Klimatizace vs. stropní ventilátor

Je lepší klimatizace nebo stropní ventilátor? 

V horkých letních dnech trápí každého člověka jednoduchá otázka: jak se zchladit? Mnozí lidé řeší tuto situaci nákupem klimatizace. Investice do tohoto přístroje je dlouhodobá a pomáhá se snížením teploty opravdu efektivně.

Její pořizovací cena může být značně vysoká, a tak je váhání na místě. Naopak stropní ventilátor je mnohem levnější. Pojďme se krátce podívat na přednosti a nedostatky obou přístrojů.

 

Výhody a nevýhody klimatizace do bytu

mini-tesneni-oken-pro-mobilni-klimatizace-trotec-airlock-odvod-tepleho-vzduchuNespornou výhodou klimatizace je to, že reálně ochlazuje vzduch v místnosti. Stačí nastavit požadovanou teplotu a klimatizace jí za určitý čas dosáhne.

Klimatizace využívá kompresor a chladivo k tomu, aby vzduchu odejmula teplo, které potom vypouští ven.

Existuje několik typů klimatizace:
klimatizace splitová (stacionární)
mobilní klimatizace

Nevýhodou klimatizace je nutnost zajistit vývod z budovy. To se nejčastěji řeší provrtáním díry do zdi. U pokročilejších modelů je nutné klimatizaci připevnit na zeď a to není vždy možné (v historických budovách, pronajatých prostorách).

Mobilní klimatizace do bytu

Vznikly proto přenosné klimatizace s vývodem skrz hadici, která se dá pomocí okenního těsnění upevnit do okna. Tyto klimatizace jsou sice neinvazivní a znamenají menší počáteční investici, ale jsou hlučnější než splity a mají menší chladící výkon.

Celkově jsou klimatizace rozměrné přístroje, které zabírají větší množství místa a spotřebují poměrně hodně elektřiny. Málokterá naplní estetické požadavky moderní kanceláře, spíše jsou to jednoduché, účelové přístroje.


Po zimě doporučujeme klimatizaci důkladně vydezinfikovat!

Je zde riziko, že se uvnitř klimatizací začnou přes zimu množit bakterie a plísně. Před prvním zapnutím je proto potřebné je důkladně vyčistit zevnitř, aby nedošlo ke kontaminaci vzduchu.


 

Klimatizace a větrání

Klimatizace se často soustředí pouze na ochlazování vzduchu, který je již v místnosti. Nepřivádí nový vzduch zvenku. Větráním se proto snižuje jejich účinek. Zanedbání větrání pak má za následek vydýchaný vzduch, byť krásně ledový.

Je také důležité teplotu v místnosti rozumně regulovat. Pokud je teplotní rozdíl mezi venkovním a vnitřním prostředí veliký, lidský organismus na tuto situace špatně reaguje a můžete se tak snadno nachladit a onemocnět. Ne každému dělá ledový vzduch dobře. Nejčastější příčinou letních angín bývá právě nadužívání klimatizací.

Klimatizaci tak není dobré nechat puštěnou příliš dlouho, nanejvýš se doporučuje pár hodin denně. 

Všechny nevýhody ale převažuje jedno velké plus - s klimatizací dokážete mít teplotu ve své místnosti dokonale pod kontrolou stisknutím tlačítka na dálkovém ovládání.

Stropní větrák FARO 33408

Klady a zápory stropního ventilátoru

Hlavní funkcí stropního ventilátoru je rozproudění vzduchu v místnosti. Pokud vzduch cirkuluje, tak se promíchává a pocitově nás ochlazuje. Větráky ochlazují lidi, ne místnost, což pro jejich účel bohatě stačí. Velikou výhodou stropního ventilátoru oproti klimatizaci je jeho nižší pořizovací cena. Navíc jsou energeticky mnohem méně náročné (obvyklý výkon je 40-60 W!) a v zimě dokonce šetří náklady za topení (při zapnutí zpětného chodu). Jejich montáž je poměrně snadná, stačí připevnit ke stropu, tudíž nezabírají žádné místo. Díky stylovému designu tvoří také velice vhodný doplněk interiéru a může zároveň nahradit stropní osvětlení, pokud se jedná o stropní ventilátor se světlem. Stropní ventilátor nevyžaduje žádnou údržbu a při jeho použití se může větrat, proto je v místnosti stále čerstvý vzduch a fouká příjemný vánek. Oproti klimatizaci je při nízkých otáčkách také tišší a s jeho použitím nejsou spojena žádná zdravotní rizika.

Nevýhodou je, že vzduch se reálně neochlazuje, proto není při opravdu vysokých teplotách pocit ochlazení tak znatelný. Stropní větrák tak oproti klimatizaci nemění vnitřní prostředí domácnosti - jen posiluje proudění vzduchu v místnosti.

 

Jak si vybrat?

Všeobecně vyžaduje koupě klimatizace více rozhodování než koupě větráku. U obou je sice nutné zvážit jejich využitelnost a poměr jejich výkonu k velikosti místnosti, pokud si ale chcete koupit klimatizaci, je často nutná konzultace s odborníkem a sestavení plánu na její instalaci. Stropní ventilátor je snadným a levným řešením pro boj s horkem a nezabírá ani tolik místa. Podívejte se na naši nabídku stropních ventilátorů a posuďte sami, který by se do vaší domácnosti hodil.

Porovnání klimatizace a stropního ventilátoru

Na závěr vám předkládáme jednoduchý přehled srovnání klimatizace a stropního ventilátoru. Oboje má své výhody a nevýhody. Rozhodněte se podle svých osobních preferencí:

Klimatizace:
+        reálně ochlazuje vzduch
+        odvlhčuje vzduch
+        jednoduchá neinvazivní montáž (v případě mobilní klimatizace)
+        možnost celoročního použití (v případě, že má přímotop)

-        vyšší pořizovací cena
-        vyšší spotřeba energie
-        složitá montáž a komplikace s umístěním venkovní jednotky (v případě stacionární klimatizace)
-        vyžaduje každoroční údržbu kvůli hromadění plísní a bakterií
-        snížení efektivity chlazení při větrání
-        designově slabší vzhled

 

Stropní ventilátor:
+        nižší pořizovací cena
+        energeticky nenáročný (obvykle 40-60 W)
+        šetří náklady na topení v zimě (v případě, že má ventilátor zpětný chod)
+        jednoduchá montáž
+        vytváří příjemný vánek
+        nevyžaduje údržbu
+        podporuje výměnu vzduchu při větrání
+        elegantní interiérový doplněk

-        neochlazuje vzduch (jde jen o pocit ochlazení), pocitově sníží teplotu max. o 4°C
-        může vytvořit průvan


Tip Gavri.cz: nejlepších výsledků v naší kanceláři dosahujeme spojením klimatizace a stropního ventilátoru!
Jelikož ani jeden nechceme nechat běžet příliš dlouho (ventilátor vytváří po čase průvan, klimatizace zase začne chladit až příliš), zapínáme ráno klimatizaci a po cca hodině místo toho zapneme stropní ventilátor.
Vzduch se krásně ochladí a ventilátor ho potom udrží mnohem déle v příjemné hladině.
Potom zase zapneme na chvíli klimatizaci a celý proces opakujeme. Osobně nám tento způsob přijde nejvíc přátelský ke všem v kanceláři.