Jak správně pečovat o ochlazovač vzduchu

Kvůli vysokým letním teplotám se naše domácnosti začínají plnit různými vymoženostmi, které mají zaručit příjemné klima uvnitř domova. Pořizují se především mobilní klimatizace nebo ventilátory, které patří k nejefektivnějším pomocníkům v boji s nepříjemným horkem. Své místo mezi těmito spotřebiči začaly zaujímat i zcela nové spotřebiče, tzv. ochlazovače vzduchu. V tomto článku vám poradíme, jak správnou péčí docílit jejich bezproblémový chod po dlouhá léta.

Co je to ochlazovač vzduchu?

Ze všeho nejdříve je nutné si představit tento produkt. Ochlazovač vzduchu je totiž stále pro řadu lidí velkou neznámou – buď jej vůbec neznají anebo jej mylně považují za klimatizaci. Mezi těmito pomocníky je ale spousta rozdílů, zejména pak v principu chlazení, kdy ochlazovač používá jako chladivo čistě přírodní látky - led nebo studenou vodu. To s sebou nese jednu povinnost, a sice pravidelné dolévání ledové vody, nebo namrazování chladících vložek.

ochlazovač vzduchu

Výhody ochlazovače vzduchu

Ještě, než přejdeme k samotné údržbě ochlazovače vzduchu, je třeba zmínit fakt, že s sebou spotřebič nese celou řadu výhod. Povinnost pravidelně dolévat ledovou vodu či namrazovat některé komponenty se může jevit jako nevýhoda, ovšem oproti ní stojí mnoho pozitiv. K nim patří například přijatelná cena tohoto zařízení stejně jako to, že je ekologicky přívětivý a velice šetrný. Pyšní se různými funkcemi a není nutné mít při jeho používání uzavřená či utěsněná okna, jako tomu je v případě používání klimatizace.

Další obrovskou výhodou ochlazovače vzduchu je možnost zvlhčení vzduchu. Za pomocí ventilátoru je totiž voda skrz smáčecí filtr distribuována do svého okolí. Koupí jednoho zvlhčovače vzduchu tak získáte dva přístroje v jednom.

Proč se starat o ochlazovač?

Nejen zájemci o koupi ochlazovače, ale i majitelé tohoto chytrého a nápomocného spotřebiče se ptají, jak se ochlazovač vlastně udržuje. Jak již bylo zmíněno, jedná se o domácí spotřebič jako každý jiný, tudíž i v tomto případě platí, že při používání se opotřebovává. Pravidelnou údržbou se zamezí nejen možnému poškození, ale také se zvýší jeho životnost.

Správné čistění

Základem údržby je správné čištění jednotlivých komponentů. Při údržbě se musí vyčistit především odpařovací filtr, který je nejvíce zatěžován. Při čištění je ale nutné postupovat opatrně. Většinou jsou totiž tyto filtry vyrobeny z křehkého materiálu a neměla by se na ně používat hrubá síla, nebo silné čističe. Proto doporučujeme tento filtr pouze čas od času propláchnout pod tekoucí vodou.

Při údržbě se vyplatí pamatovat i na zásobník na vodu, který se může při používání ušpinit. Stačí ho taktéž umýt jednou týdně či ve chvíli, kdy budete dolévat vodu. Špinavá voda v zásobníku nebo znečištěný zásobník je jednou z hlavních příčin snížení výkonu přístroje nebo jeho předčasného opotřebení.

nádržka na vodu

TIP: vhoďte do nádržky s vodou antibakteriální tyčinku SecoSan a účinně tak vodu dezinfikujte. Tato šikovná tyčinka obsahuje stříbro, které zabraňuje množení bakterií, virů, plísní a jiných mikroorganismů

Výměna odpařovacího filtru

Co však platí u všech modelů a typů ochlazovače vzduchu, je, že se musí minimálně jednou za dva až tři roky vyměnit zmiňovaný odpařovací filtr, aby zůstala zachována účinnost spotřebiče. Není třeba se obávat toho, že by byl panel odpařování velkou investicí. Jedná se o součástku za pár korun, která nijak nenabourá rodinný rozpočet domácnosti. Filtr pro ochlazovač vzduchu můžete koupit na našem eshopu.

smáčecí filtr

Vybíráme ochlazovač do horkých letních dnů

Přemýšlíte nad tím, že si ochlazovač vzduchu pořídíte i do svého domova? Přesvědčila vás o koupi i jednoduchost údržby tohoto spotřebiče? V tomto případě se jistě ptáte, na co se při výběru zaměřit.

Při výběru ochlazovače vzduchu byste se měli podívat především na výkon ochlazovače a taktéž na objem nádržky na vodu. Podle nádržky na vodu zjistíte, po jak dlouhou dobu bude ochlazovač místnost ochlazovat aniž byste se o něj museli starat. Dívejte se zároveň po takovém modelu, který se pyšní nějakou užitečnou funkcí. Poměrně běžně jsou již stroje vybaveny například časovačem, díky kterému si budete moct nastavit, jak dlouho bude přístroj chladit. Oblíbená je i funkce zvaná noční režim, kdy se model přizpůsobí této fázi dne a nebude vás během spánku rušit hlasitostí a svítícím displejem.

ochlazovač vzduchu panel