Vážení zákazníci, Česká pošta negarantuje doručení zásilek do následujícího pracovního dne u služeb Balík Na poštu a Balík Do ruky. Počítejte prosím s možným zdržením zásilek. Důvodem je vytíženost před Vánoci.

Nejlepší čističky vzduchu podle testu

Jaké jsou nejlepší čističky vzduchu podle testu? čistička vzduchu bez výměny filtrů - Clean Air Optima CA-366Rozhodli jste se pořídit si čističku vzduchu, ale bojíte se, že nebude splňovat vaše požadavky? Na trhu existuje spousta nabízených produktů a v jejich záplavě se mnohý zájemce snadno ztratí. Srovnali jsme proto pro vás 2 čističky vzduchu z našeho e-shopu a udělali malý test, který tyto čističky vzduchu objektivně zhodnocuje.

Vyplatí se kupovat si čističku vzduchu? A kterou? Stejnou otázku si položila Světové zdravotnické organizace a napsala na toto téma studii, kterou jsme částečně přeložili a uveřejnili na našich stránkách. Dozvíte se v ní o různých druzích čistících technologií a jejich silné a slabé stránky.

Jaká je nejlepší čistička vzduchu?

Už na začátku musíme říct, že taková zázračná čistička vzduchu neexistuje. Mnoho z nich výborně plní svoji roli a čistí vzduch domovů a kanceláří a zbavují je tak mnoha prachových částic, alergenů a nepříjemných pachů. Žádný přístroj vám ale nezaručí, že díky jeho používání zmizí všechny vaše zdravotní problémy. Ty byste především měli konzultovat se svým doktorem – specialistou, který by vám sám měl prozradit, jak vám čističky vzduchu v boji s vaším onemocněním mohou pomoci.

Spěcháte? Zde najdete rychlý přehled všech čističek vzduchu na Gavri.cz.

Většinou platí, že o „zázračných“ výrobcích se mnoho detailních informací nedozvíte, nebo jsou to informace, které jsou natolik odborné, že jim obyčejný člověk neporozumí. Naproti tomu opravdu funkční a kvalitní výrobky nemají co skrývat a proto se u jejich detailního popisu často dozvíte i o tom, co nemají nebo jaké jsou jejich nedostatky. 

Pokud dáme stranou individuální požadavky, existují některé vlastnosti čističek, které většinu lidí zaujmou na první pohled. Patří mezi ně design a nenápadné rozměry, hlučnost během provozu, elektrická spotřeba, finanční nákladnost a dostupnost čistících filtrů a výkonnost při zachytávání nečistot.

Co je to nejlepší čistička vzduchu?

Výkonnost čističek závisí především na kvalitě filtrů.

1) V tomto směru se za nejúčinnější technologii současnosti považuje HEPA filtr, mechanický vzduchový filtr, který svou hustou, neproniknutelnou sítí vláken zachytí 90-99% nečistot, které přes něj projdou. HEPA filtr tak zachytí prachové částice a pouliční znečištění z aut a také vedlejší produkty spalování, včetně zbytků z cigaretového kouře, dále také mikroorganismy - bakterie, viry a plísně. Neuniknou ani rostlinné částečky jako je pyl. Z hlediska schopnosti pohlcovat nečistoty jsou nejlepší čističky vzduchu ty, které obsahují HEPA filtr vyšší třídy. Jejich nevýhodou je omezená životnost filtrů. U většiny čističek s HEPA filtrem lze vypnout ionizátor.

2) Jako druhé nejlepší čističky vzduchu můžeme uvést elektrostatické (EST) čističky vzduchu, které nečistotám ve vzduchu poskytují elektrický náboj a poté je přitahují na sběrné disky. Elektrostatickým čističkám se někdy přezdívá také čističky na bázi elektronového větru. Jejich hlavní výhodou je tichý chod a také nevyžadují výměnu filtrů. Nevýhodou je to, že nelze vypnout ionizátor.

3) O pomyslné třetí místo se dělí uhlíkové filtry a filtry s oxidem titaničitým (TiO2) v kombinaci s UV lampou, které rozkládají mikroorganismy na minerální látky pomocí fotokatalytické reakce. Seznam uzavírají čističky s vodním filtrem, které pro zachytávání polutantů používají vodní lázeň a zároveň s tím zvlhčují vzduch.

4) Uhlíkové filtry, UV lampy a TiO2 filtry bývají častým společníkem HEPA filtrů, se kterými tvoří silnou čtveřici bojovníků proti znečištění vzduchu v domácnostech. Nejlepší čističky vzduchu jsou proto ty, které obsahují všechny tyto technologie. Jmenovitě: Clean Air Optima CA-508 a CA-506, Comedes LR 130, Comedes Lavaero 240, Comedes LR 200 a Comedes LR 700.

Nejlepší čistička vzduchu pro alergika

Nejlepší čističkou pro alergiky jsou buď elektrostatické čističky, nebo čističky s HEPA filtry, které jsou uzpůsobené pro zachytávání široké škály částic. Ostatní technologie jsou také účinné, zejména proti prachu a pylu, nedosahují však téměř 100% účinnosti HEPA filtru. Astmatikům se doporučuje HEPA filtr, lidem s lehkou alergií postačí elektrostatický filtr, u kterého se účinnost pohybuje mezi 90% - 95% a dokáže zachytit i menší částice než HEPA filtr.

Čističky vzduchu jsou vhodné pro lidi alergické na látky schopné poletovat vzduchem, jako jsou plísně, pyl, prach, plynné sloučeniny a tak podobně. Alergii na roztoče lze s čističkami umírnit vhodnou kombinací s hypoalergenním ložním prádlem a dalšími opatřeními.

Ionizátory

Ionizátory jsou často součástí čističek. Vysílají do místnosti proud molekul s jedním přebývajícím elektronem a vytváří díky tomu svěží a voňavý vzduch jako po bouřce, nebo u moře. Anionty z ionizátorů mají zdraví prospěšné účinky a částečně vzduch zbavují nečistot. V kombinaci s elektrostatickým filtrem, jehož jsou nedílnou součástí, dokáží místnost zbavovat i jemných prachových částic PM0,01, které jsou součástí smogového mračna.

Velikým nebezpečím ionizátorů v některých nekvalitních čističkách vzduchu z dřívějších let byla vyšší produkce ozónu. Ten sám o sobě může být ve vyšších koncentracích zdraví škodlivý, a proto je jeho tvorbu potřeba hlídat. Nyní však přístroje, které mohou vytvářet ozon, podléhají regulacím EU. Samotné čističky vzduchu ozon produkovat neumějí a nebezpečí nehrozí. Ozon ve stopovém množství vydává ionizátor, který je častým doplňkem čističek. Molekula ozonu může vznikat jako vedlejší produkt ionizace při reakci iontů kyslíku. Jeho produkce je však zanedbatelná.

Ionizátor lze u mnohých moderních čističek vypínat a až na elektrostatické čističky vzduchu není potřebný pro chod hlavního filtru. Ve vypnutém stavu se záporné ionty netvoří, nehrozí tedy ani nebezpečí tvorby ozonu. Všechny čističky vzduchu na Gavri.cz limity pro produkci ozónu splňují a dodržují tak normy ČSN EN 60335-2-65. Prošly povinnými testy nařízené Evropskou unií pro výrobky tohoto typu a byly uznány jako zcela bezpečné

 

Které čističky vzduchu jsou tedy dle testu nejlepší? Níže uvádíme 2 přístroje, které získaly nejlepší uživatelské hodnocení.

 

Čistička vzduchu Clean Air Optima CA-366

Clean Air Optima CA 366 - Nejlepší čističky vzduchu podle testuVelikou předností čističky vzduchu Clean Air Optima CA-366 je fakt, že u ní nemusíte měnit filtry, stačí je akorát čistit. Obsahuje jak elektrostatický filtr ESP (elektrostatická plazma), TiO2filtr, tak UV lampu a ionizátor. Další její výhodou jsou nízké provozní náklady (<10 W, za 24 hodin provozu zaplatíte necelou 1,-Kč), elegantní design, nízká hlučnost(< 25 dB) a uživatelsky příjemné ovládání. Nevýhodou je nižší výkon, proto není vhodná do větších místností.

Testovaná čistička vzduchu má 3 rychlosti chodu, které nastavíte pomocí regulátoru, přičemž čistí vzduch s účinností až 96%. Aby čistička správně fungovala, musí mít zavřený kryt s filtry.

+ není nutné měnit filtry

+ obsahuje ionizátor a UV lampu

+ nízká hlučnost

+ nízké provozní náklady

 

- nižší výkon (do 35 m3 vzduchu za hodinu)

 

Čistička vzduchu Comedes LR 50

Čistička vzchuchu Comedes LR 50 - Nejlepší čističky vzduchu podle testuČistička vzduchu Comedes LR 50 obsahuje HEPA filtr i uhlíkový filtr, které doplňuje ionizátor vzduchu a UV lampa. Filtry typu HEPA a uhlíkové filtry je nutno měnit, zato účinnost čistění vzduchu je až 99,97%. Rychlost čištění se dá nastavit na 3 úrovně (pomalá, střední, vysoká), přičemž čím rychleji čistička pracuje (vyšší výkon), tím je hlučnější (28,5 dB / 37,1 dB / 48,0 dB). Pomocí časovače můžete nastavit, jak dlouho bude čistička zapnutá (2, 4, 8 hodin nebo nepřetržitý chod). Při nejvyšší rychlosti má příkon 35W. Při ceně za elektřinu 4,- Kč tak za 24 hodin provozu na maximum zaplatíte 3,-Kč. Dokáže vyměnit až 108 m3/h, proto je ideální do větších místností.

+ vysoký výkon (do 108 m3 vzduchu za hodinu)

+ efektivita čištění vzduchu je vysoká (99,97%)

+ obsahuje ionizátor a UV lampu

+ možnost načasování délky provozu

 

- vyšší hlučnost při chodu na plný výkon(28,5 – 48,0 dB)

- nutno měnit filtry 1x - 2x do roka 

 

Doufám, že vám článek pomohl. Prohlédněte si kompletní nabídku čističek vzduchu na Gavri.cz.

Váš tým Gavri

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.