Odvlhčovač ve fit centru

Příliš vysoká vlhkost je problém, který neřeší jen řada nájemníků, ale také například majitelé fit centra. Vlhké stěny mohou způsobit plísně a znamenají také zvýšené náklady na vytápění, nepříjemný zápach nebo zpoždění při renovačních pracích. Nejjednodušším řešením je často koupit pohlcovač vlhkosti. Jaké zařízení byste si měli vybrat pro fit centrum?

Co je to vlhkost vzduchu?

Vlhkost vzduchu je parametr, který určuje množství vody ve vzduchu. Nejčastěji se určuje relativní vlhkost v procentech. Optimální vlhkost v bytě je 40-60%. Příliš nízká vlhkost způsobuje nadměrné zasychání spojivek, zhoršení příznaků onemocnění horních cest dýchacích a dokonce i vysušení kůže. Příliš vysoká vlhkost zase způsobuje vývoj bakterií a hub. Jak je dobře známo, plísně a houby mají velmi destruktivní účinek na zdraví. Děti jsou obzvláště citlivé na negativní účinky plísňového útoku. Výskyt plísní u dětí způsobuje různé alergie nebo dokonce astma.

Vlhkost vzduchu přímo závisí na jeho teplotě. Je to proto, že studený vzduch „drží“ méně vody než teplá voda. Díky této vlastnosti pozorujeme zvýšenou vlhkost v chladných sklepech a dehydratovaný vzduch v podkroví. Vlhkost vzduchu v místnosti je také ovlivněna ročním obdobím nebo počasím. V zimě, když zapneme topení, může být vzduch velmi suchý. Ve zbytku roku se zabýváme problémem příliš vysoké vlhkosti. Způsob, jakým je postaven, má velký vliv na to, zda je byt nebo dům mokrý. Problém vlhkosti se týká zejména bytů v tzv staré budovy, byty se špatnou ventilací a umístěné v přízemí. Kromě toho je snazší najít vlhkost v budovách vedle lesa, vodních nádrží, mokřadů nebo velmi stinných oblastí.

sports-1452965_1920

Jak se vypořádat s vlhkostí ve fit centru

Před provedením jakýchkoli kroků by měla být změřena vlhkost. K provedení měření je v supermarketech s domácími spotřebiči k dispozici jednoduchý elektronický měřič. Meteorologická stanice bude fungovat stejně dobře. Měření by se mělo provádět několikrát v různých denních dobách. Pokud je vlhkost trvale nad 60%, je vyšší, než se doporučuje. Příčiny nadměrné vlhkosti se mohou lišit.

Řešení těchto problémů jsou často drahá nebo nedostupná. Přebytečnou vlhkost pomůže odstranit například odvlhčovač vzduchu. Zachytává vodu v plynné formě a přeměňuje ji na kapalinu vypouštěním do nádrže nebo kanalizačního systému. Díky tomu jsme schopni snížit vlhkost, aniž bychom zasahovali do struktury budovy. Pohlcovač vlhkosti může mít zabudovaný ionizátor. Hlavní funkcí ionizátorů je produkce záporných iontů. Tvorba záporně nabitých iontů je nesmírně důležitá v souvislosti s neutralizací pozitivních iontů, které v obývaných místnostech nechybí.

Pozitivní ionty jsou produkovány elektronickými zařízeními a běžně se nazývají elektrosmog. Pozitivně nabité ionty přitahují prach, bakterie, viry, roztoče, stejně jako spory plísní a hub. Negativní ionty, které přicházejí do styku s pozitivními ionty, ke kterým se zachytí všechny nečistoty, neutralizují tak, že prach, roztoče, bakterie a viry padají na zem. Tento proces není nic jiného než ionizace vzduchu. Tímto způsobem se chráníme proti vniknutí těchto znečišťujících látek do našich těl a předcházíme alergii na prach a alergii na roztoče.

Když uvažujete o výběru pohlčovače vlhkosti, můžete narazit také na absorbéry vlhkosti. Tato zařízení jsou mnohem levnější než vzduchové sušičky ale výrazně se liší v množství vody, kterou mohou kondenzovat. Jsou vhodné zejména pro sušení malých uzavřených prostorů.

Jak odvlhčovač funguje? Konstrukce a typy zařízení

Máme k dispozici hned několik typů odvlhčovačů:

Kondenzační odvlhčovače

Tento typ odvlhčovače připomíná ledničku nebo klimatizaci. Ke kondenzaci vody používá rosný efekt, tj. skutečnost, že voda kondenzuje na chladných površích. Hlavními prvky kondenzační sušičky jsou kompresor, dva vzduchové výměníky tepla, které vypadají jako chladiče (liší se funkcí - jeden se chladí, druhý se zahřívá) a ventilátor. Chladicí systém v tomto typu zařízení je hermetický - na rozdíl od klimatizace automobilu nemusíte doplňovat chladící tekutinu. Jedinou operací během používání sušičky je čištění vzduchového filtru.

Kondenzační sušičky se vyznačují velmi vysokou účinností v úzkém rozmezí vlhkosti a teploty. Pracují nejlépe při velmi vysoké vlhkosti - nad 80% a při teplotě asi 30 °C. Pod těmito podmínkami je jejich výkon mnohem menší, než je hodnocený. Například, pokud si koupíte odvlhčovač X s kapacitou 50 l / 24 h při 30 °C a 80% relativní vlhkosti, jeho výkon při 25 °C a 60% může být přibližně polovina jmenovité kapacity. Kondenzační sušičky nezahřívají vzduch tolik jako adsorpční.

Adsorpční sušičky (neabsorpční)

Zařízení tohoto typu vysávají vlhkost ze vzduchu pomocí jevu adsorpce, tj. akumulace vody v tomto případě na povrchu adsorbentu. Hlavním strukturálním prvkem adsorpční sušičky je rotor potažený adsorbentem. K výrobě se nejčastěji používá silikagel. Během provozu adsorpční sušičky proudí vzduch rotorem, na kterém je uložena vlhkost.

Rozdělení odvlhčovačů v důsledku použití

Základní rozdělení odvlhčovačů je na domácí a profesionální.

Domácí odvlhčovače

Odvlhčovač a čistička vzduchu 2v1Zařízení tohoto typu se vyznačují výkonem v rozmezí od 5 do 40 l / 24 h. Jejich pouzdra jsou obvykle vyrobena z plastu. Před nákupem věnujte pozornost generovanému hluku a rozsahu provozu.

Zvolit můžete například model Noaton DF 4123 HEPA, odvlhčovač a čistička vzduchu

Tento přístroj pracuje jako odvlhčovač a čistička vzduchu s ionizátorem. U tohoto modelu nechybí ani HEPA filtr, který zachytí i ty nejmenší částečky prachu.

 

Profesionální odvlhčovače

Profesionální odvlhčovač vzduchuProfesionální odvlhčovače lze správně nazvat jakýmkoli odvlhčovačem, který se nehodí jako domácí spotřebiče. Uznává se však, že kategorie profesionálních odvlhčovačů zahrnuje zařízení s kapacitou 20 - 100 litrů denně, která nemají kryt speciálně upravený pro stavební práce. Nejběžnější aplikace profesionálních odvlhčovačů jsou všechny typy hal, skladů, dílen, prádelen atd.

Dalším vhodným modelem, který lze využít ve fitcentru je Profesionální vysoušeč vzduchu Trotec TTK 165 ECO

Dále se odvlhčovače dělí na bazénové, stavební, průmyslové a mnoho dalších typů.

Jaké parametry odvlhčovače hledat při nákupu?

Pokud sháníte odvlhčovač, určitě se zaměřte na následující parametry.

Odvlhčovací výkon

Odvlhčovací výkon se udává v litrech za den nebo hodinu. Stojí za zmínku, že hodnoty dané výrobci jsou spíše maximální. V případě kondenzačních vysoušečů se obvykle uvádějí v podmínkách vysoké teploty a vlhkosti - 30 ° C až 80% relativní vlhkosti.

Vzduchový průtok

Proud vzduchu generovaný odvlhčovačem je dalším parametrem po výkonu, kterému stojí za to věnovat pozornost při nákupu. Pokud hledáte odvlhčovač pro snížení vlhkosti v malé místnosti s jednoduchým uspořádáním, pak dostatečné množství vzduchu na nejnižší dostupné úrovni. Pokud je však místnost větší nebo má složitější uspořádání pokojů, potřebujete přístroj s větším výkonem.

Hlučnost

Zatímco se nikdo neobtěžuje krabicí, která ze sebe extrahuje několik desítek decibelů, hluk ventilátoru a zvuk kompresoru mohou efektivně narušit klid ve fit centru. Pokud má zařízení pracovat během dne, vyberte mezi domácími odvlhčovači. Jsou mnohem tišší.

Objem nádržky na vodu

Většina odvlhčovačů má vestavěné automatická čidla. I když zvolíme zařízení s malou nádrží, nemusíme se bát zaplavení podlahy. Pokud je zařízení v nepřetržitém provozu, záleží na kapacitě nádrže.

U odvlhčovačů lze najít ještě dodatečné funkce:

  • Možnost zapojení čističky vzduchu (získáte tak přístroj 2v1)
  • Ionizace
  • Regulace síly ventilátoru
  • Auto-restart
  • Měřič hodin, atd.