Místa v bytě, která plesniví a nevíte o tom

Všichni víme, na kterých místech v bytě se nejčastěji množí plíseň – tmavé a teplé prostory, kde se drží hodně vlhkosti, tj. koupelna, sklep a půda.

                                                                                                             zdroj: Pexels.com


Plíseň ale rostě prakticky kdekoliv a rohy pokojů jsou jen špičkou ledovce. A to je velmi nezdravé.
Zde je seznam domácího vybavení, o kterém jste možná nevěděli, že je náchylné na plíseň.

Mikrovlnná trouba

mikrovlnka-chris-baranski-cc-by-2-0Lidé často přehlíží mikrovlnku a myslí si, že mikrovlny zahubí všechny plísně, které by se zde mohly objevit. Ve skutečnosti jsou ale mikrovlnky místem, kde se plíseň objevuje často. Drobné zbytky jídla uvolňují vlhkost, která setrvává v útrobách mikrovlky a láká sem plíseň. Plíseň se málokdy objeví viditelná okem, ale jde poznat podle charakteristického zápachu. Zlatým pravidlem je čistit mikrovlnku každých pár týdnů a po ohřívání tekutých substancí jako je polévka vnitřek vyvětrat. Nezavírejte dvířka, pokud je mikrovlnka ještě teplá.

Trik na snadné čištění mikrovlnky:

Vymačkejte citron do mísy s vodou (asi 200 ml vody). Zbytky citronů ponořte do citronové vody a celou nádobu dejte na nejvyšší teplotu ohřát do mikrovlnné trouby na 3 minuty. Tekutina se musí přivést k varu. 

Základová fotografie zdarma na téma čerstvý, chutný, citron

zdroj: Pexels.com

Neotvírejte dvířka! Nechejte odstát 5 minut, až poté otevřete a sledujte, co citron dokázal. Citron je přirozený čistič. Když mu dáte šanci, aby uvolnil páru do vnitřku mikrovlnky, pak udělá všechnu práci za vás. Pára uvolní zbytky jídla a mastnotu ze stěn. Troubu už jen vytřete papírovou utěrkou a máte ji čistou jako novou.

Kávovary

coffee-424758_640Toto není překvapením pro mnohé milovníky zahradničení, kteří ví, že káva se dá použít jako hnojivo. Když kávovar pravidelně nečistíte, horká voda a sedlina podporují růst také plísní. K pročištění kávovaru od plísní a různých kvasinek, smíchejte vodu a bílý ocet v poměru 1:1 a nalijte do kávovaru a vyvařte, jak nejlépe to jde. Pokud máte americký typ kávovaru s ohřívačem na skleněnou konvici, nechte ho zapnutý tak dlouho, dokud se octová voda úplně nevypaří. Potom důkladně vymyjte.

Knihy

4771825575_2f6d5bc1e1_m (1)Staré, dlouho nečtené knihy uskladněné kdesi na půdě, nebo ve sklepě - ideální farma na plíseň. Koneckonců se papír dělá ze dřeva a dřevo je pro plíseň populární restaurace. Ještě než začnou být vidět plesnivé tečky na papírových stránkách, můžete cítit charakteristický zápach starých knih. Ten vydávají právě plesnivé zárodky.

Pokud tedy nechcete, aby si plíseň pochutnala na vašich kuchařkách po babičce, knížky umístěte na místo, které je dobře větrané, suché a prosvětlené.

Pokud už jsou plesnivé hlavičky na stránkách vidět, můžete je opatrně odstranit pomocí peroxidu vodíku. Nejdřív vložte voskovaný papír nebo igelit pod postiženou stránku. Potom štětcem opatrně omeťte veškeré viditelné známky plísně z papíru. Nakonec stránku lehce poťapejte vatou namočenou v peroxidu a nechte zaschnout.

Vana a sprchový kout

bathtub-2485952_640Koupelna je slabým článkem každého domu a netýká se to jenom špatně přístupných zákoutí. Netřeba zacházet do podrobností, každý se někdy ve svém životě musel potýkat s tmavými tečkami mezi dlaždicemi. Kromě sprchového koutu bývají postiženy i vany, kohoutky a podobná místa, která nám v zápalu boje (= úklidu) mohou uniknout.

Myčka na nádobí

Temný prostor, vysoké teploty, hodně vody a organické zbytky. Myčka na nádobí je ideální kultivátor plísní všeho druhu. Prací prášky na nádobí většinou na pročištění od mikroorganismů nestačí a je potřeba pravidelně ji umývat. Pokud se vám v myčce rozmnoží plíseň, při příštím umývání vám ulpí přímo na talíři.

Klimatizace

Klimatizacetesneni-oken-s-klimatizaci-hadici během ochlazování odvlhčují vzduch prudkým výkyvem teploty, při kterém se voda přítomná ve vzduchu zkondenzuje a shromažďuje na dně přístroje. Přes zimu se v ní často rozmnoží plísně díky vlhkému, temnému prostředí. Po letní sezónně a zejména předtím, než ji na jaře zapnete, se tak vyplatí klimatizaci vyčistit.

Dvojnásob to platí pro klimatizace v autě, které po zapnutí všechno ze svých útrob rovnou vyfouknou do kabiny k cestujícím.

 

Květináče

ventilator-interierRostlinky jsou úžasnou dekorací do bytu, ale při špatných podmínkách se stávají domovem pro plísně. Časté přelívání, vysoké teploty a nekvalitní hlína, nebo zalévání vodou, která dlouho stála v konvičce. To vše může přispět k tvorbě plísní. Tvořit se může na povrchu hlíny v květináči, nebo v tácku, kam odtéká přebytečná voda. Samozavlažovací truhlíky mohou být také postiženy.

Podobných krizových míst se dá jistě najít víc: lednice, digestoř, vysavač, domácí počítač... v každém domě i bytě je mnoho míst, která se vyplatí udržovat bez plísní. Před nadcházejícím podzimem by se mohlo vyplatit je všechny provětrat octovou vodou. Efekt pocítíte hlavně na svém zdraví.



Odvlhčovače vzduchu kombinované s čističkami jsou jako stvořené pro boj s plísněmi. Kupte si jeden ještě před zimou a máte vystaráno.

 

Zdroje obrázků: Rebecca Siegel, CC BY 2.0, Chris Baranski, CC BY 2.0, Enokson, CC BY 2.0

Jaké bylo nejpodivnější místo, kde jste měli doma plíseň? Napište nám do komentářů: