Co je to těsnění oken pro mobilní klimatizace a k čemu slouží?

Těsnění do oken je velmi důležitým doplňkem každé mobilní klimatizace. Bez něj totiž nemůže klimatizace plně využít svůj potenciál. Co to ale vlastně je těsnění do oken a k čemu slouží? Tomu se budeme podrobněji věnovat v tomto článku.

Těsnění oken a jeho využití

Na první pohled velmi jednoduchá věc, která v sobě skrývá hned několik funkcí. Má tedy multifunkční využití, díky kterému zefektivníte a zpříjemníte chod svojí domácnosti.

Vyústění odvodní hadice

Každá mobilní klimatizace má k dispozici odvodní hadici, jejímž úkolem je odvádění teplého vzduchu ven z místnosti, ideálně nejbližším oknem. Problém ale nastává v situaci, kdy se nám onen teplý vzduch začne opět vracet dovnitř. V tomto případě by se těžce odvedená práce, kterou klimatizace vykonala, vůbec nevyplatila.

A tady právě přichází ten správný okamžik pro těsnění oken. Po jeho aplikaci dojde k „uzamčení“ všech otvorů, kterými by se teplý vzduch dostával zpět do místnosti a opět ji oteploval. Tím pádem zefektivňuje práci mobilní klimatizace.

Těsnění oken se tedy používá pro mobilní klimatizace, ale i další přístroje, které při svém provozu využívají odvodní hadici. V nabídce máme například těsnění oken AL 4010 od značky Noaton, které je možné použít pro všechny typy evropských oken (křídlová). Pozor, někteří dodavatelé mobilních klimatizací dodávají těsnění do oken ve své základní výbavě v balení spolu s mobilní klimatizací. Nicméně v tomto případě se v drtivé většině jedná o těsnění pro americké typy oken (posuvné), které jsou pro ty naše křídlové typy nepoužitelné.

americký typ okna

Síť proti hmyzu

Mobilní klimatizace najdou své uplatnění především v horkém letním období. V případě, že budete chtít umístit odvodní hadici ven skrze pootevřené okno, můžou se k nám dostat nezvaní hosté v podobě otravného hmyzu.

Zde opět najde své uplatnění těsnění oken, které zároveň slouží i jako síť proti hmyzu. Utěsněním všech otvorů okolo odvodní hadice totiž dojde k zabránění vniku těchto nezvaných hostů.

Výhody těsnění do oken

Jak už jsme zjistili, těsnění oken má multifunkční využití. Mimo to má ale i další výhody, které určitě stojí za zmínku.

Šetří čas i peníze

Využívání mobilní klimatizace a odvádění teplého vzduchu skrz otevřené okno bez využití těsnění do okna, snižuje účinnost klimatizace až o 50%. Otevřené okno nám tedy může snížit účinnost mobilní klimatizace až na polovinu. K ochlazení místnosti tedy budeme potřebovat jednou tolik energie, což se samozřejmě odrazí i na našem účtu za elektřinu. Důležitou roli hraje i fakt, že celé vychlazení místnosti nám bude trvat mnohem déle. To může mít za následek větší opotřebování mobilní klimatizace.

Toto jsou právě ty důvody, proč se někteří lidé domnívají, že mobilní klimatizace nemá smysl, protože je jednoduše neefektivní. Řešení je ale přitom velmi jednoduché.

Všechny tyto problémy vyřeší těsnění oken. Uzamčením otvorů v okolí odvodní hadice zabrání opětovnému vracení teplého vzduchu zpět do místnosti a tím pádem podstatně zefektivnění práci mobilní klimatizace. Šetří nám tedy čas i peníze.

Snadná instalace bez vrtání a bourání

Každý ví, že instalace klasické klimatizace vyžaduje nemalý stavební zásah. Tato operace je navíc nevratná a každá případná změna vyžaduje další stavební úpravy.

S mobilní klimatizací je to jiné. Tu si koupíte, postavíte tam, kde zrovna potřebujete, zapnete a chladíte. Jediný problém nastane v situaci, kdy řešíte, kam umístit vývod odvodní hadice. Pokud nechcete dělat díru do zdi, je pro tento účel ideálním řešením využití služeb nejbližšího okna. Těsnění do oken se lehce nalepí na jeho rám, připne se pomocí suchého zipu, vloží se vývod odvodní hadice a ihned můžete začít chladit. Jak vidíte, jedná se o velmi rychlý a jednoduchý způsob uchycení. Důležité je podotknout, že i přes aplikaci těsnění lze okno kdykoliv zavřít.

Jak aplikovat těsnění oken

Toto téma a samotný postup při aplikaci těsnění oken podrobněji rozebíráme v článku Těsnění oken pro mobilní klimatizace je důležitější, než si myslíte.

Shrnutí

Slovo těsnění oken je pro mnoho lidí zcela neznámý pojem. Pro ty, co jej znají, ví, že se jedná o chytrý způsob, zvyšující výkon klimatizace, který zabraňuje penetraci teplého vzduchu. Tento multifunkční pomocník se tedy postará o lepší chlazení a zároveň nás ochrání před otravným hmyzem. Jeho instalace je velmi jednoduchá a intuitivní. Tento pomocník rozhodně nesmí chybět u žádného přístroje, který disponuje odvodní hadicí.