Aromaterapie vám může pomoci od bolesti i při učení

Čichu většinou není přisuzována taková pozornost jako ostatním smyslům. I přesto je však důležitý. Prostřednictvím správně vybraných vůní je možné ovlivnit pocity, náladu, vzpomínky a dokonce i vztahy. Pořiďte si do výbavy aroma difuzér nebo zvlhčovač a k nim speciální esenciální oleje vhodné do těchto přístrojů a okuste aromaterapii na vlastní nos.

Jak nás dokáže vůně ovlivnit

Několik studií prokázalo, že je lidský mozek schopen si i po roce pamatovat vůně až s 65% přesností. Podle vůně si můžete pamatovat atmosféru místa i náladu, kterou jste měli. Stejně tak mohou mít vůně vliv i na vztahy. Mozek totiž instinktivně dokáže podle vůně rozpoznat co nebo kdo se nám líbí, a to bez ohledu na vizuální stránku.

Díky prokázanému vlivu vůně na náladu se vůně dostaly nejen do domácností, ale i do kanceláří mnohých firem, kde mohou pomoci stimulovat k lepší koncentraci a neunikly pozornosti ani bystrým marketérům, kteří je využívají v obchodech, když chtějí navodit příjemnou atmosféru k nakupování.

Jak využít esenciální oleje v domácnosti

Zde uvádíme hned několik způsobů, jak lze využít esenciálních olejů v každé domácnosti či kanceláři.

Bambusové tyčinky a aromalampy

Nejjednodušší, avšak také nejméně efektivní jsou esenciální oleje, do kterých umístíte dlouhé dřevěné tyčinky, které postupně nasakují z dózy vonnou esenci, která se velmi jemně dostává do nejbližšího prostoru. Tyto oleje se prodávají přímo v sadě s tyčinkami a pořídíte je téměř v každé drogerii. Nevýhodou je rychlé vysychání otevřené dózy a velmi slabý vonný účinek.

O něco sofistikovanější je použití esenciálního oleje v aromalampě. Pár kapek oleje nakapete do odpařovací misky s vodou, zapálíte pod ní svíčku a vonný vzduch se pomalu bude rozptylovat do prostoru.

vonne_tycinky

zdroj: Pixabay.com

Aromadifuzéry

zvlhcovani_vzduchu_aromadifuzerVelmi efektivním pomocníkem v aromaterapii jsou aromadifuzéry, které jsou speciálně vyvinuty právě k tomu, aby vůni co nejlépe rozprostřely do prostoru. Výhodou je nastavení intenzity i času, kdy má difuze fungovat. Novinkou na trhu je ultrazvukový aromadifuzér, který kromě rozptylování vůně přispívá k relaxační atmosféře také jemnými barevnými efekty.

Zvlhčovače vzduchu s funkcí aromadifuzéru

Nejlepší volbou pro domácnost jsou pak zvlhčovače vzduchu s funkcí aroma difuzéru. Přístroj díky kapénkám zvlhčeného vzduchu přispívá k vytvoření příjemného zdravého klima v místnosti, obzvláště v topné sezóně a zároveň rozptyluje vonnou esenci.

Jak zacházet s vonnými oleji v difuzéru a zvlhčovači

Důležité je hned v úvodu říci, že běžné esenciální oleje, využívané například do keramických aromalamp, jsou vysoce koncentrované látky, a tak mohou být pro řadu materiálů velmi agresivní. Tomuto tématu jsme se věnovali už v článku Esenciální oleje do zvlhčovačů krásně provozní místnost, kdy jsme testovali ultrazvukový difuzér s použitím esenciálního oleje od známé značky Clean Air Optima. Tyto koncentrované oleje mohou naleptat plastové součásti přístrojů a celý jej znehodnotit. Výrobci zvlhčovačů a aromadifuzérů doporučují proto používat výhradně takové oleje, které jsou pro přístroje bezpečné, např. esenciální oleje Clean Air Optima. Použití jiných olejů je na vlastní riziko a na případné poškození pak nelze uplatnit reklamaci.

Jakou vůni oleje si vybrat?

Jak už bylo řečeno, pro využití do aromadifuzérů a zvlhčovačů jsou zapotřebí speciální esenciální oleje. V našem eshopu můžete zakoupit esenciální oleje značky Clean Air Optima v několika různých vůních. A jakou vůni vybrat? Záleží, co od vůně očekáváte.

Eukalyptus

Vůně eukalyptuprotizánětlivý a antiseptický účinek. Díky tomu pomáhá při nachlazení, usnadňuje dýchání a uvolňuje také svaly a klouby. Díky svěží mentolové vůni také osvěžuje a dezinfikuje prostor.

Vanilka

Sladká vůně vanilky má prokázány uklidňující účinky. Osvědčila se v boji se špatnou náladou a dokonce i depresí. Snižuje únavu a nabuzuje mysl.

Citrón

Citrusové vůně obecně přispívají k posílení psychiky a nabuzení, zvyšuje koncentraci a produktivitu. Vůně je tak ideálním pomocníkem při studiu nebo v kanceláří. Navzdory tomu je ale také vhodná i při usínání po náročném dni. Citrónová vůně podobně jako eukalyptus pomáhá také při problémech s dýcháním a znám je i její vliv na správné trávení a hubnutí.

Levandule

Levandulová vůněsedativní účinky, pomůže vám se zklidnit při nervovém vypětí, stresu či úzkostech. Navozuje harmonii a mírní také bolesti. Jako jedna z vůní také zdatně odpuzuje hmyz, což oceníte především v létě. Výhodou levandule je i pohlcení pachů a přirozená dezinfekce vzduchu. Levandulová vůně je proto velmi oblíbená například ve zdravotnických zařízeních.

vune_levandule

zdroj: Pixabay.com

Jasmín

Podobně jako vanilka nebo levandule je jasmín známý jako prostředek k uvolnění napětí, neklidu a úzkosti. Naopak přispívá k pozitivní náladě a stimulaci mysli. Vůně jasmínu by měla také ulevit od bolestí, a to především při ženských problémech, jako je PMS nebo klimakterium.

Rozmarýn

Podobně jako citrón má i rozmarýn příznivý vliv na koncentraci a učení. Kromě toho rozmarýnová vůně pomáhá proti bolestem hlavy a dokáže mysl zbavit napětí a úzkosti. Esenciální rozmarýnový olej je dobrým sluhou také při problémech s bolestivými svaly a klouby, často se používá při revmatismu.