Diskové zvlhčovače: zvlhčování bez mlhy a páry

Neviditelné zvlhčování vzduchu má dvojí účinek: zvlhčuje a čistí vzduch. Zvlhčovač CA-803Nepoužívá k tomu drahé filtry, které je potřeba vyměnit, ale obyčejnou vodu.

Voda zachycuje množství prachu a na něj navázané alergeny a bakterie. Tím očišťuje vzduch podobně jako vzduchové filtry, s tím rozdílem, že provozní náklady na výměnu vody jsou oproti nákupu filtrů velmi nízké.

Tyto zvlhčovače se na trhu označují různě: diskové zvlhčovače vzduchu, pračka vzduchu, zvlhčovač s vodním filtrem, eventuálně se můžete setkat s pojmem smáčecí filtry, studené zvlhčování, zvlhčovací filtr a tak dále.

Inspirováno přírodou

Neviditelné zvlhčování s pomocí smáčecích filtrů je nejpřirozenějším způsobem zvlhčování, který mohou moderní přístroje do domácnosti poskytnout.

Pro přiblížení principu, jak vše funguje, si představte, že stojíte u říčních peřejí, které neustále čeří vodu. Tak nějak to vypadá uvnitř zvlhčovače vzduchu s neviditelným zvlhčováním.

vodní-tok

V blízkosti řek, vodopádů i moře je vzduch přirozeně vlhčí. Proudící voda se čeří a rychleji se uvolňuje do vzduchu.

Neviditelné zvlhčování čistí vzduch

Zvlhčovačům se smáčecími filtry se také říká "pračky vzduchu". Mnohé z těchto přístrojů totiž vzduch doslova prohánějí přes buben plný vody, kde rotuje disk podobný mlýnskému kolu. Celý proces připomíná praní prádla v pračce. 

Voda zachycuje a obaluje pevné částice prachu a tím zvyšuje jejich váhu, takže klesají ke dnu nádrže a do vzduchu se už nevracejí.

Pročištěný a zvlhčený vzduch se snáze dýchá a je voňavější. Připomíná čerstvý vzduch u vodopádu. Není cítit zápach vápnité vody a usazenin, jako tomu bývá u ultrazvukové mlhy. Z hlediska vůně vzduchu jsou zvlhčovače se smáčecími filtry nejlepší zvlhčovače na trhu.

Princip diskového a smáčecího filtru

Zvlhčovací filtry bývají nejčastěji dvojí: rotorové a deskové. Deskové filtry mívají strukturu včelí plástve. Když nasáknou vodou, začne přes ně proudit vzduch.

Rotorové smáčecí filtry jsou tvořeny řadou disků podobných DVD diskům, které jsou částečně ponořené do nádrže a neustále se otáčejí. Příklad rotorového diskového filtru:

vodni-filtr-cao-M

Princip smáčecího filtru s rotačními disky (Clean Air Optima CA-803, Clean Air Optima CA-807): ventilátor nasaje znečištěný vzduch přes zvlhčovací disky, které se neustále otáčejí kolem své osy. Rotor zachytí nečistoty a stáhne je do nádrže s vodou. Nečistoty klesají ke dnu nádrže, odkud je uživatel vylije.

Ukázka diskového zvlhčovače ve videu

Pro přehrání videa klikněte na tlačítko s trojúhelníkem, nebo klikněte sem

V naší nabídce máme tyto zvlhčovače vzduchu s vodním filtrem:

Trotec B 25 E - jednoduchý a elegantní model se spánkovým režimem potěší přihrádkou pro aroma olejíčky.

Výhodné u tohoto výrobku je automatické regulování vlhkosti, které vám umožní udržet vlhkost na optimální hladině i bez dozoru.

Světelné signály lze úplně vypnout a hlasitost ztlumit až do neslyšeného šepotu. To oceníte zejména v noci.

Tento model vzduch nepropírá, má jednoduchý voštinový filtr, který nasákne vodou, a to znamená, že vzduch nečistí, pouze osvěžuje.

B25E_pohled-dovnitr-zvlhcovace-S

 

Comedes Hildegard LW 360 – tento model je všechno, o čem alergik může snít. Zvlhčuje vzduch a čistí v třístupňovém procesu.Zvlhčovač vzduchu Comedes Hildegard LW 360

Kromě většího vodního filtru s umělohmotnými rotačními disky může uživatel také využít přiložený HEPA filtr s uhlíkovým předfiltrem, kterým vyčistí vzduch od překvapivých 99,97% mikročástic do velikosti 0,3 mikrony.

Díky smáčecímu rotorovému disku ale nejste na HEPA filtru závislí a můžete vzduch čistit i bez nich.

Ve spojení s HEPA filtrem a uhlíkovým předfiltrem však získáte maximálně účinný zvlhčovač. Zvládnete dezinfikovat místnost od veškerého prachu, pylu, bakterií, zápachů a dalších polétavých nečistot. 

 

Clean Air Optima CA-803 a vyšší model Clean Air Optima CA-807 – vodní filtry holandské společnosti Clean Air Optima v několika barevných provedeních nabízí designově vyspělý spotřebič se vším, co si můžete přát. Pokročilá technologie rotačních smáčecích disků s antibakteriálním povrchem a obnovitelné vodní filtry s nanostříbrem eliminují zápachy, prach, zvířecí nečistoty, a dokonce bakterie E.coli.

Zvlhčovač Clean Air Optima CA-807 v interiéru

 

Ať už si vyberete jakýkoli zvlhčovač, jsme si jistí, že s ním budete spokojení. Obě společnosti jsou uznávané a mají vysoký standard na materiály i součástky. Výrobky Comedes a Clean Air Optima mají minimální poruchovost a vydrží dlouhé roky.

Redakce Gavri.cz