Nejlepší způsob, jak použít odvlhčovač proti plísni

Nejlepší způsob, jak na plíseň s odvlhčovačem

Plísně v domě může mít mnoho příčin. V jednom z předchozích článků jsme psali, kdy má smysl pořídit si proti plísním odvlhčovač vzduchu, a kdy je vhodná konzultace se stavebním odborníkem. Když se rozhodnete, že se vám odvlhčovač vyplatí a pořídíte si ho, je dobré dodržet následující rady, abyste dosáhli maximálního výkonu.

Jak odvlhčovač použít nejlépe, když už plíseň vidíte Domov, Výzdoba, Nemovitosti, Koupelna, Vana

5 rad pro zvýšení efektivity vašeho vysoušeče na maximum

1) Odvlhčovač vzduchu by měl být v provozu v uzavřené místnosti, aby vzduch cirkulující oknem nebo dveřmi nepřinášel novou vlhkost odjinud. Ačkoli není nutné utěsnit místnost tak, že dovnitř nepůjde kyslík, je dobré nemít v průběhu odvlhčování dlouho otevřené okno, ani dveře. 

Jestli pořizujete vysoušeč do domu a přejete si, aby zvládal udržovat více než jednu místnost, propočítejte si vzduchový objem všech prostor, které přichází v úvahu, a pořiďte si odvlhčovač, který bude mít odpovídající vzdušný výkon. Vzduchový průtok by měl odpovídat asi dvojnásobku objemu místnosti.                                                                                                                                                                                                                                                                                               zdroj: Pixabay.com

Pro dva pokoje s rozměry 10m2 a 25 m2 si objem vypočítáte tak, že oba údaje sečtete a vynásobíte je výškou stropu (asi 2,5m). Dostanete číslo 87,5 m3. Pro takový prostor se tedy bude hodit vysoušeč se vzdušným průtokem 175m3/h a vyšší. Pomoct s výběrem vám může tento přehled odvlhčovačů.

2) Vysoušeč by měl být umístěn na rovném povrchu 20-50 cm od stěn a nábytku. Ventilátor musí mít prostor pro nasávání vzduchu z celého pokoje a přiražený ke stěně toho moc nezmůže. Minimální vzdálenost od stěny se liší u každého modelu, někdy bývá až 1 m, a zodpovědný výrobce ji vždy uvede v návodu.

Nejrovnoměrnějšího výsledku dosáhnete, když vysoušeč postavíte doprostřed místnosti (zejména ty, které vyfukují vzduch pouze vzhůru). To se vám vyplatí hlavně, pokud je vaším cílem intenzivní a rychlé odvlhčení celé místnosti, třeba po povodni.

Něco jiného je mít odvlhčovač v místnosti, kterou běžně obýváte. Střed pokoje je v takovém případě potřeba pro volný pohyb. Pro běžnou regulaci vlhkosti mezi 40% - 60% stačí umístit odvlhčovač na stranu a ponechat mu prostor u obou vzduchových průduchů, popř. ho přistavit blíže k problematické stěně.

3) Nenaklánějte přístroj, ani ho nepokládejte na stranu. Došlo by ke snížení výkonnosti (v tom lepším případě) a je pravděpodobné, že si takto poškodíte kompresor (v tom horším případě).

Plíseň v koupelně není nic příjemného4) Odvlhčovač by neměl přijít do kontaktu s vodou, stejně jako žádný jiný elektrický spotřebič. Umístěte ho na suchý povrch.

5) Zvedněte teplotu v místnosti. Většina odvlhčovačů podává nejlepší výkon při teplotách okolo 30°C, proto je dobré během odvlhčování zapnout topení na "max". Při teplotách pod 10°C mají kompresorové odvlhčovače vzduchu spíše nízký výkon, který se dá z hodnoty uváděné výrobcem jen špatně odhadnout. Podle naší zkušenosti při 20°C klesne výkon kompresorového odvlhčovače asi na polovinu až na třetinu svého maximálního výkonu.

Ventilátor, nepřítel plísně

Když už víme, jak plíseň odstranit, přečtěte si, jak jí lze předejít, a pochopte, proč vůbec vznikly.

Plísně se často tvoří v místech se špatným odvětráváním. Dobrá cirkulace vzduchu je důležitá pro prevenci, i pro zachování hygienického prostředí, které se po propuknutí plísní těžko obnovuje.

Ventilace rovnoměrně rozloží po pokoji nejen vzdušnou vlhkost, ale také pomůže vyrovnat teplotní rozdíly. Velké rozdíly v teplotách vyvolávají kondenzaci vzdušné vlhkosti na zdech, a tak dávají vzniknout Petriho misce pro plísně. Pokud vybíráte odvlhčovač vzduchu, protože tušíte, že brzy vám vykvetou stěny, je dobré tuto skutečnost zvážit.

Větrání s odvlhčovačem předejde plísním

Pokud nemáte prostory pro stropní ventilátor, který je pro cirkulaci vzduchu vyrobený, může pomoct ventilátor v odvlhčovači. Každý vysoušeč má zabudovaný ventilátor, který je více nebo méně schopný rozpohybovat vzduch. Některé modely odvlhčovačů umožňují chod jen větráku, bez zapnutého odvlhčování. (Hledejte označení FAN, VENT ONLY, VENTILATION atp.) Jsou proto užitečné hned několika způsoby.

Podobného efektu se dá docílit s těmi odvlhčovači, které umožňují nastavit směr vyfukovaného vzduchu pomocí lamely či klapky - s těmi můžete nechat suchý vzduch proudit na postižené místo v úhlu i diagonálně. Hodí se to pro odvlhčení problematického koutu na stěně, sloupku mezi okny, nebo pro rychlejší sušení prádla. (Běžně odvlhčovače vyfukují vzduch přímo nahoru.)

Odvlhčovačem zeď nevyčistíte

Odvlhčovač vzduchu nezabíjí plísně přímo, ale ničí vlhké prostředí, které je pro ně ideální. Postiženou stěnu nebo nábytek nejlépe vyčistíte prostředkem proti plísním. U Sava i různých fungicidů ale počítejte jen s krátkodobým účinkem. Odvlhčovač vzduchu pak dlouhodobě zařídí, že se už plísně neprojeví.

Odvlhčovač vzduchu proti plísni

Pozor ale na plísňové spory - "semínka" plísní. Jakmile se jednou objeví v místnosti rozšíří se vzduchem a je těžké je dostat pryč. Pro odstranění plísňových spór ze vzduchu slouží čističky vzduchu, nejlépe ty s HEPA filtrem, nebo TiO2 filtrem a UV lampou. Avšak i uhlíkový filtr pomůže. K tomuto účelu slouží čističky vzduchu a odvlhčovače 2v1, popřípadě odvlhčovače s HEPA filtrem.

Přitopte si odvlhčováním

Většina odvlhčovačů vzduchu funguje na principu zachytávání vzdušné vlhkosti a kondenzace vodní páry. Protože při tomto procesu je nezbytné vzduch zchladit pod rosný bod, odvlhčovač musí před vypuštěním vzduchu zpět do místnosti zase zvýšit jeho teplotu a ohřát ho. Teplota místnosti se během odvlhčování kompresorem může zvýšit o 4°C, u adsorpčního elektrického odvlhčovače až o 12°C. Přestože tato úspora na vytápění je spíše vítaná, je dobré s tím počítat.

Když to shrneme:

  • odvlhčovač nepokládejte na bok, ani ho nenaklánějte
  • umístěte ho na rovný a suchý povrch
  • nepřirážejte vysoušeč těsně ke stěně ani nábytku
  • ideálně postavte odvlhčovač nad úroveň podlahy
  • pro zvýšení účinku ho nasměrujte na postižené místo
  • zavřete okna a dveře do místnosti a v průběhu odvlhčování co nejméně větrejte
  • zvedněte teplotu v místnosti nad 25°C-35°C pro maximální výkon
  • zvažte koupi odvlhčovače a čističky 2v1 pro odstranění plísňových spór ze vzduchu
  • plíseň, která se už objevila, odstraňte čisticími prostředky proti plísním

 

Plíseň se může objevit na místech, kde byste ji možná nečekali. Tady je jeich seznam.