Jsou lepší čističky s elektrostatickými omyvatelnými filtry, nebo HEPA filtry??

Rozhodli jste se pořídit si čističku vzduchu, ale bojíte se, že nebude splňovat vaše požadavky? Srovnali jsme pro vás čističky vzduchu z našeho e-shopu a udělali malý test, který je objektivně zhodnocuje.

Výsledky testu čističek vzduchu

Při výběru testu je dobré si uvědomit, že každá čistička vzduchu se hodí na něco jiného. Mnoho z nich výborně plní svoji roli a čistí vzduch domovů a kanceláří a zbavují je tak mnoha prachových částic, alergenů a nepříjemných pachů.

Co hledat u čističky vzduchu?

Už na začátku musíme říct, že žádná zázračná čistička vzduchu neexistuje.

Žádný přístroj vám nezaručí, že díky jeho používání zmizí všechny vaše zdravotní problémy. Ty byste především měli konzultovat se svým doktorem – specialistou, který by vám sám měl prozradit, jak vám čističky vzduchu v boji s vaším onemocněním mohou pomoci.

Na trhu je až 5 druhů vzduchových filtrů a každý se hodí na jiný typ polutantů. Např. HEPA filtr je perfektní na alergeny, pevné částice a mikroorganismy. Elektrostatické filtry s ionizací pomáhají odbourávat zápachy a plynná znečištění, atp.

Před koupí je dobré znát filtrační spektrum čističky, které vám napoví, na jaké nečistoty je čistička specializovaná. Více o čistících filtrech a jejich účincích tady

Většinou platí, že o „zázračných“ výrobcích se mnoho detailních informací nedozvíte, nebo jsou to informace, které jsou natolik odborné, že jim obyčejný člověk neporozumí. Naproti tomu opravdu funkční a kvalitní výrobky nemají co skrývat a proto se u jejich detailního popisu často dozvíte i o tom, co nemají nebo jaké jsou jejich nedostatky. Čistička vzduchu Comedes Lavaero 240 vedle květiny

Důležité parametry hvězdných čističek

1. Adekvátní výkon. Jakákoliv čistička vzduchu by měla především plnit svoji základní funkci a tou je čištění vzduchu. Čistička vzduchu by měla být schopná aspoň 1x za hodinu pročistit všechen vzduch v místnosti. Pokud máte místnost o objemu 50 m3, pak hledejte přístroj, který má vzduchový výkon 50 m3/hod a vyšší. Můžete totiž mít čističku vzduchu, která zachytí 99,99 % nečistot, ale pokud má slabý průtok, vyčistí účinně pouze malou část místnosti, a ve zbývající části se bude stále nacházet špinavý vzduch.

2. Vícefázová filtrace. Nejlepší čističky vzduchu jsou vybaveny sadou filtrů, které čistí vzduch v několika fázích. Především se jedná o HEPA filtr, jehož nejvyšší předností je to, že pracuje s účinností až 99,97% a nepropustí ani tak malé komponenty vzduchu, jako jsou bakterie nebo spory plísní. Dalším důležitým prvkem je uhlíkový filtr, který zachycuje různé pachy a neutralizuje je. Filtr z oxidu titaničitého (TiO2) se postará o to, aby se rozložily nežádoucí organické látky jako viry, bakterie, plísně, a podobné.

3. Dostupnost náhradních filtrů. Pokud čistička vyžaduje měnit filtry, ujistěte se před koupí, že jsou na českém trhu dostupné za rozumné ceny. Někteří prodejci nákup náhradních filtrů neumožňují a uživatel je pak nucený shánět je v zahraničí. U našich výrobků máte jistotu, že náhradní filtry jsou neustále skladem v ČR. Výrobce Comedes se navíc zavázal, že bude filtry pro své modely vyrábět aspoň 7 let potom, co ukončí výrobu modelu.

Porovnáváme iontové filtry s HEPA filtry

Námi prodávané výrobky si sami testujeme a zhodnocujeme, jestli jejich kvalita vyhovuje našim standardům. Posloucháme taky pozorně své zákazníky a snažíme se vyjít vstříc jejich potřebám.

Díky tomu víme, že existují některé vlastnosti čističek, které většinu lidí zaujmou na první pohled. Je to design a vhodné rozměry, tichý provoz, nízká elektrická spotřeba, dostupnost náhradních čistících filtrů a zejména výkonnost při zachytávání nečistot. Tyto parametry jsme pak zohlednili v našem testu a vybrali takové produkty, se kterými budete jistě spokojení. 

Které čističky vzduchu jsou tedy dle testu nejlepší? Níže uvádíme přístroje, které získaly nejlepší uživatelské hodnocení.

1. Ionizátor a čistička vzduchu, která se vejde kamkoli

ca-267

Velikou předností čističky vzduchu CA-267 je fakt, že do ní nemusíte dokupovat filtry, její nulová hlučnost a nepatrná spotřeba elektřiny.CA-267 čistička vzduchu

Výhody a nevýhody:

+ není nutné měnit filtry

+ zapojuje se přímo do zásuvky

+ noční osvětlení

+ bezhlučná

+ minimální spotřeba elektřiny

+ miniaturní rozměry (21 cm)

+ snadné ovládání (Zap. / Vyp. / Zap. lampu)

 

- nižší výkon (místnosti do 15 m2)

- ionizace nejde vypnout

- pouze jeden typ čistícího filtru

- má pouze 1 výkonnostní stupeň

- bez časovače

 

Přehled všech čističek vzduchu na Gavri.cz.

Něco málo o filtrech...

Výkonnost čističek závisí především na kvalitě a typu filtrů. V současnosti český trh nabízí 2 základní typy čistících filtrů:

1) filtry permanentní, které využívají různé chemicko-fyzikální jevy a poznáte je tak, že je není potřeba dokupovat. Permanentní vzduchové filtry nedosahují takové účinnosti jako mechanické filtry a mají často užší filtrační spektrum. Patří k nim UV lampy, ionizátory, elektrostatické plazma filtry a vrstvy fotokatalytického oxidu titaničitého (TiO2).

a 2) filtry mechanické, které fungují na principu síta, a je potřeba je měnit (nejčastěji 1x - 2x za rok). Mechanické vzducové filtry zahrnují nejčastěji HEPA filtry a uhlíkové filtry, které dál dělíme na granulový uhlík a uhlíkové filtrační rouno.

Specialitkou jsou tzv. pak filtry 2v1 - zvlhčovací vodní filtry. S těmi dosáhnete částečného pročištění vzduchu a zvlhčení vzduchu v jednom kroku. Zvlhčovací filtr má podobu vodní lázně s rotorem, kde se mění pouze voda, která funguje jako hlavní čistící agent.

HEPA filtr

Za nejúčinnější technologii současnosti považuje HEPA filtr, mechanický vzduchový filtr, který svou hustou, neproniknutelnou sítí vláken zachytí 90-99% nečistot, které přes něj projdou. HEPA filtr tak zachytí prachové částice a pouliční znečištění z aut a také vedlejší produkty spalování, včetně zbytků z cigaretového kouře, dále také mikroorganismy - bakterie, viry a plísně. Neuniknou ani rostlinné částečky jako je pyl. Z hlediska schopnosti pohlcovat nečistoty jsou nejlepší čističky vzduchu ty, které obsahují HEPA filtr vyšší třídy. Jejich nevýhodou je omezená životnost filtrů. U většiny čističek s HEPA filtrem lze vypnout ionizátor.

Elektrostatické filtry s ionizací

Jako druhé nejlepší čističky vzduchu můžeme uvést elektrostatické (EST) čističky vzduchu, které nečistotám ve vzduchu poskytují elektrický náboj a poté je přitahují na sběrné disky. Elektrostatickým čističkám se někdy přezdívá také čističky na bázi elektronového větru. Jejich hlavní výhodou je tichý chod a také nevyžadují výměnu filtrů. Nevýhodou je to, že nelze vypnout ionizátor.

Uhlíkové filtry

O pomyslné třetí místo se dělí uhlíkové filtry a filtry s oxidem titaničitým (TiO2) v kombinaci s UV lampou, které rozkládají mikroorganismy na minerální látky pomocí fotokatalytické reakce. Seznam uzavírají čističky s vodním filtrem, které pro zachytávání polutantů používají vodní lázeň a zároveň s tím zvlhčují vzduch.

Uhlíkové filtry, UV lampy a TiO2 filtry bývají častým společníkem HEPA filtrů, se kterými tvoří silnou čtveřici bojovníků proti znečištění vzduchu v domácnostech. Nejlepší čističky vzduchu jsou proto ty, které obsahují všechny tyto technologie. Jmenovitě: Clean Air Optima CA-508 a CA-506, Comedes LR 130, Comedes Lavaero 240, Comedes LR 200 a Comedes LR 700.

Jakou čističku zvolit pro alergika?

Nejlepší čističkou pro alergiky jsou čističky s HEPA filtry, které jsou uzpůsobené pro zachytávání široké škály částic a nepotřebují ionizaci, která může citlivější osoby dráždit. Ostatní technologie jsou také účinné, zejména proti prachu a pylu, nedosahují však téměř 100% účinnosti HEPA filtru. Astmatikům se doporučuje HEPA filtr, lidem s lehkou alergií postačí elektrostatický filtr, u kterého se účinnost pohybuje mezi 90% - 95% a dokáže zachytit i menší částice než HEPA filtr.

Čističky vzduchu jsou vhodné pro lidi alergické na látky šířené vzduchem, tj.:  plísně, pyl, prach, plynné sloučeniny, zvířecí chlupy, roztoče (resp. jejich schránky) a tak podobně. Čističky nelze použít na odstranění nečistot, které se nenacházejí ve vzduchu. Alergické projevy lze s čističkami umírnit vhodnou kombinací s hypoalergenním ložním prádlem, vysavačem s HEPA filtrem a dalšími výrobky, např. zvlhčovači vzduchu. 

      Zdroj: Pexels.com

Doufáme, že vám článek pomohl. Prohlédněte si kompletní nabídku čističek vzduchu na Gavri.cz.

Váš tým Gavri