4 designérské triky, jak sladit větrák s interiérem

Přemýšleli jste už nad výběrem stropního ventilátoru tak, aby ladil do vaší místnosti, ale nevíte, kde začít? Koupit větší ventilátor, nebo miniaturní, bílý nebo tmavý... Jak to udělat, aby nebyl jako pěst na oko?

Dobrý odrazový můstek poskytne pár optických triků s využitím barev, prodlužovací tyče, a samozřejmě práce s tvarem a materiály ventilátoru.

ventilator-minimalisticky

Ideálně je ventilátor víc, než jen praktický spotřebič. Je to designový doplněk, kterým můžete pozvednout svůj interiér.

Velikost vrtule: pro optické zvýraznění se soustřeďte na barevný kontrast

Menší, nebo jednoduchý ventilátor se může v místnosti ztrácet. Chcete-li, aby vynikl, vyberte si model v barvě, která ostře kontrastuje s barvou stropu.

Tmavé lopatky pod bílým stropem jsou typickým příkladem, jak větrák vyzdvihnout co nejvíc, ale platit to bude i naopak se světlým ventilátorem na tmavším stropě. Nebojte se ani jasných barev.

cosmos-bedroom

Ventilátor na kontrastním pozadí se stane dominantou místnosti.

Naopak pokud jste vybrali veliký větrák a bojíte se, že by mohl místnosti dominovat až příliš, vyberte ho v barvě, která je co nejpodobnější barvě stropu. Tím se opticky zmenší a více splyne se stropem, proto nebude vizuálně tolik překážet.

Stejně tak se dá zamaskovat ventilátor, který se stylově do pokoje příliš nehodí.

33372_stejnobarevne-lopatky

Sladit lopatky s barvou stropu je šikovný způsob, jak ventilátor vizuálně umenšit, nebo zcela skrýt.

Tvar a styl: výrazné ventilátory vybírejte opatrně

Nabízí se otázka, jestli se při koupi ventilátoru striktně držet jednoduchých tvarů, nebo zakoupit stylově výraznější model.

Méně je někdy více. I když dekorační stínítka jako u ventilátoru Faro Lisboa vypadají poutavě, jsou tvarově výrazná a s jinými dekoracemi se špatně kombinují. Takže pokud už v interiéru máte výrazné dekorace, jak je vidět dole na obrázku, doporučujeme se zdobeným větrákům vyhnout, protože se snadno může stát, že sáhnete vedle a výsledný efekt nebude to pravé ořechové.

ventilator-nevhodne

Takto by to vypadat nemělo... Nevhodně zvolený styl i barva ventilátoru vyvolá disharmonii v celé místnosti. Při výběru dekorativních větráků do výrazného interiéru se raději držte pravidla "v jednoduchosti je krása".

Ani jednoduché ventilátory se nehodí kamkoli. Je potřeba uvážit barvu i tvar lopatek a taky celkový dojem z ventilátoru a vybrat ho tak, aby korespondoval s atmosférou, kterou se snažíte v místnosti vytvořit.

Většinou se radí sladit ventilátor do stylu místnosti. U dekoračně výrazných ventilátorů se ale objevují výjimky, které potvrzují pravidlo. Ornamentální styly mohou totiž vypadat dobře nejen v podobně laděných interiérech, ale i v místnostech prostého stylu.

33102-pred-po

Prosté linie můžete ozvláštnit dekorativním stropním ventilátorem s romantickými ornamenty.

Harmonie: jednoduché k jednoduchému, moderní k modernímu

Jednoduché lopatky nejlépe vyniknou v jednoduchých interiérech a tak podobně. To je zlaté pravidlo, se kterým v zásadě neuděláte chybu. 

33464_AMBIENTE

Jednoduché a tradiční, s lehce moderním nádechem: celodřevěné Faro Lantau má všestranný potenciál.

Jednoduchým lopatkám navíc velmi sluší i tradičně nezvyklé materiály: pryskyřice, plasty a podobné. Zajímavého efektu je možné dosáhnout lesklými lopatkami, které budou odrážet světlo v místnosti, nebo s celkově průhledným ventilátorem jako je Mini Eterfan. (K vidění na obrázku.)

33382_AMBIENTE

Průhledné lopatky z pryskyřice nabízí nové možnosti pro stylování ventilátoru.

Jednoduché ventilátory jako AireRyder Classic se hodí nejlépe k bílým stěnám do běžných pokojů.

 stropni-ventilator-aireryder-fn43311-classic-v-interieru-S

Jednoduché linie v bílé: AireRyder Classic se vrací k historickým kořenům stropních ventilátorů a modernizuje tradiční styl lopatek.

Univerzálně super: prodlužovací tyč dodá šťávu 

Prodlužovací tyče nejsou jen praktickým pomocníkem pro zlepšení výkonu větráku. Zavěšením ventilátoru na tyč dodáte celé instalaci na dynamice a proměníte ji v umělecké dílo.

Tyče se výjimečně dobře vyjímají pod zvýšenými stropy. Přináší do místnosti přímé linie, které z pohledu zdola odemykají návštěvníkovi perspektivu.

V kombinaci s většími barevnými nebo dřevěnými plochami velmi snadno stvoříte poutavý interiér, který nezestárne.

sulion-na-tyci

Pro vyšší stropy se hodí ventilátory na závěsné tyči.

Ať tak či tak - pro každý typ interiéru se tu ventilátor najde. V našem katalogu najdete přes 170 modelů s nejrůznějšími parametry. A další, nové modely brzy uvedeme na trh! Těště se na ně na jaře 2018.

Redakce Gavri.cz