Jak prodloužit životnost mobilní klimatizace

Během parného léta se každý z nás rád osvěží, a to jakýmkoli způsobem. Mobilní klimatizace je skvělá volba vhodná pro menší i větší byty, ale i pro rodinné domy. Aby nám sloužila dostatečně dlouhou dobu, je nutné jí věnovat patřičnou péči.

Jak ale na to? Je totiž spousta věcí, které je třeba sledovat. Může se jednat o celkové znečištění mobilní klimatizace, odvod kondenzátu a četnost užívání. Co můžou tyto nepříjemnosti způsobit a jak se jim vyvarovat si podrobněji rozebereme v tomto článku.

Co je mobilní klimatizace

Na úvod si představíme, co je to vlastně mobilní klimatizace. Na toto téma jsme napsali spoustu článků, proto si ji představíme velice stručně.

Mobilní klimatizace je po ochlazovači vzduchu nejjednodušší zařízení, které si můžete pro chlazení svého domova pořídit. Zároveň je i cenově výhodné a nezabere příliš místa. Charakteristická jsou pro ni kolečka, díky kterým ji můžete přesouvat. Manipulace je ale možná jen do chvíle, než ji ukotvíte na jednom místě pomocí hadice, která slouží jako odbod teplého vzduchu.

Instalace je poměrně snadná, jedinou možnou komplikací je právě zmíněná odvodní hadice. Ideální je vyvedení oknem a samotná hadice by neměla být ani příliš dlouhá. Jinak se bude zbytečně zatěžovat kompresor klimatizace. Tím by měla nižší výkon a přitom by spotřebovala více energie.

Jak prodloužit životnost mobilní klimatizace

Teď už ale k hlavnímu tématu. Pokud chcete prodloužit životnost mobilní klimatizace, zaměřte se na následující věci.

Kontrola na první pohled

kontrola produktuPředtím, než se pustíte do vnitřního čistění mobilní klimatizace, jednoduše se na ní podívejte. Je zaprášená nebo na některých místech špinavá? Jsou všechny dráty v pořádku? Nesvítí náhodou nějaká kontrolka? Uvidíte-li nečistoty zvenku (zejména v oblasti, kde se nasává vzduch z místnosti), proveďte povrchovou údržbu. Odstraňte zejména:

  • prach,
  • nalepené nečistoty (vlasy, žmolky z oblečení apod.).

 

Použít samozřejmě můžete jen hadr s vodou, které se postarají o viditelné nečistoty. Pro důkladné čistění je mnohem lepší použít dezinfekční prostředek, který vás zároveň zbaví i bakterií a virů, kterých se jinak nezbavíte a budete je dýchat. Na řádné vyčistění a dezinfekci si dávejte velký pozor, protože vdechování bakterií a virů může vést ke zdravotním problémům, a to zejména u dětí.

Instalace těsnění do oken pro mobilní klimatizaci

Těsnění do oken pro mobilní klimatizace je praktická vychytávka, která má za úkol zabraňovat zpětnému návratu teplého vzduchu zpět do místnosti. Tato na první pohled jednoduchá funkce má ale nemalý dopad na živostnost přístroje.

Díky zabránění zpětnému navracení teplého vzduchu zpět se daná místnost rychleji ochladí a tím pádem nemusí být mobilní klimatizace tak dlouho v provozu. To má za následek nižší opotřebení kompresoru a tím pádem se tak prodlouží jeho životnost a tím i životnost celého přístroje.

Instalace těsnění do oken je tedy i úsporným řešením. Kromě nižší vytíženosti kompresoru a s tím spojené amortizaci tedy vydrží déle a navíc díky kratší době provozu šetří i elektrickou energii.

Výparník kondenzátu

Naprostá většina mobilních klimatizací má odvod kondenzátu, který najdete nejčastěji ve spodní části klimatizace. I tuto část je zapotřebí jednou za čas vyčistit, včetně odvodní hadice. Pokud víte, že klimatizaci nebudete nějakou dobu používat, např. během zimy, měli byste tuto část vyčistit a zazimovat.

Díky manuálnímu čištění nebudete muset později používat tolik čisticích prostředků. Na konci každé sezóny, kdy aktivně používáte klimatizaci, udělejte to samé, co s ostatním sezónním vybavením - zazimujte ji. Jedině tak nebudete mít při další sezóně tolik práce a přístroj bude mnohem lépe pracovat.