Čína staví obří čističky vzduchu (a produkuje diamanty)

Sci-fi se stalo realitou poblíž čínského města Xian. Čínská vláda zde postavila monumentální konstrukci, kterou nazývá největší čističkou vzduchu na světě.

Ohromná věž, která má za cíl zlepšovat zamořené ovzduší v regionu Shaanxi, je schopná citelně zlepšit ovzduší během smogových situací. Počet naměřených částic PM2.5, které často vyvolávají zdravotní problémy, klesl o 15% oproti sezónnímu průměru. To vyplývá z prvotních testů, měřených na několika stanicích v okolí stavby.

Věž je 100 metrů vysoká a podle serveru South China Morning Post snížuje znečištění na střední až mírné hodnoty v okolí 10 kilometrů čtverečních.

Stavby tohoto typu jsou důkazem, že čističkám vzduchu věří i oficiální státní instituce. Znečištění vzduchu se nejen v Číně stává skutečným problémem, který je nutné řešit. Dopravní smog je vážným problémem také v České republice a chránit se proti němu lze pouze čištěním domácího vzduchu kvalitním HEPA filtrem.

Základová fotografie zdarma na téma cestování, Čína, hory

                                                                                                                 Zdroj: Pexels.com

Jak to funguje

Čistička nasává vzduch z okolí do velikých skleníků se solárními panely, kde se vzduch zahřívá. Horký vzduch stoupá vzhůru skrze sadu filtrů ve věži a následně (už očištěný) odchází zpět do ovzduší. Podobný princip uvidíte v miniaturní verzi u čističek vzduchu s HEPA filtry pro domácnost

Místní obyvatelé si projekt pochvalují a množí se ohlasy, že ovzduší je citelně lepší. Stavba prý navíc není hlučná a protože využívá solární energie, náklady na provoz by měly být velmi nízké.

Přesné údaje ale tým vědců nezveřejnil. Celkové měření se očekává na konci roku a už nyní se počítá se stavbou dalších věží po celé Číně. Největší by měla měřit 500 metrů.

Pekingská mega čistička vyrábí ze smogu diamanty

Pekingská verze čistící věže je vysoká "jen" 7 m a sestrojil dánský umělec Daan Roosegaarde v dětském parku. Pročišťuje menší oblast od uhlíkových zbytků z husté místní dopravy. Z těch pak vyrábí umělé diamanty. Kreativě tak využívá odpadu k výrobě cenného artiklu. (Bohužel domácí čističky takovouto funkci nemají.)

Stavba obřích čističek vzduchu je další v sérii velkých investic čínské vlády do životního prostředí. V roce 2015 Čína investovala 2,5x víc do životního prostředí než státy EU a očekává se, že tento trend poroste.

Budeme se zájmem sledovat, zda se projekt čistících věží uchytí i jinde po světě.

Redakce Gavri.cz