Čistička vzduchu s HEPA filtrem. Co to je a jak funguje?

Čistička vzduchu s HEPA filtrem je elektřinou napájený spotřebič, který s pomocí ventilátoru prohání vzduch přes nejúčinnější filtr současnosti - HEPA filtr. Tím zbavuje vzduch většiny pevných částic a mikroorganismů s účinnosti alespoň 99,97% a to až do velikosti 0,3 mikrometrů. To je velikost stonásobně menší než průměr lidského vlasu. 

Proč si vybrat čističku s HEPA filtrem?

čistička vzduchu s HEPA filtrem Comedes Lavaero 240Stejně jako musí mít rychlé auto dobrý motor, musí mít čistička vzduchu kvalitní filtr. A proto jsou nejúčinnější čističky vybaveny tím nejlepším filtrem na trhu – HEPA filtrem. Čističky s tímto typem filtru si dokáží poradit s nebezpečným polétavým prachem a těkavými organickými aerosoly, které jsou součástí smogových mračen. Zachycují viry i bakterie. Postarají se také o alergeny přenášené vzduchem - nejčastěji je to prach, plíseň a pyl, ale také zbytky roztočů, zvířecích chlupů, nebo lidských vlasů. Zachytí také karcinogenní částečky cigaretového kouře, saze ze spalovacích motorů, jemný popílek a veškeré další formy jemného prachu. 

Čističky vzduchu s HEPA filtrem vytvoří domácnost o mnoho hygieničtější, než s použitím běžných čistících prostředků a postupů, které se soustředí pouze na očišťování povrchu. Zbaví domácnost mikroskopických částic, které jsou velmi lehké, snadno se víří vzduchem při sebemenším závanu vzduchu a pronikají nosem až do hrtanu, průdušek a plic, v nejhorším případě do plicních sklípků a krevního řečiště. Lidské tělo si s vysokou koncentrací jemných částic není schopné poradit. Lidský nos dokáže odfiltrovat částice větší než 10 mikrometrů (PM10), ale částice velikosti PM10 a menší představují problém, na který dlouhodobě upozorňují odborníci z hlediska znečištěného ovzduší. Mikroskopické znečištění lze ze vzduchu odstranit účinnou technologií, která je nyní dostupná i pro domácnosti - HEPA filtry a čističkami vzduchu.

Glass-fiber-wikipedia-FiberglassNení náhodou, že tento filtr používají v laboratořích a ve zdravotnických zařízeních po celém světě, kde je dokonale čistý vzduch naprostou podmínkou. Masky s HEPA filtry například nosí zdravotníci a lékaři při kontaktu s některými infekčními pacienty. HEPA filtry jsou součástí také některých typů vysavačů.

Takže co přesně je HEPA filtr a jak funguje?

HEPA je zkratka z anglického „high efficiency particulate arrestance“, což znamená „vysoce účinné zachytávání mikročástic“. A jak název napovídá, HEPA filtr zachytí až 99,999995 % všech mikročástic z okolního vzduchu, které jsou větší než 0,3 μm (1 μm = 0,001 mm).

HEPA filtr může mít mnoho podob. Srdcem každého HEPA filtru je však lehké, látku připomínající médium sestavené z náhodně uspořádaných skleněných vláken.

Skleněná vlákna mají mnoho vlastností a užití. Jsou velmi dobře tvárná a dá se z nich vytvářet textilu podobný materiál, který se dál dá volně ohýbat, tvarovat a odměřovat. Skleněná vlákna jsou ohebná, nejsou křehká, ani nepodléhají zkáze. Vlákna se tvoří zahříváním příslušných silic a poté natahováním do příslušného průměru. 

HEPA filtr v čističkách vzduchu

HEPA_Filter_diagram_cz

HEPA filtr v čističkách vzduchu je tvořený dlouhým pruhem vláknitého média, které se ve vlnách nařasí kolem pevného materiálu se záhyby, jak je vidět na obrázku, a zasadí do rámu. Přes něj potom proudí vzduch, který nese nečistoty. 

Uvnitř vypadá HEPA filtr podobně jako síto. Jde o systém náhodně uspořádaných vláken, které mezi sebou tvoří mikroskopické a takřka nepropustné mezery. Vlákna jsou natěsněná hustě u sebe.

Jsou tak schopná zachytit částice nejrůznějšího průměru. Od PM10 (10 mikrometrů), PM2,5 (2,5 mikrometrů) a PM1 (1 mikrometr) až po PM0,3 (300 nanometrů). 

Podle velikosti lapaných částic (v mikrometrech) i podle rychlosti nárazu se mohou částice chovat jinak, HEPA filtr je však připravený na všechno. 

Tento důmyslný chaotický labyrint vytváří nepřekonatelnou překážku pro mikroskopické částice nebo bakterie, které přes něj nemohou prolétnout skrz, a zůstávají tak ve filtru navázány na vláknech nebo uvězněné mezi nimi.

Třídy HEPA filtru

Podle hustoty rozlišujeme několik typů HEPA filtrů. Čím vyšší je třída HEPA filtru, tím vyšší účinnost při pohlcování mikročástic ze vzduchu. Podle evropské směrnice EN 1822: 2009 se HEPA filtry rozdělují podle účinnosti - schopnosti zachytávat nečistoty do následujících tříd.

Retencí se myslí schopnost zachytávat částice. Retence 99% vyjadřuje účinnost při pohlcování nečistot 99%.

 

HEPA třída retence (celkem)
E10 > 85%
E11 > 95%
E12 > 99.5%
H13 > 99.95%
H14 > 99.995%
U15 > 99.9995%
U16 > 99.99995%
U17 > 99.999995%

 

Údržba čističky s HEPA filtrem

HEPA filtr stačí jen 1x měsíčně vysát vysavačem, přesto se postupným používáním zanáší a je potřeba ho jednou za 6 – 12 měsíců vyměnit. Cena nového HEPA filtru se pohybuje v řádu několika set korun. Zpravidla jde o panel, který se do čističky jednoduše nasadí nebo zasune do připraveného zásobníku a zacvakne. Výměna u našich čističek vzduchu je velmi jednoduchá. 

Při výběru čističky s HEPA filtrem dbejte na to, aby výrobce k danému modelu prodával také náhradní filtry. Filtry by také neměly být zbytečně drahé. U nás na Gavri.cz seženete náhradní filtry za rozumné ceny. Naši dodavatelé se také zavázali vyrábět náhradní filtry ještě alespoň 7 let po ukončení výroby čističek. Je to způsob, jak našim zákazníkům zaručit, že pokud skončí výroba jejich typu čističky, stále budou mít možnost dokoupit si náhradní filtry.

Filtrujeme ostošest

Čistička Lavaero 240 má k HEPA filtru výbornou funkci – indikátor znečištění. V praxi to tedy znamená, že až bude potřeba filtr vyměnit, čistička vás na to sama upozorní rozsvícením LED diody.

Aby ale čistička zbavila vzduch všech škodlivých částic, potřebuje ke svému chodu i další filtry. Vzduch je totiž čištěn v několika fázích a každý filtr je určený k něčemu jinému (každý má své filtrační spektrum = jaké částice zachycuje a jaké ne).

HEPA filtr neumí zachytit pachy, molekuly některých plynů, jisté organické látky nebo některé mikroorganismy. A jelikož se tyto přes HEPA filtr dostanou, musíte je ze vzduchu odstranit jinak. V čističkách vzduchu (např. Comedes Lavaero 240) proto bývají tyto filtry:

Předfiltr – hrubý filtr, který zachytí makroskopické částice jako vlasy, peří a velké kousky prachu. Předfiltr je zpravidla vyroben ze snadno omyvatelného materiálu, takže jeho údržba je jednoduchá – 1x měsíčně ho stačí omýt vodou nebo vysát. Navíc se nijak neopotřebovává, proto se nemusí měnit. 

HEPA filtr – viz výše

Uhlíkový filtr - funguje na bázi aktivovaného uhlí. Je důležitý především kvůli tomu, že dokáže pohltit pachy. Kromě nich zachytí i další znečišťující látky a toxiny.

TiO2 filtr (oxid titaničitý) – tento filtr zachytí všechny organické látky (viry, bakterie, plísně, karcinogeny apod.) a za pomocí UV lampy je rozloží na minerální látky (oxid uhličitý a vodu). TiO2 funguje jen jako katalyzátor, tudíž se neopotřebovává a nepotřebuje žádnou údržbu. Funguje ovšem jen při zapnuté UV lampě. 

Čistička vzduchu s těmito filtry vzduch dezinfikuje, což je jeden z nejvyšších stupňů čištění, jakého lze vůbec dosáhnout.

Ionizátor vzduchu – ionizátor není filtr v pravém slova smyslu. Pomáhá HEPA filtru, protože vytváří elektricky nabité částice, které shlukují částečky prachu. Především ale dodává vypouštěnému vzduchu svěžest.

Ve vzduchu se obecně nachází záporné ionty (anionty) a kladné ionty (kationty). Zatímco ty záporné jsou zdraví prospěšné (jde o čerstvý vzduch v přírodě, zejména po bouřce), kladné jsou škodlivé (vznikají výfukovými plyny z dopravy a průmyslu, zářením z elektroniky atp.)

Ionizátor vzduchu produkuje zdraví prospěšné anionty a tím neutralizuje škodlivé kationty. Doporučujeme ho aktivovat až po hodině čištění vzduchu, kdy je vzduch v místnosti relativně čistý a předejdete tak nežádoucímu usazování prachu na nábytku nebo záclonách.

UV lampa – produkuje ultrafialové světlo (s vlnovou délkou <400 nm, běžně není viditelné) a ničí mikroorganismy (viry, bakterie, plísně), čímž dokončí proces čištění vzduchu. UV lampa nevyžaduje žádnou údržbu.

Praktická a nehlučná

Čistička vzduchu Comedes Lavaero 240 zvládne vyčistit vzduch v místnosti do 50 m2 (je schopna vyměnit 240 m3 vzduchu za hodinu). Její hlučnost nepřesahuje 52 dB (pro srovnání pouliční hluk má 50 dB). Samozřejmostí je u ní i dálkové ovládání, nedá se ale zavěsit na zeď.

Výhodou je, že všechny její filtry můžete dokoupit a vyměnit naráz. Díky filtru 4v1 je jejich výměna opravdu snadná a nebudete si muset lámat hlavu, který filtr dokoupit a který ne.

Po procesu čištění vypustí čistička vzduch zbavený všech nežádoucích látek a vy tak máte doma čisté a příjemné klima.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.