Porovnání odvlhčovačů vzduchu s ionizátorem

Odvlhčovače s ionizátorem patří mezi oblíbené a vyhledávané produkty. Nejen že vzduch odvlhčí, ale navíc jej obohatí o záporné ionty, které jsou prospěšné pro naše zdraví - díky nim dochází ke shlukování nečistot na jedno místo a tím pádem k menší prašnosti v místnosti. Vzduch je tak čistější a svěžejší oproti odvlhčovačům bez ionizátoru. Pojďme si představit a porovnat některé takové přístroje, které najdete v naší nabídce.

Srovnání produktů z naší nabídky

Pro srovnání jsme si vybrali tři produkty, které naleznete na našem eshopu Gavri.cz. Jedná se o Noaton DF 4123 HEPA, Clean Air Optima CA-703 a Clean Air Optima CA-704 Smart. Každý z přístrojů nabídne jiné výhody a jsou vhodné do jiných podmínek - proto je nutné si předem stanovit, co od odvlhčovače očekáváte a kam ho plánujete umístit.

Kvůli zavedení nového typu chladiva u odvlhčovačů se staly odvlhčovače vzduchu s ionizátorem vzácným zboží, jelikož kvůli bezpečnosti je mnohem složitější tyto dvě technologie skloubit dohromady, a proto se jejich nabídka na trhu snížila.

Free Základová fotografie zdarma na téma denní světlo, domácí kancelář, dospělý Stock Photo

Zdroj: Pexels.com

Srovnání odvlhčovačů vzduchu s ionizátorem

 V následující tabulce najdete přehledné srovnání daných produktů.

Noaton DF 4123 HEPA Clean Air Optima CA-703 Clean Air Optima CA-704 Smart
Maximální odvlhčovací výkon 23 l/24 hod 0,65 l/24 hod 10 l/24 hod
Maximální vzduchový průtok 185 m³/h 65 m³/hod 120 m³/hod
Technologie odvlhčování kompresor Peltierův článek kompresor
Orientační velikost místnosti 50 m² do 20 m² do 40 m²
Velikost nádržky 4,5 l 1,8 l 3,0 l
Maximální spotřeba 310 W 65 W 200 W
Maximální hlučnost 46 dB 25 dB 42 dB
Hmotnost 14,3 kg 2,4 kg 9,5 kg
Provozní relativní vlhkost 30 % - 80 % nad 40% 30 % - 80 %
Výhody funguje i jako čistička vzduchu funguje i jako čistička vzduchu funguje i jako čistička vzduchu
zvládne i větší místnosti tichý plně mobilní (rukojeť + kolečka)
výkonný lehký výkonný
velká nádržka automatické vypnutí i zapnutí automatické udržování vlhkosti
kombinovaný filtr (HEPA + Uhlík) TiO2 filtr + UV světlo uhlíkový filtr + UV světlo (UV-C)
Nevýhody hlučnost nižší výkon hlučnost
spotřeba vhodný jen pro menší místnosti absence automatického zapnutí
absence UV diody absence funkce sušení prádla rozměry

zdroj: Vlastní zpracování

Podrobnější popis produktů

V nadcházející části tohoto článku si podrobněji představíme jednotlivé odvlhčovače, jejich silné a slabé stránky a proč stojí za to si který pořídit. Je nutné podotknout, že každý z odvlhčovačů je vhodný do jiných místností a podle toho by se měl váš výběr řídit.  

Noaton DF 4123 HEPA

Prvním kandidátem je odvlhčovač Noaton DF 4123 HEPA, který je zároveň největší a je vhodný pro místnosti do 50 m². Jeho odpařovací výkon vám nabídne 23 l za 24 h a velikost nádržky vody je 4,5 l. Přístroj je velmi praktický a díky jeho snadné manipulaci se nemusíte bát nejasností v ovládání. Kromě toho, že přístroj funguje jako odvlhčovač, ho můžete také využít jako čističku vzduchu nebo oboje zároveň na základě toho, jaký filtr do zařízení vložíte - HEPA filtr, uhlíkový filtr nebo kombinovaný filtr (HEPA + uhlík); do přístroje můžete nasadit pouze jeden filtr naráz. Noaton DF 4123 HEPA nabízí funkci sušení prádla, kdy vám zařízení nahradí drahé sušičky na prádlo. Při sušení mokrého prádla dochází k postupnému odpařování vody a tím se tak zvyšuje hladina vlhkosti v místnosti. Tento odvlhčovač usuší vaše prádlo pomocí tepelného proudu a udrží v místnosti optimální vlhkost vzduchu.

Hlavní výhodou tohoto odvlhčovače je velký výkon oproti jeho konkurenci, díky čemuž zvládne udržet vlhkost pod kontrolou i ve větších místnostech. Mezi další výhody patří fakt, že z něj můžete podle volby výše zmíněných filtrů udělat přístroj, který zrovna potřebujete. Nevýhodou přístroje oproti konkurenci je jeho vyšší spotřeba, což je ale v případě vyššího výkonu pochopitelné a musí se s tím počítat. Dále je také o něco hlučnější než níže zmíněné odvlhčovače; nejde však o nic hrozného a vy se nemusíte bát, že by vás přístroj výrazně rušil. Poslední nevýhodou je absence UV diody, která je zabudovaná v konkurenčních výrobcích, avšak díky kombinaci HEPA filtru s uhlíkovým tento přístroj ukazuje skvělý výkon.

Clean Air Optima CA-703

Nejmenším zástupcem odvlhčovačů s ionizátorem je kompaktní Clean Air Optima CA-703 a s rozměry 335 x 210 x 155 mm a váhou 2,4 kg je ideálním společníkem do místností maximálně 20 m². Jeho maximální odvlhčovací výkon je 0,65 l za jeden den a objem nádobky je 1,8 l. Na rozdíl od svých větších konkurentů je technologie odvlhčování založena na Peltierově článku namísto klasického kompresoru. Peltierův článek je termoelektrický měnič, který způsobuje, že jedna strana článku je teplá a druhá studená - kam je vlhkost v místnosti nasávána. Největší výhodou tohoto odvlhčovače je tichý provoz (pouhých 25 dB), váha a rozměry, díky kterým můžete přístroj umístit na jakékoliv místo, protože se vejde opravdu kamkoliv. Zařízení je také vybaveno časovačem, které kromě automatického vypnutí zvládá i automatické zapnutí podle vašeho nastavení.

Na rozdíl od odvlhčovače Noaton DF 4123 HEPA je vybaven TiO2 filtrem a UV diodou, která ničí mikroorganismy, dokončuje tak kompletní sterilizaci vzduchu a zamezuje tvorbě bakterií uvnitř samotného odvlhčovače. Nevýhodou přístroje je jeho výkon, který pokryje jen menší místnosti a ve větších prostorech už bohužel nestačí. Pokud však hledáte přístroj do menší ložnice nebo kanceláře, Clean Air Optima CA-703 je pro vás to pravé. Poslední nevýhodou je, že na základě nižšího výkonu je zařízení ošizeno na funkci sušení prádla.

Clean Air Optima CA-704 Smart

Posledním zástupcem je Clean Air Optima CA-704 Smart - s odvlhčovacím výkonem 10 l za 24 h a velikostí nádobky (3,0 l) je ideálním řešením pro středně velké místnosti do 40 m². Stejně jako předchozí dva přístroje je odvlhčovač zároveň i čističkou vzduchu 2v1 a oba režimy mohou jet nezávisle na sobě. Zařízení je vybaveno kompresorovým typem vysoušeče stejně jako výše zmíněný Noaton DF 4123 HEPA, filtrem z aktivního uhlíku a UV diodou, která jak již bylo zmíněno, pomáhá se sterilizací vzduchu. Dále je také vybaven funkcí na usušení prádla (což můžete značně ocenit, pokud nemáte sušičku na prádlo) a má zabudovanou pohyblivou klapku, která vytváří umělý vánek a vy se tak vyvarujete dusnému vzduchu, Tento odvlhčovač je vhodný do bytů, sklepů nebo třeba i koupelen díky své vysoké výkonosti. 

Mezi další výhody tohoto zařízení patří určitě jeho výkonnost a automatické udržování vlhkosti v místnosti. Clean Air Optima 704 Smart je také plně mobilní a je vybaven rukojetí a transportními kolečky pro lepší přepravu. Jako nevýhodu mohou být považovány rozměry odvlhčovače a hlasitost (nejedná se však o nic strašného). Přístroj je vybaven časovačem, avšak na rozdíl od výše zmíněného CA-703 má zabudované pouze automatické vypnutí.

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu s ionizátorem

Při výběru odvlhčovače vzduchu s ionizátorem je nejdůležitější ověřit si, zda má přístroj opravdu ionizátor. Na trhu jsou přístroje, které nabízí jak vypínatelný ionizátor, tak ionizátor, který pracuje nepřetržitě, pokud je přístroj zapnutý.

Dalším, velice důležitým parametrem je technologie odvlhčování. Kompresorový odvlhčovač je jedním z nejpoužívanějších řešení, co se týče středně výkonných a výkonných odvlhčovačů. Tato technologie je spolehlivá, ale pro někoho může být příliš hlučná (až dvojnásobně oproti Peltierově jevu) a tento faktor může být pro mnoho spotřebitelů klíčový. Navíc pracuje při provozní relativní vlhkosti 30 - 80 %. Naopak technologie, využívající Peltierův jev pracuje při provozní relativní vlhkosti nad 40 %. Je tišší a disponuje nižší spotřebou. Na druhou stranu je ale omezena výkonem a hodí se tak spíše pro menší typy místností.

Dále je důležité zaměřit se na velikost místnosti, kde bude odvlhčovač umístěn. Tomu je totiž nutné přizpůsobit odvlhčovací výkon, aby přístroj zvládl danou místnost odvlhčit. S tím souvisí i velikost nádržky: Platí, že čím vyšší odvlhčovací výkon, tím větší nádržka by měla být, abyste ji nemuseli každou chvíli vylévat.

Free Základová fotografie zdarma na téma akční plán, brainstorming, designové myšlení Stock Photo

Zdroj: Pexels.com

Provozní relativní vlhkost je dalším zajímavým parametrem, které je dobré sledovat. Nakonec je nutné si  uvědomit, že odvlhčovače vzduchu fungují v určitých rozmezích relativní vlhkosti, nejčastěji je to 30 % - 80 % (liší se dle technologie odvlhčování). Pokud chcete přístroj umístit do malé místnosti, je vhodné sledovat i rozměry odvlhčovače. Další parametry jako spotřeba energie, hmotnost a třeba i hlučnost jsou už dost individuální. Někomu vadí vyšší spotřeba, někdo chce přístroj používat v noci, tudíž řeší hlučnost a někdo chce odvlhčovač často přemisťovat a řeší jeho váhu.

Jak bylo řečeno již na začátku, důležité je vědět, co od přístroje očekáváte a kde bude umístěn. Najít ten nejlepší odvlhčovač s ionizátorem rozhodně není lehkým úkolem, ale my však doufáme, že vám náš článek výběr alespoň trochu usnadnil a vy si tak vyberete ten pravý pro vás, se kterým budete spokojeni - a mezitím se budeme těšit u dalšího článku :).