Co jsou HEPA filtry a jak je čistit?

Světová zdravotnická organizace (WHO) označuje čistý vzduch za jeden z nejdůležitějších aspektů pro zdraví člověka. Dýcháním čistého vzduchu můžete snížit riziko mrtvice, srdečních chorob, rakoviny plic a dalších onemocnění dýchacích cest, jako je například astma. To, co dýcháme venku (zplodiny z aut, smog, prach a pyly), bohužel příliš neovlivníte. Doma si však můžeme s pomocí kvalitní čističky s HEPA filtrem vytvořit ideální podmínky pro zdravé dýchání. Své využití najde v každé domácnosti, zejména v té, kde žijí alergici a astmatici.

Prohlédněte si velké srovnání čističek vzduchu.

Proč mít doma čistý vzduch?

Navzdory pravidelnému úklidu se v domácnostech vyskytuje běžně celá řada nežádoucích částic. Jedná se především o prachové částečky, roztoče, plísně, bakterie a alergeny, které víří vzduchem a při nádechu pronikají přes nos či ústa až do hrtanu, průdušek a plic, a někdy až do plicních sklípků a krevního řečiště. Tyto částečky jsou příčinou mnohých lehčích respiračních onemocnění, které se postupem času mohou vyvinout až v trvalé dýchací obtíže, jako jsou alergie či astma.

CO je to HEPA filtr

Pod označením „HEPA“ se skrývají iniciály anglických slov „high efficiency particulate arrestance“, neboli „vysoce účinné zachytávání mikročástic“. Jak už anglický název napovídá, od ostatních filtrů jej odlišuje výjimečně vysoká účinnost. Díky svému speciálnímu složení dokáže filtr zachytit nečistoty od velikosti 0,3 μm (mikrometrů), což jsou částice stokrát menší než je průměr lidského vlasu.

První typ HEPA filtru byl vyvinut už v roce 1940 pro armádní účely. Za 2. světové války sloužil k ochraně před radioaktivními částicemi. Nyní jsou součástí vzduchotechniky zdravotnických zařízení, kde platí přísné limity pro čistotu vzduchu.

HEPA filtr

Složení HEPA filtru

Základem HEPA filtru je lehké médium připomínající látku sestavenou z náhodně uspořádaných vláken nahuštěných k sobě. Právě toto náhodné uskupení je pro funkci čističky klíčové – změť vláken totiž umožňuje průchod vzduchu, ale znemožňuje již průnik mikroskopickým částečkám.

Dlouhý pruh vláknitého média je nařasen kolem tzv. oddělovače (nejčastěji z hliníku), který je vsazen do rámečku, který fixuje tvar filtru a umožňuje následnou manipulaci s filtrem.

HEPA_filtr_detail

Třídy HEPA filtru

Podle evropské směrnice EN 1822: 2009 jsou filtry rozděleny do tříd podle jejich hustoty a retenční schopnosti, a to od retence 85 % (třída E10), až po 99,999995 % (třída U17). Od účinnosti filtru se samozřejmě odvíjí také cena výrobku.

Jak funguje HEPA filtr

Při zapnutí čističky vzduchu s HEPA filtrem je vzduch z místnosti společně s nečistotami nasát do útrob čističky. Čistý vzduch zbavený nežádoucích látek je vracen zpět do místnosti, zatímco částečky zůstávají zachyceny mezi vlákny filtru. Zde zůstanou až do doby, než je filtr vyčištěn.

Všechny nečistoty dokáží čističky s HEPA filtrem polapit již ve vzduchu, takže se neusazují na nábytku, v kobercích nebo čalouněném nábytku.

Filtr si spolehlivě poradí jak s pevnými částicemi a mikroorganismy, tak i s plynnými deriváty, jako jsou organické aerosoly nebo škodliviny z cigaretového kouře. Samotný pach však HEPA filtr neumí zachytit. Z toho důvodu bývají čističky vzduchu s HEPA filtrem často opatřeny ještě uhlíkovými filtry, které nežádoucí pachy polapí.

Bojujete-li s cigaretovým kouřem, přečtěte si náš článek o čističkách vhodných proti cigaretovému kouři.

Čistička vzduchu s HEPA filtrem do auta

V dnešní uspěchané době není nic výjimečného, že spousta lidí tráví více času na cestách v autě. Patříte-li mezi ně, možná vás potěší informace, že existují i čističky vzduchu s HEPA filtrem do auta. Čistička se napájí pomocí USB konektoru a navzdory malé velikosti dokáže z kabiny auta odstranit až 99 % bakterií, virů, kouře a dalších látek, které se do auta dostávají nejčastěji skrze otevřená okýnka.

cisticka_vzduchu_do_auta

zdroj: pixabay.com

Údržba čističky s HEPA filtrem

Z hlediska způsobu čištění můžeme rozlišovat filtry omyvatelné a neomyvatelné.

Neomyvatelné HEPA filtry je možné čistit pouze suchým čištěním – ideálně tedy vysavačem nebo stlačeným vzduchem, a to z obou stran. Vytahování filtru i samotné čištění provádějte ideálně ve venkovních prostorách.

Omyvatelné filtry je možné čistit také za pomoci vysavače, mimo to však je možné je také propláchnout z obou stran pod proudem vody. Poté je samozřejmě zapotřebí filtr nechat dobře úplně vyschnout. Nikdy nečistěte filtr mechanicky (např. kartáčem), mohlo by dojít k poškození vláken či rozvolnění jejich hustoty, a tím ke snížení účinnosti.

Čištění ostatních filtrů jsme se věnovali v článku Jak správně čistit filtry.

Jak často čistit HEPA filtr

Frekvence čištění je odvislá od frekvence používání čističky a znečištění prostředí, ve kterém se čistička vyskytuje. Svou funkci si pravidelně čištěný filtr dokáže udržet zhruba 6 až 12 měsíců, poté je zapotřebí zakoupit nový. Některé čističky disponují indikátorem znečištění HEPA filtru, který vám rozhodnutí o vyčištění či výměně usnadní.

S čištěním filtru ani s jeho následnou výměnou příliš neotálejte. Ucpaný filtr se může místy potrhat a díky tomu mohou být všechny nashromážděné částice opět rozfoukávány do prostoru. V horším případě může vlivem ucpaného filtru dojít k nenávratnému poškození celého mechanismu čističky vzduchu.

Díky nutnosti pravidelné výměny filtru je rozumné si již před koupí čističky s HEPA filtrem porovnat ceny nejen samotných čističek, ale také filtrů, díky kterým by se zdánlivě výhodná koupě mohla časem prodražit.