Klimatizace do bytu – má smysl mobilní, nebo nástěnná?

Při hledání nejlepší klimatizace do bytu se rozhodujte mezi několika faktory. Za prvé je to hlučnost, spotřeba elektrické energie a účinnost, nebo lépe řečeno rychlost ochlazování. Za druhé je to taky obtížnost instalace a pořizovací cena.

Nástěnná klimatizace je šetrnější

Obecně vzato jsou nástěnné klimatizace výkonnější, tišší a úspornější. Většinou jsou totiž dělené. Ta část klimatizace, která obsahuje hlučný kompresor, se nachází vně budovy, a neruší tak uživatele.

Problém ale je, že pro instalaci je potřeba vytvořit vývod skrze zeď, a to může být někde, například v panelovém domě, problém.

Po nainstalování klimatizace s ní už navíc nepohnete – musela by se sundat ze stěn a to zabere čas a většinou i práci nějakého řemeslníka.

Mobilní klimatizace je praktičtější

S mobilní klimatizací tyto starosti odpadají, protože se zapojí kabelem do zásuvky a rovnou chladí. Pouze je potřeba se postarat o to, aby hadice byla vyvedená ven z okna – tak aby vzduch z ní odcházel z místnosti a ideálně úplně ven z budovy. To ale zvládne i malé dítě.

Okno se může utěsnit speciálním pružným těsněním, aby jím dovnitř zase neproudil vzduch. Těsnění se nalepí na okna pomocí suchého zipu a dá se zase sundat. A máte hotovo. Nikoho do bytu zvát nemusíte.

Klimatizace na kolečkách vychladí celý byt

Mobilní klimatizaci můžete i převážet mezi místnostmi, protože má kolečka. To se stacionární dělenou klimatizací není možné. Nástěnnou klimatizací si tak vychladíte maximálně jednu místnost, kdežto s mobilní klimatizací můžete postupně ochladit celý byt.

V pohodě se s ní přestěhujete a nepotřebujete ničí souhlas

S mobilní klimatizací je snazší se přestěhovat. Jenom ji vypojíte ze zásuvky a srolujete hadici. Pokud ještě nejste usazení natrvalo, např. v podnájmu, nástěnná klimatizace by mohla znamenat problém. K vyvrtání vývodu do stěny bude navíc potřeba získat svolení majitele bytu nebo domu, který vám může udělat čáru přes rozpočet. I v tomto směru je pořízení mobilní klimatizace jednodušší.

Je trochu větší, ale…

Na druhou stranu mobilní klimatizace zabírá nějaké místo – na výšku má obvykle přes půl metru. Pro malé byty naštěstí existují menší modely – jako tento Noaton AC 5109, který má půdorys jen 32 x 32 centimetrů.

Největším problémem tak zůstává hlučnost, protože mobilní klimatizace je slyšet přibližně jako digestoř. Hluk je naštěstí snesitelný a pocit chladu nenahraditelný.

Pro mobilní klimatizaci mluví i fakt, že se jedná o nejlevnější typ klimatizací. Oproti domácím děleným klimatizacím (alias splitu) jsou obvykle dvojnásobně levnější. Někdy i víc.

Když to shrneme do pár bodů, mobilní klimatizace má smysl, když:

  • Nechcete nebo nemůžete vrtat do stěn
  • Chcete nižší pořizovací cenu
  • Potřebujete klimatizaci převážet

BONUS: k instalaci nepotřebujete ničí svolení.

Inovativní mobilní klimatizace se 2 vývody vzduchu

Zajímavá pro vás může být tato jedinečná klimatizace Trotec PAC 3550 PRO(Již se neprodává, avšak naděje umírá poslední!) se 2 vývodními hadicemi namísto 1.

Je to mobilní klimatizace se vším všudy, ale svou konstrukcí a výkonem se vyrovná dělené nástěnné klimatizaci. Představte si split vložený do jediného přístroje – to je PAC 3550 PRO. Díky druhé hadici funguje rychleji a úsporněji a uživatelé si ji velmi chválí. Posuďte sami.

Zajímá vás o klimatizacích víc? Přečtěte si články na našem blogu, nebo nám zavolejte.