Čističky vzduchu, ionizátor a "škodlivý" ozon - pravdy a mýty

Vybíráte čističku vzduchu s ionizátorem, ale trápí vás fámy kolující českým internetem, že čistička vzduchu může škodit, protože produkuje ozon? Nebojte se, jedná se o mýtus. Ioinizátory, které fungují na principu vytváření záporných iontů, vytváří zanedbatelné množství ozonu (menší než 100 µg/m3).

Domácí ionizátory nedosahují ani tak vysoké koncentrace ozonu, jakou nadýcháte, když jdete na procházku do lesa.

Produkce ozonu v ionizátorech není úplně vyloučená, ale podle normy ČSN EN 60335-2-65 ED.2 (361045) musí každá čistička na českém trhu splňovat stejná pravidla. Norma stanovuje maximální přípustný limit ozonu 0,05 ppm, tedy 100 µg/m3.

Doporučujeme článek na Babinetu, který se k těmto zkresleným zprávám o produkci ozonu u čističek vrací na základě odborných faktů a odkazuje na ověřené lékařské zdroje jako je světová zdravotnická organizace (WHO).

Citujeme z článku:


"Problém s čističkami nebudou mít ani osoby na ozon zvláště citlivé – např. alergici nebo astmatici. Podle světové zdravotnické organizace WHO pociťují i ti nejcitlivější astmatici dýchací potíže teprve ve chvíli, kdy množství ozonu překročí limit 160 µg/m3."


 

Celý článek se můžete dočíst na této adrese: Čističky vzduchu a ozon. Jak je to s nimi doopravdy?

Informace o škodlivosti čističek jsou z velké části zkreslené a vytržené z kontextu. Pokud máte obavy, že by vás ionizátor při delším používání mohl dráždit, doporučujeme vybrat čističku vzduchu, která umožňuje ionizátor vypnout nezávisle na ostatních funkcích.