Stropní ventilátor se světlem

kvalitni-stropni-svetlo-s-ventilatoremStropní ventilátor se světlem je elegantní a přitom účelné zařízení, které v sobě skrývá jak funkci ventilátoru, tak i zdroj osvětlení. Obě části na sobě fungují zcela nezávisle, proto můžete zapnout jenom světlo, jenom ventilátor nebo obojí najednou.
Stropní ventilátory jsou nejen praktické, ale taky krásné. Pokud vyberete vhodný styl a barvu, skvělým způsobem jím oživíte interiér ložnice, obývacího pokoje nebo třeba kanceláře.

Jak správně vybrat?

Při výběru stropního ventilátoru se světlem máte možnost vybírat mezi různými typy, velikostmi i barevnými provedeními jednotlivých přístrojů. Podle čeho se řídit?

Čepele ventilátoru se nejčastěji vyrábí ze dřeva nebo plastu, výhodou těch dřevěných je, že jsou tišší. A subjektivně také hezčí – ventilátory s provedením v barvě mahagonu, javoru, tmavého ořechu nebo buku vypadají skutečně skvostně. Kdo si ale potrpí spíše na minimalismus, ten si vybere i z jednobarevných plastových.

Hlavní rozdíly mezi jednotlivými ventilátory se světlem spočívají ve tvaru světla, vzhledu a velikosti. Světla bývají kulatá nebo hranatá, navíc v různém počtu. Nejčastěji se pod žárovkou nachází krycí sklo (stínidlo), které může být ještě upevněno krycí mřížkou. Stínidlo může být průsvitné nebo matné, záleží na konkrétním větráku.

Kam ventilátor se světlem umístit?

Pokud ventilátor se světlem představuje hlavní zdroj osvětlení v místnosti, je nejlepší umístit jej doprostřed, abyste měli místnost osvícenou rovnoměrně. Starého lustru se můžete zbavit a nahradit ho novým ventilátorem.

Pokud se na osvětlení interiéru podílí i další světla umístěná na stěnách, můžete ventilátor umístit i mimo střed – vždy závisí na tvaru a velikosti místnosti. V takovém případě je vhodné vše konzultovat s interiérovým poradcem.

Světlo a ventilátor se vždy ovládají zvlášť. Nejčastěji pomocí běžného řetízkového ovladače, vypínačem na zdi nebo pomocí dálkového ovládání. V dnešní době existují i přístroje, které lze ovládat hlasem nebo pomocí mobilní aplikace, ale tyto technologie u nás nejsou ještě příliš rozšířené.

Jakou žárovku použít?

Jako zdroj osvětlení slouží standardní úsporné zářivky o výkonu 15-20 W nebo klasické žárovky o výkonu 40-60 W se závitem E14 nebo E27, které zpravidla nebývají součástí balení a je třeba je dokoupit.

Typ závitu i doporučený výkon žárovek se ale může lišit, proto se vždy podívejte na informace, které jsou uvedeny u každého produktu. Některá stropní světla s ventilátorem používají jako zdroj osvětlení i LED diody nebo halogenové žárovky.

Přijde vám světla málo?

Intenzita osvětlení závisí na použité žárovce. Kromě stropního ventilátoru s jedním centrálně umístěným světlem se ale vyrábí i ventilátory s více světly, na které je potřeba více žárovek.

Pokud by vám osvětlení přišlo nedostatečné, můžete si k některým stropním světlům dokoupit speciální světelný kit (svítidlo). Ten vám zaručí více světla, jde vlastně o nástavec s vyšším počtem žárovek.