Jak vybrat stropní ventilátor

Faro 33005 stropní ventilátorParametrů, podle kterých vybrat stropní ventilátor je mnoho. Ve výsledku to ale není nic těžkého, je jen potřeba přizpůsobit svoji představu nabízeným produktům a uvědomit si, který ze stropních ventilátorů by se nejvíce hodil do Vaší domácnosti.

Stropní ventilátor podle interiéru

Předně je důležité vybrat vzhled stropního ventilátoru podle interiéru. Zjednodušeně řečeno lze říci, že pokud chcete sladit ventilátor s laděním místnosti, je potřeba do světlého interiéru pořídit světlý ventilátor a stejně tak do tmavé tmavý. Pokud chcete, aby Váš ventilátor vynikal, a zaujal Vaše hosty, kupte do světlé místnosti tmavý a naopak. Stejně tak je to s tvarem. Ostré tvary nábytku by měl kopírovat i tvar ventilátoru. U zaoblených tvarů je situace opačná. Vhodné je sladit ventilátor s ostatním vybavením i podle materiálu, ale není to vždy nutnou podmínkou. Stropní ventilátory se prodávají nejčastěji kovové, plastové a dřevěné.

Stropní ventilátor se světlem nebo bez světla – na čem záleží?

Velkou výhodou stropních ventilátorů se světlem je precizní skloubení větracího systému s osvětlením. Díky tomu máte 2 přístroje v 1. Většina svítidel u stropních ventilátorů používá úsporky nebo obyčejné žárovky o výkonu 40-60 W (liší se dle jednotlivých produktů). U některých ventilátorů ovšem nejsou žárovky součástí balení, proto bedlivě čtěte technické parametry u každého výrobku. V našem e-shopu lze také v sekci svítidla pro stropní ventilátory dokoupit speciální světelný kit, díky kterému budete mít na ventilátoru více světel a ten tak bude připomínat klasický lustr.

Čím méně otáček, tím menší hlučnost

Počet lopatek na stropních ventilátorech bývá různý, nejčastěji se pohybuje mezi 3 až 6. Na počtu lopatek nicméně skoro nesejde. Jediné, co platí je, že čím více je lopatek a čím jsou delší, tím méně potřebujete otáček pro stejný „efekt foukání“. Vše se odvíjí podle velikosti ventilátoru a počtu otáček. S rostoucím počtem otáček roste i hlučnost, proto je lepší na noc ventilátor pouštět jen na minimální chod. Záleží také na použitém materiálu. Dřevěné lopatky jsou tišší než kovové.

Jak vysoko stropní ventilátor přimontovat?

Vše se odvíjí podle výšky stropu. V běžné místnosti se ventilátor instaluje tak, aby se lopatky nacházely ve výšce 2,3 m. Pokud se stropní ventilátor nachází níž, hrozí u vyšších jedinců nebo skotačivých dětí riziko poranění. Když je naopak výše má menší efekt chlazení. Záleží také na umístění a typu místnosti. Je výhodnější, když umístíte v hale nebo obývacím pokoji stropní ventilátor výš než například v ložnici.

V případě, že je místnost opravdu vysoká, lze stropní ventilátor nastavit pomocí prodlužovací tyče. K rozhodnutí, jak dlouhá by měla tyč být, vám pomůže následující tabulka:

Výška stropu Prodlužovací tyč
2,7 m 30 cm
3 m 40 cm
3,3 m 50 cm


Důležité je si uvědomit, že prodlužovací tyč nahrazuje původní tyč, jejíž délku obvykle prodejce neuvádí – proto je vždy lepší zavolat do prodejny nebo se obrátit mailem na náš obchod a zeptat se (některé stropní ventilátory se připevňují na strop i bez tyče, vše záleží na konkrétním výrobku). Zároveň počítejte s tím, že pokud budete nastavovat délku stropního ventilátoru, budete muset prodloužit i dráty uvnitř stropního ventilátoru. Stropní ventilátory mají také tu výhodu, že je lze namontovat na šikmý strop. Úhel sklonu bývá uveden u každého z nich.

Na velikosti záleží

Všichni výrobci doporučují - čím větší místnost, tím větší stropní ventilátor. Do opravdu velkých místností nebo hal lze také namontovat ventilátorů více, aby plnili efektivněji svůj účel. Pro orientaci vám opět pomůže jednoduchá tabulka:

Místnost Ventilátor o průměru
Do velikosti 12m² (4x3 m) < 107 cm
Do velikosti 18 m² (4,5 x 4 m) 107 až 132 cm
nad 18 m² od 132 cm


Pokud stropní ventilátor fouká jen dolů nemá jeho velikost na funkci až takový vliv, protože proud vzduchu ochlazuje pouze bezprostřední okolí ventilátoru. V případě, že stropní ventilátor jede na zpětný chod velikost už smysl má – větší ventilátor rozproudí po místnosti vzduch více a ten se lépe promíchá.

Jak šetří ventilátory náklady na topení

Spotřeba energie stropních ventilátorů

Základová fotografie zdarma na téma cestování, elektřina, energie

Pokud používáte ventilátor i v zimě, můžete díky němu ušetřit desítky procent za náklady na vytápění. Některé stropní ventilátory nabízejí funkci „zpětného chodu“, při kterém vzduch proudí směrem ke stropu, od kterého se odrazí a po stěnách stéká dolů. Díky tomu se vzduch v místnosti promíchá a není nutné tolik topit. Studený vzduch se totiž drží u podlahy a teplý u stropu. Tento princip se používá už mnoho let ve vysokých továrních halách. Proč byste ho také nevyužili u Vás v domácnosti? Stropní ventilátor sám má obvykle v nejvyšších otáčkách výkon kolem 60 W, ale tato hodnota může být proměnlivá. Moderní DC motory jsou úspornější (kolem 30 W při nejvyšších otáčkách) a tišší.

 

Ovládání a instalace

Nejčastěji jsou stropní ventilátory ovládány až barbarsky jednoduše – pomocí šňůrkového vypínače. Zatáhnete a je zapnuto. Eventuelně lze vypínač ventilátoru přidělat na stěnu jako vypínač běžného světla. Při použití vypínače na zdi se nabízí několik variant. Buď můžete ovládat vypínačem na zdi pouze světlo a samotný ventilátor pomocí řetízkového vypínače nebo obojí pomocí vypínačů na stěně. Záleží jen na vedení drátů ve zdi.

Modernější přístroje lze také ovládat pomocí dálkového ovládání, jehož přijímač musíte nastavit na stropním ventilátoru. Při používání dálkového ovládání ale nejde použít vypínač na zdi (přijímač musí být napojen na elektřinu pořád). Při ovládání stropního ventilátoru se světlem dálkovým ovladačem je ovladač umístěn při vstupu do místnosti v držáku na zdi, abyste vypínač nemuseli hledat potmě.

Stále si nevíte rady?

Pokud stále váháte nad výběrem stropního ventilátoru, prohlídněte si pořádně náš internetový obchod a kompletní nabídku stropních ventilátorů, ať už se světlem nebo bez. Pokud budete mít nějaké speciální dotazy, zavolejte nebo nás kontaktujte mailem.