných kandidátů a zároveň je také nejtišším díky pouhým 51 dB.

TROTEC TTK 171 ECO

Druhým kandidátem je odvlhčovač Trotec TTK 171 ECO, který je střední cestou mezi vybranými přístroji. Jeho odvlhčovací výkon je 50 l za 24 hodin při 30°C, 80% RV a velikost nádržky je 5,5 l. Spotřeba zařízení je 650 W a je vhodný do místnosti přibližně do 90 m2. Rozměry přístroje jsou 900 x 450 x 525 mm a váží 40 kg, avšak díky držadlu z oceli a přepravním kolečkům můžete s odvlhčovačem pohybovat po místnosti nebo prostoru podle vaší potřeby. Přesto, že je přístroj větší a výkonnější, je skoro stejně hlučný jako předchozí model, takže se nemusíte bát příliš velké hlučnosti, na rozdíl od něj má však zabudovanou automatickou regulaci vlhkosti, která je prováděna pomocí hygrostatu a senzoru vlhkosti. Odvlhčovač je také vybaven magnetickým zámkem dveří.

TROTEC TTK 380 ECO

Posledním vybraným odvlhčovačem je Trotec TTK 380 ECO, který je vhodný do podstatně větších prostoru do 400 m2 díky svému odvlhčovacímu výkonu 80 l za 24 hodin (při 30°C, 80% RV). Nádobka přístroje pojme celých 9,5 l, takže můžete očekávat dlouhou výdrž i přes to, že nebudete používat odvod hadicí pro nepřetržitý provoz přístroje. Rozměry odvlhčovače jsou 530 x 575 x 1060 mm a váží 51 kg; stejně jako přechozí TTK 171 ECO je vybaven rukojetí a kolečky pro snadnou přepravu po prostoru a automatickým vypnutím při naplnění nádrže. V tomto případě odvlhčovači chybí vybavení hygrostatem, který automaticky udržuje požadovanou vlhkost v místnosti. Nabízíme však možnost zapojení externího hygrostatu Trotec BH30.     

Odvlhčovač s kompresorem?

Ano! Všechny tři přístroje jsou vybaveny kompresorem, který funguje na principu kondenzace vodní páry a je závislý na okolní teplotě - nejlépe funguje pří teplotě 30 °C a nejhůře při teplotě pod 10 °C. A jaký je princip fungování? Tento kompresor stlačuje chladivo, které potom cirkuluje do celého systému. Poté začne vzrůstat tlak společně s teplotou, kdy je stlačené chladivo převedeno do kondenzátoru, kde dochází k ochlazení. Více detailněji je odvlhčování prováděno ve třech fázích:

  1. Zde ventilátor nasaje vlhký vzduch v prostoru a přes vzduchový otvor je převeden do výparníku a poté do kondenzátoru.
  2. Ve výparníku se vzduch ochladí pod rosný bod a vzniklá vodní pára začne stékat do nádržky na vodu.
  3. Na kondenzátoru se začne nyní vysušený a ochlazený vzduch opět ohřívat a poté je foukán zpět do místnosti. Tímto procesem se snižuje relativní vlhkost v místnosti.

 

A ZÁVĚR...

Tyto odvlhčovače jsou zkrátka vhodnější pro profesionálnější a výkonnější užití v prostorech, kde jednoduše klasické odvlhčovače nestačí. Z tohoto důvodu jsou určené do náročnějších podmínek, které se můžou vyskytovat zejména na stavbách a podobných prostorech.