Těsnění oken pro mobilní klimatizace je důležitější, než si myslíte

Slyšeli jste už o těsnění oken pro mobilní klimatizace?

Těsnění upevňuje odvodní hadici v okně.

tesneni-oken-pro-mobilni-klimatizace-nasazeni-hadice-detailVíme, jaký může být problém s odvodní hadicí a s jejím uchycením. Sami máme mobilní klimatizace ve svých kancelářích a víme, že pokud nám nevyhovuje vložit hadici do otevřeného okna, máme jen dvě možnosti, jak to provést:

a) vyvrtat díru a nasadit hadici do zdi, nebo

b) upevnit ji do komína a podobného existujícího vývodu.

Jelikož ne každý má v kanceláři komín, možnosti jsou vlastně jen dvě: vyvrtat díru, nebo otevřít okno.

Ale ouha. Otevřeným oknem dovnitř vejde vzduch, který rozhodně nebude tak studený, jak bychom chtěli...

tesneni-oken-balkon-Airlock-1000-detailA co s dírou ve zdi, až skončí vedra?

Věříme, že vrtat do zdi kvůli mobilní klimatizaci postrádá smysl.

Hlavní výhodou mobilní klimatizace je snadná instalace a flexibilita umístění. Existuje, aby se dala přenášet a snadno použít ve více místnostech.

Vyvrtat vývod do zdi znamená přijít o tuto nespornou výhodu.

Po opadnutí vlny veder bude potřeba díru nějak utěsnit, aby skrz ni neutíkalo teplo. Často se to řeší polystyrenovou zátkou, která ale nevypadá nejkrásněji.

Ale otevřeným oknem utíká chlad. Co s tím?

Když tedy nevrtat do zdi, jak to řešit?

Vložit odvodní hadici do okna není zrovna nejekonomičtější řešení. Hadice možná odvede horký vzduch ven, ale oknem přivane horko z ulice a z pokoje uteče pracně vyrobený chládek.

Pozor na "americké" těsnění

Mnoho mobilních klimatizací ve své standardní výbavě má "těsnění oken". Bohužel toto těsnění oken není uzpůsobené pro typické evropské okno (křídlové). Pasuje pouze na posuvná okna, která najdete např. v Americe.

Pro potřeby evropského zákazníka je toto těsnění nepoužitelné, a tak poměrně dlouho byli lidé nucení používat mobilní klimatizace bez utěsněného okna.

Jenže díky tepelným ztrátám skrz otevřené okno ztrácí klimatizace až 50% své účinnosti.

To je opravdu hodně.

Je to přesně tento nedostatek, který v minulosti vedl lidi k domněnce, že mobilní klimatizace nemá smysl.

Má. Akorát potřebuje pořádné těsnění jako je AirLock. Proto jako jediní na českém trhu prodáváme těsnění oken v sadě s mobilní klimatizací.

okno_1_1

Nechci chladit naprázdno.

mobilni-klimatizace-infografika-typ-oken-pro-airlock-vNechcete chladit naprázdno? Pak zkuste těsnění oken.

AirLock se dá použít na několik typů evropských oken: křídlová, vyklápěcí střešní, sklápěcí, ale taky na balkonová - francouzská okna a překvapivě i na dveře.

V nabídce máme 2 délky: 400 cm a 560 cm pro větší okna a dveře.

Pro běžná okna, jaká vidíte na obrázku, zvolte Noaton AL 4010. Pro okna neobvykle velkých rozměrů, pro vysoká balkonová okna a dveře zvolte větší AirLock 1000.

Jak těsnění AirLock funguje?

AirLock se nalepí na okenní rámy pomocí nalepovacích pásků se suchými zipy, které můžete na okně ponechat nonstop.

Na suché zipy přilepíte po obvodu okna těsnění, které po rozevření okna vytvoří kapsu. Uprostřed této kapsy jsou zadrhovací zipy se dvěma nebo čtyřmi jezdci (záleží, zda je těsnění určené pro jednohadicovou, nebo dvouhadicovou klimatizaci). Jezdci upevníte hadici v požadované poloze.

Airlock:

  • brání ztrátám energie
  • upevňuje hadici v okně
  • zabraňuje vlétnutí obtížného hmyzu.

 

Postup nasazování těsnění oken

1. Otevřete okno. Nejprve nalepte na okenní rámy a na rám okna pásek se suchým zipem.

Airlock-montaz-tesneni-1-suchy-zip-det

2. Druhá strana suchého zipu je na těsnící kapse. Připevněte suchým zipem těsnící kapsu na okno. Jedna strana těsnící kapsy se připevní na okenní rám, druhá na okenní křídlo. Mezi rámem okna a křídlem by tak měl vzniknout zcela utěsněný prostor.

Airlock-montaz-tesneni-3-lepeni-tesneni-det

3. Postupujte od středu svislé strany okna k horní vodorovné a spodní vodorovné straně. V případě potřeby můžete přečnívající zbytky těsnění přilepit také na zbývající čtvrtou stranu s panty. Není to však nezbytné.

Airlock-montaz-tesneni-5-pripevneni-nahore-det

4. Těsnění je nyní připravené. Můžete povolit zadrhovací zipy a vložit mezi ně hubici odvodní hadice do kterékoli výšky si budete přát. Stažením jezdců zafixujete hadici na místě.

tesneni-oken-pro-mobilni-klimatizace-nasazeni-hadice-detail

5. Těsnění není potřeba sundávat vždycky, když vypnete mobilní klimatizaci. Můžete ho na okně i nechat. Ničemu nepřekáží. Okno se dá zavírat, jako by tam nebyl.

malá fotka okno

 

náš tip - pořiďte si AirLock pro každou místnost, ve které budete klimatizovat s mobilní klimatizací.Jak těsnění oken vyrobit podomácku?

S trochou skromnosti to jde také.

Máte-li tabulková okna, pak můžete vysadit jednu skleněnou tabulku a vložit do ní polystyrenovou desku nebo překližku s otvorem na míru vykrouženým pro odvodní hadici.

Někteří kutilové vykrouží otvor přímo do skleněné tabulky a po skončení léta ho ucpou polystyrenovou zátkou.

Pokud vám nevadí ztráta světla, můžete vysadit celou okenní tabulku a vložit na její místo předpřipravenou desku, polystyren, nebo igelit s otvorem pro hadici.

NÁŠ TIP: Chcete-li klimatizovat ve více místnostech, pořiďte si do každé místnosti jedno těsnění oken. Až budete klimatizaci přenášet, ušetříte si spoustu času se sundáváním a nasazováním těsnění.

 

Kam dál? Podívejte se třeba na naši nabídku mobilních klimatizací s těsněním za zvýhodněnou cenu.

Líbil se Vám tento článek? Dejte nám palec nahoru!