Co to je stropní ventilátor a k čemu slouží?

stropní ventilátor FARO 33185Znáte z amerických filmů a seriálů stropní ventilátory? Víte, k čemu jsou vůbec dobré? Jak vlastně fungují a proč se používají?

Stropní ventilátor (nebo také stropní větrák) je docela jednoduchý přístroj. Na první pohled připomíná vrtuli od letadla a v podstatě se od ní zas až tolik neliší. Stejně jako vrtule totiž mění proudění vzduchu – a ten pak v místnosti lépe cirkuluje.

Toho využijete hlavně v horkých letních dnech, kdy proudící vzduch příjemně ochlazuje. Ochlazení je sice jen zdánlivé (reálná teplota v místnosti se nemění), ale rozhodně ho pocítíte. Pocitová teplota v místnosti se skutečně o několik °C sníží.

Jak stropní ventilátor funguje?

Stejně jako vrtule má i stropní ventilátor motor a lopatky, které svým otáčením víří vzduch. Díky tomu, že vzduch nezůstává na místě, je v místnosti pocitově příjemněji. Nejdůležitější je samotné proudění vzduchu, které ochlazuje pokožku a pomáhá odvádění tepla z jejího povrchu.

Stropní ventilátor mívá v nejvyšších otáčkách výkon kolem 60 W, ale neplatí to vždy. Moderní DC motory bývají úspornější – mají výkon kolem 30 W a i při nejvyšších otáčkách jsou velmi tiché.

Výhodou ventilátoru je, že nezabírá téměř žádný prostor. Stačí ho přidělat ke stropu a pak už jenom regulovat rychlost otáčení. Čím vyšší otáčky, tím více ventilátor ochlazuje, ale zároveň je také hlučnější.

Jaké existují typy stropních ventilátorů?

Stropní větráky pořídíte ve variantě bez světla nebo se světlem. Většina svítidel ve stropních ventilátorech používá úsporné žárovky o výkonu 40-60 W, k některým přístrojům lze navíc přikoupit světelný kit – nástavec, díky kterému můžete na ventilátor umístit více žárovek.

Dále se ventilátory liší podle velikosti. Platí zásada, že čím větší místnost, tím větší stropní ventilátor o vyšším výkonu je potřeba pořídit.

Co se materiálu týče, seženete ventilátory dřevěné, plastové a kovové. Výhodou těch dřevěných je, že jsou při běhu mnohem tišší.

Stropní ventilátory se liší i počtem lopatek. Nejčastěji sežene ventilátory s 3 – 6 lopatkami, platí přitom, že čím více lopatek, tím menší počet otáček k dosažení stejného výkonu potřebujete. Je proto lepší volit přístroje s vyšším počtem lopatek – můžete je pak mít zapnuté na nižší výkon a nejsou tak hlučné.

Rozdílný je také způsob ovládání. Nejčastěji jsou stropní ventilátory ovládány pomocí šňůrkového vypínače přímo na těle ventilátoru – stačí jen zatáhnout. Vypínač ventilátoru však můžete přidělat na stěnu jako vypínač běžného světla. Modernější přístroje pak lze ovládat pomocí dálkového ovládání, přijímač nastavíte přímo na stropním ventilátoru.

Jak lze využít stropní ventilátor v zimě?

Málokdo ví, že stropní ventilátor využije také v zimě. Při topení totiž v místnosti vznikají teplotní vrstvy, kdy se teplý vzduch drží u stropu a chladný u podlahy. Každý ventilátor se může otáčet na 2 strany, pokud je vybaven funkcí zpětný chod, může promíchávat tepelné vrstvy a zajistit tak rovnoměrné vytopení celé místnosti. V zimě tedy stačí, aby se stropní ventilátor pomalu točil v opačném směru, díky čemuž nebudete muset tolik topit.

Jaké jsou další výhody stropních ventilátorů?

Oproti klimatizacím mají stropní větráky výrazně nižší spotřebu. Nesnižují sice skutečnou teplotu v místnosti, ale pocitově se s nimi člověk cítí lépe. Navíc nevyžadují údržbu – stačí je 2x do roka utřít suchým hadříkem, vyčistit krycí sklo od světla a dotáhnout šrouby. To aby se vám přístroj ze stropu neuvolnil.