4 důvody proč je odvlhčovač a čistička vzduchu boží

Nadměrná vlhkost a znečištěný vzduch nám mohou způsobovat velké nepříjemnosti. Obojí se totiž může projevit na našem okolí a v horším případě i na našem zdraví. Typickým příkladem je přemnožení plísní, které si hoví ve vlhkém a tmavém prostředích, jako je sklep, koupelna a půda. Plíseň může lehce narušit harmonii celé domácnosti. Proto ihned, jakmile se objeví její sebemenší náznak, měli bychom s ní ihned něco udělat. Pokud ji totiž neeliminujeme už v zárodku, dojde k jejímu přemnožení, a to může mít za následek negativní vliv na náš domov, ale také se to může podepsat právě na našem fyzickém i duševním zdraví.

Abychom těmto obtížím předcházeli, musíme se mimo jiné starat o prostředí, ve kterém žijeme. Jak se ale zbavit špatného vzduchu v interiéru, mokrých stop na stěnách, špinavého vzduchu a dalších negativních elementů?

Řešení je kupodivu poměrně jednoduché. Nadměrná vlhkost se dá porazit pomocí odvlhčovačů a vzduch můžeme vyčistit prostřednictvím čističek vzduchu. Je ale dost nepraktické a neefektivní mít doma několik přístrojů, které by s těmito problémy bojovaly. Nejlepším a zároveň nejelegantnějším způsobem je použít pouze jeden přístroj, který v sobě skloubí obě tyto funkce. Takovým přístrojem je odvlhčovač a čistička vzduchu 2v1. Tady máte hned 4 důvody, proč je odvlhčovač a čistička vzduchu tak boží:

1) Eliminuje riziko výskytu plísní

Plíseň na chlebuUž několikrát jsme rozebírali, jakou paseku dokážou plísně napáchat. K tomu, abychom zamezili jejich výskytu, musíme vytvořit takové prostředí, kde se jim jednoduše nebude chtít „bydlet“. Takovým prostředím je místo, kde se hladina vlhkosti pohybuje v rozmezí 40 - 60 % RV (relativní vlhkosti). Řešením celé situace je použití odvlhčovače, který se o vše postará. V tomto případě je navíc vhodné vzduch vyčistit a tím z něj odstranit nežádoucí prvky. Nejideálnějším řešením je tedy použít odvlhčovač a čističku vzduchu 2v1, která sníží relativní vlhkost vzduchu, a navíc jej také vyčistí. Tímto maximálně eliminujeme i případné dopady na naše zdraví.

Dejte si ale pozor na plísňové spory. V případě jejich výskytu v místnosti se lehce šíří vzduchem a je velmi obtížné se jich zbavit. Pro jejich odstranění se používají různé přístroje. Čističky vzduchu (ideálně s HEPA filtrem, nebo TiO2 filtrem a UV lampou). Nejlepším možným řešením jsou tedy čističky a odvlhčovače vzduchu 2v1, které disponují HEPA filtry.

2) Šetří náklady

Dalším úžasným benefitem je úspora nákladů. Pokud vás například zastihne havárie v podobě prasklého potrubí, může se stát, že se voda dostane do zdí. Ty je nutno co nejdříve vysušit, protože na tak vlhkých místech se může lehce začít tvořit plíseň, případně by tato situace mohla mít za následek narušení statiky celého objektu. Pokud se tak stane, jsou dvě možnosti, co dělat - zeď rovnou strhnout, což je ale poměrně nákladná a složitá operace, nebo tyto vlhké zdi vysušit pomocí odvlhčovače vzduchu. Obě tyto varianty mají svá pro a proti, nicméně druhá metoda je mnohem ekonomičtější a rychlejší. V případě, že je přístroj vybaven i funkcí čištění vzduchu, nemusíte se bát, že škodlivé organismy, které se postupně začnou vytvářet ve vlhké zdi a následně také uvolňovat do ovzduší, ohrozí zdraví vás i vašich blízkých.

3) Multifunkčnost

Moderní přístroje, které jsou k dostání na našem trhu, v sobě mají většinou zabudované více funkcí. Tím pádem jedním takovým přístrojem vyřešíte hned několik problémů naráz.

Ionizátor

Jedná se o velmi častou funkci moderních odvlhčovačů vzduchu. Vytváří záporné ionty (anionty), které na sebe vážou prachové částice, což má za následek jejich shlukování. Tímto se vytváří chuchvalce prachu, které lze následně jednoduše odklidit. Zvýšené množství aniontů v ovzduší dodává pocit osvěžení, protože připomíná vůni oceánu. Tato funkce tedy maximálně podpoří čištění vzduchu.

Filtry částic

Filtr má za úkol zachytávat malé částice, které jsou obsaženy ve vzduchu. Jedná se o prach, pyly, mikroorganismy, zápachy atd. Nejznámější jsou dva typy - uhlíkový a HEPA filtr. Uhlíkový filtr se nejlépe vypořádá s většími částicemi a zápachy. Oproti tomu HEPA filtr patří mezi nejmodernější technologie v čistění vzduchu. Zachytává totiž i ty nejjemnější částice s účinností až 99,97% u všech mikročástic větších než 0,3 μm. Nejideálnějším řešením je ale kombinace obou těchto filtrů, tedy kombinovaný filtr (uhlík a HEPA). Ten si hravě poradí se všemi nástrahami a vzduch zanechá dokonale čistý.

Sušení prádla

sušení prádla

Funkce sušení prádla je také poměrně častou funkcí všech těchto přístrojů. Samotné sušení probíhá pomocí proudu suchého vzduchu. Ten vysouší textilie a zbavuje okolní vzduch vlhkosti, která se do něj dostala z mokrého prádla.

Sušení prádla v místnosti je jednou z hlavních příčin zvýšené vlhkosti v bytech. Vyfukovaný vzduch z odvlhčovače má schopnost usušit prádlo rychleji a zároveň rovnou pohlcuje unikající vlhkost z prádla. Tím pádem vyřešíte hned dva problémy naráz.

Funkci sušičky prádla nejvíce oceníte v malých domácnostech, nebo v případě nepříznivého počasí, kdy není možné, nebo je velmi obtížné sušit prádlo venku.

4) Úleva v období pylové sezóny

pylová sezónaObdobí pylové sezóny je doslova peklem pro alergiky. Trvá klidně až 10 měsíců v roce a dá se rozdělit na několik období, kde v každém převládá jiný alergen (nejčastěji se jedná o pyly dřevin, travin a obilovin, bylin a v neposlední řadě plísní).

V tomto případě se dá opět skvěle využít odvlhčovač a čistička vzduchu 2v1. Přístroji je úplně jedno, o jaký alergen se jedná, pomocí filtru částic eliminuje množství alergenů v ovzduší, čímž dochází k úlevě a zmírnění alergické reakce.

Shrnutí

Pokud chcete žít v čisté a harmonické domácnosti, je odvlhčovač a čistička vzduchu 2v1 nejvhodnějším pomocníkem. Postará se jak o nežádoucí patogeny, typu plísně a další alergeny. Svými dalšími funkcemi si hravě poradí s mokrým prádlem a pomocí filtrů vyčistí vzduch. Navíc s nemalou úsporou nákladů.

A kde takové přístroje koupit?

Na našem trhu takových přístrojů, které by v sobě skloubily všechny tyto funkce, mnoho nenajdeme, protože doposud se takové přístroje nejčastěji prodávaly zvlášť – tedy jeden jako čistička vzduchu a druhý jako odvlhčovač vzduchu.

V naší nabídce máme ale několik přístrojů, které svými funkcemi dokážou uspokojit popsané potřeby. Mezi ty nejlepší z nich se řadí Odvlhčovač a čistička vzduchu Noaton DF 4114 a Noaton DF 4123 HEPA, odvlhčovač a čistička vzduchu. Dva velmi podobné přístroje, které z vašeho domova vyženou všechny neřády a udělají z něj ráj na zemi.

srovnání Noaton vs Trotec