Letní SLEVY na vybrané STROPNÍ VENTILÁTORY. Platí od 14.7. do 24.7. nebo do vyprodání zásob. Více informací zde (klik). 

Pomůže elektrický odvlhčovač proti plísni?

Odvlhčovače proti plísnímMá smysl pořizovat si odvlhčovač vzduchu kvůli plísni?

Plísně v domech vznikají z více příčin, jejich pomocníkem je ale vždy vlhkost. Poradíme vám, v jakých případech elektrický odvlhčovač vzduchu zabere a kdy naopak nemá smysl.

Optimální vlhkost vzduchu by se v domě měla pohybovat mezi 40 – 60 %. Pokud je vlhkost vyšší než 60 %, vzniká tím ideální prostředí pro množení plísní. Vlhkost vzduchu zjistíte vlhkoměrem.

U mnohých plísní nestačí pouhé použití fungicidních a chemických prostředků, protože fungují většinou jen krátkodobě. Je nutné trvale snížit relativní vlhkost vzduchu v místnosti a zbavit se příčiny vlhkosti.

Odvlhčovač vzduchu proti plísním pomáhá především ve sklepech, novostavbách, starých domech, suterénech nebo skladech, koupelnách a prádelnách, kde panuje zvýšená vlhkost kvůli běžnému provozu v domě, nebo dočasná vlhkost např. z vysychající omítky, nebo obdobného zdroje vlhka. Tím může být vaření, sprcha, sušení prádla, lidský dech a pot, bazén, sauna, apod. Doporučujeme ho také do nejrůznějších skladů papíru, potravin, dřevin, citlivého kovu a podobně, kde by kondenzovaná pára mohla poškodit uskladněný materiál, který by následně mohl začít hnít nebo plesnivět a došlo by k jeho trvalému znehodnocení.

Odvlhčovače vzduchu proti plísním Gavri

Vysušený vzduch vysaje vlhkost ze zdí a vybavení

Snížením relativní vlhkosti vzduchu zvýšíte schopnost vzduchu absorbovat vlhkost obsaženou v pevných materiálech. Tím předejdete pocení zdí, které předchází výskytu plísňového ložiska. Odvlhčovače vzduchu proti plísním jsou proto vhodné k tomu, abyste množení plísní předešli, pokud vnímáte ve svém obydlí riziková místa. Pokud už se plíseň objevila, ztěžují jí podmínky pro rozšíření, a vhodnou aplikací (např. nasměrováním odvlhčeného vzduchu přímo na postižené místo) ji mohou úplně potlačit.

Odvlhčovač vzduchu nezabere vždy

Často bývá příčinou plísní nevhodná stavební úprava domu. Pokud je tomu tak, odvlhčovač vzduchu pomůže pouze částečně. Pokud vám zatéká střechou, nemáte dostatečně vyřešenou izolaci, nebo vás trápí podzemní vody, nejlepší je kontaktovat stavebního experta. Pokud pro vás je stavební úprava nemožná, nebo ji musíte odložit do budoucna, elektrický odvlhčovač s hygrostatem a časovačem je pravděpodobně nejlepším a nejjednodušším způsobem, jak regulovat vlhkost v domě. Odvlhčovače vzduchu navíc částečně kompenzují nedostatečnou ventilaci v malých prostorách. Pro větší prostory doporučujeme k odvlhčovači pořídit stropní ventilátor.

Kdy je odvlhčovač vzduchu ideální:

 1. když nemáte dobrou ventilaci
 2. v koupelněje často vodní pára
 3. v kuchyni se drží vlhkost z přípravy pokrmů
 4. v prádelnách a sušárnách prádla
 5. když se potí zdi a okna
 6. když sušíte prádlo v bytě
 7. ve skladech potravin nebo materiálů jako papír a dřevo
 8. když vám dlouho schne omítka (novostavby)
 9. když potřebujete akutně odvlhčit stěny (prasklé potrubí, povodeň) apod.

 

Kdy odvlhčovač pomůže, ale nečekejte zázraky:

 1. když máte špatnou izolaci oken
 2. když se vám pravidelně tvoří mapy na zdech skrze netěsnící potrubí
 3. když nemáte zateplený dům
 4. pokud je příčinou spodní voda
 5. pokud vám zatéká střechou apod.

 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.