Ochlazovač vzduchu není mobilní klimatizace

ochlazovac vzduchu NoatonNa první pohled může být snadné zaměnit ochlazovač vzduchu za mobilní klimatizaci. Ochlazovače se ale od klimatizací zásadním způsobem liší. NA Heuréce nebo Zboží.cz tyto rozdíly z obrázků nejsou patrné, a proto bychom vám rádi dali pár tipů, jak se mezi výrobky zorientovat.

Základní rozdíly

1. Klimatizace používá chladivo (většinou plyn uzavřený v kovových trubkách).

2. Ochlazovač vzduchu namísto plynu používá vodu nebo led. Při výběru vhodné ochlazovací jednotky zvažte, který způsob ochlazování pro vás bude příjemnější a výhodnější.

TIP od Gavri.cz: Nejrychleji rozeznáte ochlazovač od klimatizace podle toho, jestli má nebo nemá chladivo. Proto vždy hledejte kód chladiva (např. R410A) - bývají uvedeny na štítku výrobku, nebo v návodu. Pokud přístroj chladivo nemá, s největší pravděpodobností to není plnohodnotná klimatizace. V současnosti jsou nejpoužívanější typy chladiva R410A, nebo R407C, ale můžete objevit i další.

Další poznávací znaky jsou:

Ochlazovače vzduchu Mobilní klimatizace
Chladí méně Mají vyšší chladící výkon
Ochlazují pomocí vody nebo ledu Ochlazují pomocí chladiva
Vodu je třeba pravidelně doplňovat Chladivo se samo regeneruje za použití elektřiny
Spotřebují méně elektřiny Spotřebují hodně elektřiny
Nemají kompresor Mají kompresor
Hlučnost je nízká Hlučnost je vyšší
Nepotřebují vývod teplého vzduchu Hadice pro odvod teplého vzduchu je nezbytností
Zvlhčují vzduch Odvlhčují vzduch
Chladící výkon i dosažitelná teplota kolísá v závislosti na relativní vlhkosti vzduchu a dalších faktorech Chladící výkon i dosažitelná teplota jsou více stabilní a předvídatelné
Jsou lehčí a menší, snáze manipulovatelné Jsou těžší a rozměrnější, hůře manipulovatelné
Nižší pořizovací cena i náklady na provoz Střední až vyšší pořizovací cena a náklady na provoz

 

chladny-vzduch-priroda

Ochlazovač se hodí do prostor se suchým vzduchem. 

ochlazovac-vzduchu-PAE-25-detail-na-displej-SNízká relativní vlhkost vzduchu pod 45% začíná být lidem nepříjemná. Během horkých dní je velmi důležité udržovat své tělo hydratované, a k tomu nemalou měrou přispívá i vlhkost okolního vzduchu. Klimatizace vzduch vysušují poměrně rychle, a proto i v létě začínáme cítit neblahé účinky suchého vzduchu.

Ochlazovač vzduchu naopak vzduch zvlhčuje. Dokonce se dá říct, že čím je vzduch sušší, tím lépe ochlazovač chladí.

Před koupí ochlazovače nebo klimatizace proto doporučujeme změřit vlhkost vzduchu vlhkoměrem. Pokud ukazuje hodnotu nižší než 45% relativní vlhkosti, ochlazovač vzduchu vám prokáže dvojí službu: ochladí i zvlhčí vzduch. Tím pomůže chránit vaši kůži i sliznice před podrážděním a dehydratací.

Pokud je vlhkost vyšší než 50% nebo 60%, bude se naopak hodit mobilní klimatizace, která pomůže vysokou vlhkost trochu srazit na příjemnější rovinu a zamezí nepříjemnému pocení. V prostorách s vysokou vlhkostí vzduchu nedoporučujeme spouštět ochlazovač, který by v takovém prostoru mohl vlhkost vzduchu zvýšit až na 90%-100%.

Výhodou ochlazovače vzduchu...

... je jeho nižší hlučnost, nižší spotřeba i nižší pořizovací cena. Přesvědčte se sami: porovnání aktuálních cen ochlazovače a mobilní klimatizace.

Další výhodou je, že nezpůsobuje průvan tak, jako stropní ventilátor nebo mobilní klimatizace. Ochlazovač obsahuje ventilátor, který je ukrytý uvnitř tělesa s lamelami. Vertikální lamely brzdí prudký proud vzduchu a rozptylují ho do více směrů. Tento způsob je šetrnější než u ventilátorů a klimatizačních jednotek, které koncentrují silný proud vzduchu jedním směrem. To pro někoho může být výhoda (ventilace je méně agresivní, bez průvanu), pro někoho ale nevýhoda (ventilace je pomalejší).

Výhody musí zvážit každý sám podle svých osobních preferencí. Během nočního provozu ale mnozí dají přednosti jemnému vlahému vánku ochlazovače přes silným suchým chladem klimatizace.

Ochlazovač i mobilní klimatizace na Gavri.cz poskytují pokročilejší funkce jako je časování s odloženým startem a dálkové ovládání, nastavitelný displej, noční režim a další. 

Slabinou ochlazovače vzduchu...

det-ochlazovac-vzduchu-PAE-25-detail-predfiltr-honeycomb-filtr... je nutnost dolévat studenou vodu, nebo led do nádrže. Podle počasí, teploty a suchosti vzduchu může být potřeba doplňovat vodu 1x i víckrát denně. Klimatizace je silnější v tom, že dokáže své chladivo regenerovat sama s pomocí elektrické energie a může proto chladit neustále. Při vysokých teplotách není ochlazovač tak účinný jako mobilní klimatizace, která dokáže snížit teplotu až o 20°C. 

V létě ochladí, v zimě zvlhčuje. 

Zajímavostí ochlazovače je jeho celoroční využití. Dá se  používat také v zimním období, kdy většina bytů trpí na přesušený vzduch vlivem topení. Nalijete-li do ochlazovače vodu pokojové teploty, funguje jako zvlhčovač vzduchu s přirozeným zvlhčováním. Jemně a rovnoměrně uvolňuje vlhkost s neuvěřitelnou intenzitou až 900 ml/hod.

Mobilní klimatizace oproti tomu...

...využívá kompresor, chladivo a výparník, aby zbavila vzduch tepla. tesneni-oken-s-klimatizaci-hadiciFunguje podobně jako lednice. Teplý vzduch musí odvést s pomocí hadice pryč, ideálně vně budovy - k tomu slouží odvodní hadice, bez které se mobilní klimatizace prostě neobejde. Provoz mobilní klimatizace je finančně náročnější, efekt je ale mnohem silnější a přesnější. Během ideálních podmínek dokáže mobilní klimatizace stáhnout teplotu až k 15°C, ne vždy je to však žádoucí. Rizikem může být přílišné vysušení vzduchu nebo přílišný teplotní rozdíl mezi interiérem a exteriérem, který oslabuje lidské tělo.

Jak upevnit odvodní hadici

U běžně dostupných klimatizací je také problém s umístěním hadice, pro kterou se musí otevřít okno (to může snížit efekt přístroje až o 50%), nebo provrtat otvor do zdi. Od nás můžete zakoupit sadu mobilní klimatizace a chytrého těsnění, které se dá pohodově nasadit na křídlová okna tak, že upevní hadici a ucpe veškeré otvory v okně tak, že se dovnitř nedostane teplý vzduch, ani obtěžující hmyz. Těsnění je k dostání i zvlášť a dá se použít s jakoukoli mobilní klimatizací všech značek, i starších modelů.

Jak tedy vybrat...?

Ochlazovače vzduchu jsou některými zákazníky vynášeny do nebes, jinými zatracovány. Své fanoušky si ale našly. Jejich příjemné stránky ocení milovníci šetrného a tichého provozu, nízké ceny a příjemného vzhledu, kteří za žádnou cenu nechtějí k zařízení odvodní hadici. K mobilním klimatizacím zase raději přilnou ti, kteří vsadí na výkon a vyžadují ochlazení přesně tak, jak si představují, s konkrétním měřením - žádné obecné odhady. Estetický vjem z hadice zastrčené v okně je pro ně až na druhém místě, hlavní je praktičnost.

Ke kterým patříte vy? Pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout. Stačí zavolat na naši infolinku 602 218 144.

Německé klimatizace Trotec a Comedes exkluzivně na Gavri.cz

Kvalitní zboží je pro nás samozřejmostí. Za svými klimatizacemi si stojíme, protože víme, že ve své cenové hladině patří k tomu nejlepšímu, co může český trh nabídnout. Vyberte si u nás - nabízíme jak mobilní klimatizace, tak ochlazovače vzduchu německé kvality. Dopravné máme zdarma a expedujeme do druhého dne. Tudy se dostanete na přehled zboží.

Zboží můžete vrátit do 14 dnů bez udání důvodu

Ochlazovače vzduchu i mobilní klimatizace zakoupíte exkluzivně na Gavri.cz. S jedinečnými výrobky Trotec a Noaton budete nadmíru spokojení, a jestli ne, vrátíme vám do 14-ti dnů peníze.

Doprava po celé ČR zdarma.

Objednávky na zboží skladem zasíláme do druhého pracovního dne. Dopravu zaručujeme zdarma. Rozvážíme kurýrem Geis a DPD, nebo skrze služby České pošty a spolupracujeme i s Uloženkou, kde máme více než 200 výdejních míst v ČR

Přehled mobilních klimatizací