Vyhrajte nad vlhkostí vzduchu: zvlhčovačem nebo odvlhčovačem snadno udržíte ideálních 55%

Přestože ji nevidíme a je velmi obtížné ji cítit, míra vodní páry ve vzduchu má na naše zdraví nezpochybnitelný vliv. Změřit se dá snadno, každý lepší teploměr má senzor vlhkosti. Udržet optimální vlhkost vzduchu 55% už je ale obtížnější a většinou se to neobejde bez spotřebiče jako je zvlhčovač, nebo odvlhčovač. Čtěte dál:

Neviditelná ruka vodní páry

Obecně je označovaná jako relativní vlhkost vzduchu a maximální vlhkost znamená 100% nasycenost. Problémy způsobuje nedostatečná i přebytečná vlhkost vzduchu. Při nízké vlhkosti vzniká statická elektřina, která způsobuje problémy zejména ve výrobě a průmyslu, ale nepříjemná je i v každodenním životě, protože víří do vzduchu prach a jiné nečistoty.

Naopak při vysoké vlhkosti vzduchu vzniká šance, že se poškodí vybavení místnosti. Materiály mohou rezivět, nahnívat a plesnivět. Nejhorším projevem je plesnivění zdí, které je esteticky velmi nepříjemné a přináší do místnosti silně alergenní plísňové spóry.

Zvlhčovat či nezvlhčovat? Toť otázka

Suchý vzduch je problém stejně častý, jako příliš vlhký vzduch. A to nejen z hlediska poškození vybavení domu, v sázce je i lidské zdraví.

Zajímavé je, že podle výzkumů se mikroorganismům daří nejen v nadměrném vlhku nad 60% rel. vlhkosti. Stejně tak prospívají i v nadměrném suchu - pod 40% rel. vlhkosti. Různé kmeny bakterií a virů se přizpůsobily různým podmínkám. Myslet si proto, že v suchém prostředí jsme ochránění proti útoku mikroskopických nepřátel, se ukázalo jako zcela mylné.

Rozptyl pro ideální podmínky k udržení zdraví je velmi malý. Jde asi o 20% mezi 40% - 60% relativní vlhkosti. Nejideálnější vlhkost vzduchu proto vědci označili jako 55% relativní vlhkosti. Za těchto podmínek dochází k nejnižšímu růstu bakterií, plísní i roztočů a snižují se i nepříjemné projevy chemických nečistot (např. ozonu).

Rozmezí vlhkosti optimální pro lidské zdraví: graf z dostupných studií

Jaký to má všechno vliv na člověka a proč je suchý vzduch často větší problém než vlhký vzduch?


V suchém prostředí (pod 40% rv.) se dobře šíří alergeny i mikroorganismy a lidské tělo rychleji ztrácí vodu skrze kůži a sliznice dýchacích cest. To potom vede k oslabení organismu a obranyschopnosti těla. Typická jsou suchá místa na pokožce, dráždivý kašel, problémy s dýcháním a podrážděné oči.

Sezónní virové nákazy se v suchém vzduchu šíří rychleji. Často "cestují" na zrníčcích prachu a čím více prašného vzduchu vdechujeme, tím větší je šance nákazy. Zvlhčením vzduchu aspoň na 45% si tak mnohdy můžete odpustit drobná i chronická nachlazení po celou zimu. Pomoci vám k tomu může tento šikovný zvlhčovač vzduchu s HEPA filtrem.

 

Zvlhčujeme - Comedes Hildegard LW 360 (Již se neprodává)

+ Zvlhčuje a čistí vzduch v 1 krokuComedes Hildegard LW 360 je moderní zvlhčovač vzduchu s přirozeným odparem a dvojicí vzduchových filtrů: HEPA a uhlíkovým.

+ Až 3-stupňová filtrace (vodní filtr, HEPA filtr, uhlík)

+ Tichý spánkový režim

+ Větší nádrž na 4,6 litrů

+ Neviditelné zvlhčování bez ultrazvuku a usazenin vodního kamene

+ Minimální spotřeba

+ Zbavuje vzduch alergenů, bakterií, prachu, odérů

- Vyšší hlučnost na nejvyšší výkon

- Nemá ionizátor

- Nemá předehřev vody v nádrži

 

Nic se ale nemá přehánět, a o zvlhčování vzduchu to platí dvojnásob. Pokud to přetáhnete a skončíte s vlhkostí nad 60% rv., můžete si zase zadělat na plíseň a roztoče. Oboje jsou silné alergeny, které milují vlhké prostředí a dělají potíže jak alergikům, tak zdravým lidem. Komplexní ochranu vám poskytne tento odvlhčovač s ionizátorem a HEPA filtrem.

 

Odvlhčujeme - Trotec TTK 110 HEPA

+ Silné odvlhčování až 40 l / den

+ Prostor pro rozměrný HEPA filtr (dá se vyměnit za uhlíkový filtr)

+ Ionizátor, který se dá vypínat

+ Přehledný displej, dětská pojistka, noční režim a mnoho dalšího

+ Ultra tichý chod

+ Režim pro sušení prádla se směrováním proudu vzduchu

- Vhodnější spíše pro větší byty

- Uhlíkový a HEPA filtr se nedají nasadit zároveň

ttk-110-kvetiny-L

 

Nesmíme zapomínat na to, že vzduch při nižších teplotách pojímá méně vlhkosti, a tak je potřeba zvlhčovat intenzivněji.

Teplota vzduchu má na relativní hodnoty vlhkosti významný vliv:

graf-vlhkost-vzduchu-comedes

Vlhkost vzduchu nepodceňujte

Naučíte-li se využívat vlhkost vzduchu ve svůj prospěch, budete se cítit úžasně. S chytrými zvlhčovači vzduchu a odvlhčovači vzduchu značky Trotec, Comedes nebo Clean Air Optima dosáhnete komfortnějšího života a pevnějšího zdraví; pokud jste alergik, stane se pro vás takový spotřebič nejlepším přítelem. Na odstranění alergenů ze vzduchu neexistuje nic lepšího, než jsou čističky vzduchu, zvlhčovače a odvlhčovače.

Lidé často ví, že roztoči a plísně prospívají v extrémně vlhkém prostředí, ale méně často už si povídají o tom, že některé viry a bakterie se snáze rozšířují za úplně opačného extrému, v suchém vzduchu. Dejte vědět svým přátelům, co nového jste se dozvěděli, a podpořte je také.

Zvažujete koupi zvlhčovače, odvlhčovače nebo čističky? Svoje dotazy k produktům směřujte na náš e-mail, nebo telefon 602 218 144.