Jak použít čističky vzduchu proti cigaretovému kouři?

Zákazníci se nás čas od času ptají na čističky vzduchu proti kouři, nebo čističky vzduchu proti zápachu z cigaret. V tomto článku bychom vám chtěli představit modely, které jsou v čištění vzduchu od kouře nejúspěšnější.

Jak co nejefektivněji bojovat s kouřovým zápachem?

Při výběru čističky vzduchu mějte na paměti, že cigaretový kouř se zachytává v kobercích, čalounění a dokonce i v omítce. Odsud ho čistička vzduchu nemá šanci vyhnat.

Pro aktivní kuřáky jsou čističky vzduchu jako dělané. Dovedou kouř zachytit ještě předtím, než se vsákne do oblečení a nábytku. To je samozřejmě pro většinu z nás ideální stav, který předchází dobře známému, nepříjemnému kouřovému zápachu, kterého se těžko zbavuje.

Pokud sami nejste kuřáci a pouze si přejete vyčistit místnost po předchozích obyvatelích, pak vám čistička vzduchu pomůže jen částečně. Čistička vzduchu čistí pouze vzduch a to, co se do vzduchu uvolňuje. Nečistoty takzvaně "zažrané" hluboko do materiálů čistička vzduchu nevyčistí bez pomoci.

Pokud je to váš případ, doporučujeme koupit jednoduchý ionizátor vzduchu CA-267, malou přenosnou čističku vzduchu, kterou si můžete vzít i na cesty. Ionizátor CA-267 pročistí vzduch od zápachu, který se uvolňuje ze stěn, a osvěží vzduch zápornými ionty. Dalším krokem by měla být např. dezinfekce zdí.

Jak předejít tomu, aby se zápach z cigaret nevratně uhnízdil ve stěnách?

Zde uvádíme čističky vzduchu, které jsou na to skvěle vybavené:

1. Speciální vzduchové filtry pro kuřáky - LR 200

Spolehlivou variantou jsou čističky vzduchu s filtry přímo na míru "ušitými" pro kuřáky. Takové filtry nabízíme pro čističku vzduchu Comedes Lavaero 280od německé společnosti Comedes. Uhlíkový filtr do této čističky byl vyvinut se speciálním ohledem na filtrování kouře.

COMEDES Lavaero 280

Čistička vzduchu LR 200 německé značky Comedes využívá několik filtračních technologií. Tou první je omyvatelný předfiltr, hlavním filtrem je HEPA filtr (účinnost až 99,97 %), dále proti zápachům je tu uhlíkový filtr. Jako doplněk je kombinace TiO2 filtru a UV lampy, které dezinfikují vzduch od organických látek, které rozkládají na neškodné molekuly (např. vodu). Nakonec má čistička také ionizátor, který lze vypnout

Je vhodná pro místnosti do 55 m2 (vzduchový výkon 280 m3/h). Součástí kompletu této čističky vzduchu s ionizátorem je vyměnitelný standardní filtr 2v1. K této čističce vzduchu se dají přikoupit další dva speciální filtry: filtr pro kuřáky a filtr pro alergiky. Každý obsahuje speciální HEPA filtr a speciálně upravené granule aktivního uhlíku. V provozu lze použít jen jeden z filtrů (standardní, filtr pro alergiky, nebo filtr pro kuřáky).

Senzor kvality vzduchu umožňuje čističce Comedes LR 280 fungovat v automatickém režimu, při kterém přístroj rozhoduje o zapnutí/vypnutí některých filtrů a nastavuje správnou rychlost ventilátoru. LED indikátor kontroly HEPA filtru se rozsvítí, když je potřeba zkontrolovat filtr. V kompletu se nachází dálkové ovládání

filtr-schema-lr50_cisticka-vzduchu-s-ionizatorem

2. Elektrostatické čističky vzduchu

Stálicí v boji proti kouřovému pachu jsou elektrostatické, nebo, chcete-li, plasma iontová čistička Clean Air Optima CA-401. U zákazníků jsou oblíbené proto, že nevyžadují žádné dokupování filtrů. Elektronový vítr, který vyvíjejí a kterým ionizují místnost, má schopnost zneutralizovat i velmi jemné částečky prachu až do velikosti 0,01 mikrometru. Ionizátor vytváří záporné ionty kyslíku, které se lépe vdechují a připomínají svěží vzduch po bouřce.

Jak vzniká cigaretový zápach ze vzduchu a jak ho čistička neutralizuje? Vytváří ho jednak drobné částečky uvolněné z cigaret, jednak plynné látky, které hořící cigareta uvolňuje. Ionizátor předá drobnému popílku svůj náboj a přitáhne je na elektrostatický filtr. Plynné látky pak ionizátor zneutralizuje díky tomu, že působí už na molekulární úrovni. Sběrné elektrostatické disky pak stačí pravidelně otírat švédskou utěrkou, nebo opláchnout pod vodou a můžete je dále používat.

ca-366-schema-cisteni_cisticka-vzduchu

3. Čističky vzduchu s ionizátorem

Přestože čističky vzduchu s klasickými filtry, jako je HEPA, nemají elektrostatické sběrné disky, bývají také vybavené ionizátorem. Ten pak působí stejně, jako jsme popsali výš, s tím rozdílem, že záporně nabité molekuly nepřitahuje na sběrné disky čističky. Ionizované molekuly klesají k zemi, nebo jsou vtáhnuty ventilátorem do některého z hlavních vzduchových filtrů. Princip uvidíte na ilustraci výše. Proti kouři pomáhá kombinace HEPA filtru, uhlíkového filtru, TiO2 filtru a UV lampy, které částice kouře vtahují do sebe a navždy je zde uzamknou. Bez těchto filtrů se může stát, že ionizované zbytky kouře klesnou k zemi a můžou se opět rozvířit např. při vysávání. Princip je stejný jako u zmíněné čističky Comedes Lavaero 280. I když čistička nemá speciální filtry proti kouři, bude účinná.

Čističku vybírejte podle toho, jak často se v pokoji kouří.

Pro intenzivní kouření u více než jedné osoby doporučujeme zvolit čističku vzduchu LR 200 s protikuřáckým filtrem a ionizátorem. Čistička má téměř vzduchový průtok téměř 200 metrů kubických za hodinu. Její silný ventilátor přefiltruje vzduch v místnosti rychlostí blesku. Zplodiny z cigaret ani nebudou mít šanci přiblížit se k vašemu nábytku.

Čištění vzduchu probíhá v 7 fázích:

FÁZE 1. Tichý ventilátor nasaje vzduch přes vstupní otvor. Rychlost ventilátoru lze přepínat mezi L – pomalou, M – střední, H – vysokou rychlostí. Maximální vzduchový výkon (rychlost H) je 108 m3 za hodinu. Z čehož plyne, že tato čistička vzduchu může v pokoji o velikosti 20 m2 vyměnit vzduch dvakrát za hodinu. Hlučnost čističky vzduchu: L < 28,5 dB, M < 37,1 dB, H < 48,0 dB. 

FÁZE 2. Vysoce kvalitní HEPA filtr vyfiltruje až 99,97 % všech mikročástic (>0,3 μm) z okolního vzduchu (1 mm = 1000 μm), a tak dokáže ze vzduchu odstranit prach, pyl, kousky chlupů, roztoče, pevné částice od cigaretového kouře, alergeny apod. 

FÁZE 3. Uhlíkový filtr odstraní zápachy a jiné plynné znečišťující látky

FÁZE 4. TiO2 filtr zničí viry, bakterie, mikroby, plísně, alergeny, karcinogeny a jiné organické látky. ”Zničí” znamená, že organické látky se rozkládají na minerální látky (vodu a oxid uhličitý). Tento filtr dezinfikuje vzduch, čímž snižuje riziko onemocnění chřipkou a vzniku alergických reakcí. POZOR: TiO2 filtr funguje jen při zapnuté UV lampě. 

FÁZE 5. Dvě UV lampy (lze vypnout) ničí mikroorganismy (viry, bakterie, plísně), a tím dokončí sterilizaci vzduchu. 

FÁZE 6. Ionizátor vzduchu (lze vypnout) generuje takové množství záporných iontů (aniontů), které je nepatrně vyšší než u čerstvého vzduchu. Takto je dosaženo několika efektů. Dýcháme vzduch, jenž má efekt čerstvého vzduchu po bouřce. Záporné ionty neutralizují ve vzduchu kladné ionty (kationy) mající škodlivý účinek na zdraví. Nabité částice shlukují na sebe i ty nejmenší částice prachu, a tyto shluky už umí HEPA filtr zachytit. Ionizátory čističek vzduchu Comedes splňují normu 60335-2-65 (produkce ozonu <0,05 ppm). DOPORUČENÍ: nezapínejte ionizátor vzduchu dřív než po 1 hodině čištění vzduchu, neboť iontové shluky prachu se nalepí na stěny, nábytek a záclony. 

FÁZE 7. Čistička vzduchu s ionizátorem vyfoukne čistý vzduch přes výstupní otvor. 

Pomohl vám tento článek? Dejte o něm vědět svým přátelům.