Pomůže elektrický odvlhčovač proti plísni?

Odvlhčovače proti plísnímMá smysl pořizovat si odvlhčovač vzduchu kvůli plísni?

Plísně v domech vznikají z více příčin, jejich pomocníkem je ale vždy vlhkost. Poradíme vám, v jakých případech elektrický odvlhčovač vzduchu zabere a kdy naopak nemá smysl.

Plíseň se může objevit na neobvyklých místech. Povíme vám, která to jsou.

Optimální vlhkost vzduchu by se v domě měla pohybovat mezi 40 – 60 %. Pokud je vlhkost vyšší než 60 %, vzniká tím ideální prostředí pro množení plísní. Vlhkost vzduchu zjistíte vlhkoměrem.

U mnohých plísní nestačí pouhé použití fungicidních a chemických prostředků, protože fungují většinou jen krátkodobě. Je nutné trvale snížit relativní vlhkost vzduchu v místnosti a zbavit se příčiny vlhkosti.

Odvlhčovač vzduchu proti plísním pomáhá především ve sklepech, novostavbách, starých domech, suterénech nebo skladech, koupelnách a prádelnách, kde panuje zvýšená vlhkost kvůli běžnému provozu v domě, nebo dočasná vlhkost např. z vysychající omítky, nebo obdobného zdroje vlhka. Tím může být vaření, sprcha, sušení prádla, lidský dech a pot, bazén, sauna, apod. Doporučujeme ho také do nejrůznějších skladů papíru, potravin, dřevin, citlivého kovu a podobně, kde by kondenzovaná pára mohla poškodit uskladněný materiál, který by následně mohl začít hnít nebo plesnivět a došlo by k jeho trvalému znehodnocení.

Odvlhčovače vzduchu proti plísním Gavri

Vysušený vzduch vysaje vlhkost ze zdí a vybavení

Snížením relativní vlhkosti vzduchu zvýšíte schopnost vzduchu absorbovat vlhkost obsaženou v pevných materiálech. Tím předejdete pocení zdí, které předchází výskytu plísňového ložiska. Odvlhčovače vzduchu proti plísním jsou proto vhodné k tomu, abyste množení plísní předešli, pokud vnímáte ve svém obydlí riziková místa. Pokud už se plíseň objevila, ztěžují jí podmínky pro rozšíření, a vhodnou aplikací (např. nasměrováním odvlhčeného vzduchu přímo na postižené místo) ji mohou úplně potlačit.

Odvlhčovač vzduchu nezabere vždy

Často bývá příčinou plísní nevhodná stavební úprava domu. Pokud je tomu tak, odvlhčovač vzduchu pomůže pouze částečně. Pokud vám zatéká střechou, nemáte dostatečně vyřešenou izolaci, nebo vás trápí podzemní vody, nejlepší je kontaktovat stavebního experta. Pokud pro vás je stavební úprava nemožná, nebo ji musíte odložit do budoucna, elektrický odvlhčovač s hygrostatem a časovačem je pravděpodobně nejlepším a nejjednodušším způsobem, jak regulovat vlhkost v domě. Odvlhčovače vzduchu navíc částečně kompenzují nedostatečnou ventilaci v malých prostorách. Pro větší prostory doporučujeme k odvlhčovači pořídit stropní ventilátor, který podpoří rozhánění vodní páry rovnoměrně po místnosti a taky podporuje větrání - v zimě stahuje teplý vzduch od stropu dolů k podlaze a vyrovnává tak tepelné rozdíly v místnosti. V létě je zdrojem příjemného ochlazení. Kombinace odvlhčovač - stropní ventilátor je výborná a dostupná varianta pro mnoho pronajatých bytů, kanceláří, nebo starších domů.

A) Kdy je odvlhčovač vzduchu ideální:

  1. když potřebujete rychle a za levno snížit vlhkost v bytě
  2. když potřebujete efektivněji větrat, třeba koupelnu po sprchování
  3. pokud se v kuchyni drží vlhkost z přípravy pokrmů i přes zapnutou digestoř
  4. když se potí zdi a okna
  5. když sušíte prádlo v bytě
  6. když máte dočasné prostory, nebo pronajaté prostory, kde nechcete příliš investovat
  7. když vám schne omítka, nebo provádíte rekonstrukci
  8. když chcete podpořit sanaci domu

 

B) Odvlhčovač vzduchu nevyřeší všechno:

  1. Nevyřeší špatnou izolaci oken
  2. ani se vám pravidelně tvoří mapy na zdech skrze netěsnící potrubí
  3. když nemáte zateplený dům
  4. pokud je příčinou vzlínání vody od základů
  5. pokud vám zatéká střechou apod.

 

Takové situace je lepší zkonzultovat s odborníkem a provést rekonstrukci. Nezapomínejte, že vlhkost se do vzduchu může nastat buď lidskou činností, nebo nepříznivými okolními podmínkami. Vlhkost vzniklá lidskou činností (seznam A. ) je s pomocí vysoušečů vzduchu Trotec velmi snadné odstranit a dokonce jí předejít. Při vlhkosti vzniklé cizími vlivy (seznam B.) odvlhčování vzduchu pomůže ochránit vybavení bytu a jeho obyvatele od zdravotních následků, ale nepomůže ochránit samotnou budovu. Tu voda může nevratně poškodit. Záleží proto na vás, jakou cestu zvolíte a co nejlépe vyhovuje vaší situaci. Vždycky je potřeba adekvátně odhadnout příčinu vlhkosti v domácnosti a podle té se rozhodovat při koupi.

Pokud jste majitelem postižené nemovitosti, je situace snazší o to, že máte rozhodnutí pevně ve svých rukou. Pro ostatní, kteří se potýkají s pronajatými byty, kancelářemi, nebo podnikovým prostorem, bývá bohužel řešení o něco složitější. Může se tak stát, že i když by bylo potřeba provést důkladnou sanaci objektu, majitel se do ní nechce pouštět (často z finančních důvodů). V takovém případě je poslední záchranou elektrický vysoušeč vzduchu, který pomůže z nejhoršího.

  1. Ochrání zdi pokoje před plesnivěním.
  2. Obyvatelům může zachránit zdraví, zvlášť v domácnostech s dětmi, nemocnými lidmi a alergiky.
  3. Oddálí rekonstrukci.
  4. Umožní fungovat i v provizorních podmínkách.

 

Odvlhčovače pro sklepní prostory

Často lidé poptávají vysoušeče zdiva pro suterény a podzemní prostory nejrůznějšího stáří. U těchto prostor je situace trochu jiná, protože se v nich většinou nevytápí. Rozdíl teplot má zásadní vliv na chod odvlhčovačů vzduchu. Pro fungování v teplotách pod 10°C potřebujete speciální typ odvlhčovače - tzv. adsorpční odvlhčovač vzduchu.

Ačkoli je lidé často zaměňují za "absorpční" odvlhčovače, pod kterými si často představují tablety Ceresit, jedná se o něco jiného. Konkrétně o elektrické odstraňovače vlhkosti, do kterých narozdíl od Ceresitu není potřeba dokupovat savé médium. Regeneruje se totiž samo. Princip je podobný jako u Ceresitu nebo silikagelu - s tím rozdílem, že savé médium se s časem nevypotřebuje a je možné ho obnovit vysušením, které zajišťuje odvlhčovač. Vodu do sebe totiž neváže chemicky jako typické tablety proti vlhkosti, ale spíš ji nasaje jako houba.

Proto dokážou adsorpční vysoušeče odvlhčovat i při teplotě těsně nad bodem mrazu, kde by kompresorový odvlhčovač nedokázal nic.