Elektrostatické čističky vzduchu s permanentními filtry

Představujeme elektrostatickou čističku vzduchu. Elektrostatická čistička čistí bez pomoci ventilátoru a nepotřebuje dokupovat čistící filtry. Čistí převážně s pomocí ionizátoru. Její hlavní prací je nabíjení polétavých částic prachu elektrostatickým nábojem, aby se shlukovaly k sobě. 

V základu by se elektrostatická čistička dala popsat takto:

elektrostatická čistička vzduchu = ionizátor + sběrné elektrostatické filtry

Oblíbená synonyma pro ionizátor na českém trhu: iontový vítr, elektronový vítr, plazma-iontový vítr a další.

ca-401-schema_CZ

Princip čištění vzduchu elektrostatickou čističkou

Ionizátor vypouští do vzduchu aniony vzduchu, které přisedají na částice prachu všech velikostí. Prach získá elektrostatický náboj a začne se jako magnet přitahovat k sobě. Jak se shlukuje stále víc částic, nabírá prachový shluk na váze. Těžký prach už nevíří vzduchem. Klesá k zemi, kde nás neobtěžuje, nebo ho přitáhnou sběrné disky na čističce.

Výhody a nevýhody elektrostatické čističky

CA-267.1+ permanentní filtr

Filtr je tvořený kovovými pláty, které si drží elektrostatický náboj. Vzduch čistí tím, že přitahují shluky mikroskopických nečistot ze svého okolí, které jsou ionizátorem nabité opačným nástrojem. Čistička proto nevyžaduje dokupování vzduchových filtrů.

+ osvěžuje vzduch jako v přírodě po bouřce

Ionizace emituje jemný elektrický náboj a doplňuje elektrony do vzduchu, který je ve městě na elektrony velmi chudý. Už jen tím obohacuje vzduch a dodává mu lepší kvalitu. Výhody ionizace jsme podrobněji popsali již dříve. (odkaz)

+ nízká hlučnost

+ nevytváří průvan

Ionizátor sám o sobě je téměř bezhlučný a vytváří pouze jemný pocit vánku těsně u čističky. To jsou sice výhody, nicméně u větších místností může mít potíž dosáhnout rovnoměrné efektivity po celém prostoru. Proto je dobré mít kromě elektrostatických sběrných disků a ionizátoru také ventilátor, který rozproudí vzduch a pomůže mu cirkulovat.

- malý dosah v prostoru

- nemá zabudovaný ventilátor

Proudící vzduch zvyšuje účinnost čističky, pokud má kromě ionizátoru i UV světlo, nebo TiO2 filtr. Pokud už vlastníte některý druh pokojového ventilátoru, např. stropní větrák, můžete s ním čističce trochu pomoci. Pomáhá natáhnout a očistit vzduch i ve vzdálenějších koutech místnosti. Některé elektrostatické čističky ventilátor mají zabudovaný, jiné ne. Bez ventilátoru je těžké vyčíslit čistící účinnost, protože taková čistička neumožňuje cirkulaci vzduchu.

- silnější vůně ionizovaného vzduchu

Vůně ionizace se liší podle síly ionizátoru, proto pro citlivější osoby doporučujeme slabší ionizační emitory (< 2 000 000 iontů/cm3/s). Pro získání údaje zkontrolujte návod výrobku před koupí, nebo kontaktujte prodejce.

Další typy permanentních filtrů

Jak určitě víte, elektrostatické filtry jsou permanentní, nedokupují se a jen se otírají švédskou utěrkou, popřípadě omývají vodou. Existují i další permanentní filtry, úplně bezúdržbové:

Dezinfekci vzduchu ve vnitřních částí čističky podpoří UV světlo ve spolupráci s fotokatalytickým filtrem z oxidu titaničitého, který rozloží organické látky včetně mikroorganismů jako jsou bakterie a viry. UV i fotokatalytické filtry se neopotřebovávají – pouze vyvolávají reakci ve svém okolí. Rozkládají mikroorganismy na minerální látky, nejčastěji vodu a oxid uhličitý. Tyto filtry najdete u elektrostatických čističek, klasických čističek ventilačních, dokonce i u některých odvlhčovačů vzduchu.

Elektrostatické čističky na Gavri.cz:

1. Základní model - elektrostaticka-cisticka-vzduchučistička s ionizátorem bez ventilátoru, Clean Air Optima CA-267. CA-267 je převážně ionizátor vzduchu, který má 2 menší sběrné disky. Není doplněná žádnou další technologií, proto má minimální hlučnost i spotřebu. Ionizuje vzduch se sílou 2 500 000 iontů/cm3/s.

Zapojte si ji přímo do zásuvky u postele, vezměte si ji na cesty, nebo ji věnujte jako dárek. Hodí se pro malé místnosti, kde by čističky s HEPA filtrem překážely, a také tam, kde je potřeba absolutní ticho. Sběrné disky zachytí část prachu a zbytek shluknou do větších částeček, které pak svou vahou klesnou k zemi. Tam je můžete jednoduše vysát, setřít utěrkou a tak podobně. Čistička rychle osvěží vzduch. Ucítíte čerstvý vzduchu jako po bouřce.

 

2. Vyšší model - elektrostatická čistička s ventilátorem Clean Air Optima CA-401. elektrostaticka-cisticka-vzduchu-ca-401Tato čistička je již větší a má mnohem více sběrných disků, které dokáží zachytit již větší množství nečistot. I ona nabízí UV lampu, fotokatalytický filtr s TiO2 a ionizaci o síle 2 000 000 iontů/cm3/s. Ventilátor je silnější, tedy zvládne větší pokoje do 60 m2. Jinak platí vše, co již bylo uvedeno výše.

Všechny tři čističky jde snadno rozebrat a vyčistit zevnitř. Sběrné disky je jednoduše vytahují a upevňují zacvaknutím, takže k jejich vyjmutí a očištění nepotřebujete téměř žádnou sílu.

Čističky s elektrostatickým filtrem mají dobrý účinek zejména díky ionizaci, která časem prostoupí celou místnost.

Některým citlivým alergikům může silnější ionizace vadit. Dopředu je to však těžké odhadnout. U nás můžete čističku bezplatně vrátit do 14ti dnů, nebo vyměnit za čističku s HEPA filtrem a uhlíkovým filtrem, který čistí tím, že nasává nečistoty do hustě tkaného HEPA filtru. Pro alergiky jde o nejlepší volbu.

Zajišťujeme kompletní servis

Náhradní díly jsou snadno vyměnitelné a dají se také dokoupit přes obchod Gavri.cz, který společnost Clean Air Optima výhradně zastupuje v ČR i na Slovensku.

O společnosti Gavri s.r.o.

Gavri s.r.o. je porovozovatelem specializovaného internetového obchodu Gavri.cz. Již několik let se snažíme pomoci svým zákazníkům zlepšit domácí životní prostředí.

V moderním světě jsme zahlceni novými substancemi, které zatěžují naše těla. Mnohé z nich se nacházejí přímo v ovzduší a v našich domovech. Spotřebiče Gavri.cz umožňují komplexní řešení problémů s kvalitou a vlhkostí vzduchu; umožní udržet ideální relativní vlhkost, zbavit interiér alergenů a osvěžit vzduch. Na výběr máte z odvlhčovačů vzduchu, zvlhčovačů vzduchu, čističek vzduchu a stropních ventilátorů.

Novinka: od léta 2017 pomáháme také klimatizovat! Seznam našich aktuálně dostupných klimatizací najdete tady.