HEPA filtr

Vytváří plošnou záclonu, přes kterou neprojdou ani mikroskopické částice nebo bakterie, které byste jinak vdechovali. Odfiltruje z okolního vzduchu až 99,97% všech mikročástic větších než 0,3 μm, včetně alergenů, škodlivých mikroorganismů, těžkých kovů, jedovatých spór hub a plísní, prachu, pylu, bakterií, virů, roztočů, kousků zvířecích i jiných chlupů, pevných částic cigaretového kouře a dalších zdraví škodlivých látek. HEPA filtr se používá i v laboratořích a klinických zařízeních, kde jsou nároky na hygienu velmi vysoké.

Materiál a princip HEPA filtru

Vyrábí se ze speciálního pórovitého materiálu, který vytvoří tak husté bludiště vláken, že ani mikroskopické částice nemohou prolétnout skrz. Vzduch, který je očištěný přes HEPA filtr, dosahuje bezmála klinické čistoty. V současnosti se jedná o nejvyvinutější technologii v čištění vzduchu. Čističky vzduchu s HEPA filtrem jsou uznávané jako nejúčinnější známá forma čištění vzduchu po celém světě.

Pro koho jsou vhodné domácí čističky s HEPA filtrem

Domácí čističky vzduchu s HEPA filtrem jsou vhodné pro všechny. Zejména je doporučujeme pro alergiky, astmatiky, lidi s oslabenou imunitou, lidi citlivé na vlivy okolního prostředí, lidi náchylné na časté nemoci dýchacích cest a také do podmínek, kde panuje zvýšené znečištění životního prostředí, zejména znečištění ovzduší. Čističky vzduchu s HEPA filtry jsou účinným nástrojem k boji s chronickou únavou, k upevnění zdraví, prevenci a detoxikaci organismu.

Jak je účinný HEPA filtr

Porovnejte účinnost HEPA filtru s lidským nosem. Lidský nosní filtr odfiltruje částice větší než 10 μm. Čističky vzduchu s HEPA filtrem zachytí částice větší než 0,3 μm. HEPA filtr nás zbaví téměř 34x menších částic, než náš nos. HEPA filtr ocení nejvíce lidé s dýchacími obtížemi, jako jsou alergici a astmatici.

Hepa filtr (95%)

Jedná se o zavedený název pro speciální typ filtru, poskytující nižší stupeň ochrany, než je to u klasických HEPA filtrů. Jeho účinnost je jak z názvu vyplývá 95%. To znamená, že zachytí až 95% všech částic. Co ale s tím zbytkem? Nemusíte se bát, stačí nechat běžet čističku vzduchu o něco déle a jakmile se opět vzduch dostane do přístroje, filtr zbylé nečistoty odstraní. Oproti klasickému HEPA filtru je výhodou takového filtru primárně cena, nicméně je to na úkor účinnosti a čistička vzduchu tak musí běžet delší dobu, aby dosáhla stejného výsledku, jako v případě účinnější verze.

Údržba a životnost HEPA filtru

HEPA filtr částice zachytí, ale nedokáže je rozložit. To mají na starosti TIO2 filtr a UV lampa. Proto je u HEPA filtru důležitá údržba (1x za měsíc vysát vysavačem), která prodlouží jeho životnost. HEPA filtr je třeba měnit jednou za 6-8 měsíců, podle stupně znečištění vzduchu. Některé pokročilejší čističky vzduchu mají indikátor znečištění filtrů, které začnou signalizovat, kdy je potřeba filtr vyměnit.