Sezónní VÝPRODEJ stropních ventilátorů. Trvá do vyprodání zásob. Více informací zde (klik). 

Ultrazvukový zvlhčovač a parní zvlhčovač - v čem se liší?

Jaké jsou rozdíly mezi parními a ultrazvukovými zvlhčovači?

Některé zvlhčovače vzduchu mohou posloužit i jako aromalampy.

Existují sice ještě další typy zvlhčovačů, ale tyto dva jsou jedny z nejrozšířenějších. Oba dva dokáží velice dobře zvyšovat relativní vlhkost vzduchu, což je jejich hlavní funkce. Mají své výhody i nevýhody a je jen na vás, abyste zvážili, který přístroj se do vaší domácnosti bude hodit lépe.

 

1. Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu

Princip přeměny vody na mlhu: Celý proces přeměny vody na páru je zcela bezpečný a používá se při něm ultrazvuk, který nijak nemění kvalitu ani teplotu vody. Pouze „rozbíjí“ kapky vody na drobné mikrokapénky, které jsou součástí vodní páry, a která je rovnoměrně vypouštěna do místnosti (vytváří umělou „mlhu“). Tato pára má běžnou pokojovou teplotu, proto žádným způsobem neovlivňuje teplotu v místnosti.

Zvlhčovač vzduchu Clean Air Optima CA-606

TICHÉ, ÚSPORNÉ A ELEGANTNÍ

Ultrazvukové zvlhčovače rychle a efektivně zvyšují vlhkost v místnosti (oproti parnímu zvlhčovači dosahují vyššího zvlhčovacího výkonu). Jsou většinou mírně dražší než parní zvlhčovače, v současné době jsou ale také více rozšířené. Nejsou náročné na údržbu a i při vysokém výkonu nespotřebovávají příliš elektrické energie, což je jejich hlavní přednost (přístroje s předehřevem vody mají výkon vyšší). Oproti parním zvlhčovačům jsou také méně hlučné.

NEVÝHODY ULTRAZVUKOVÝCH ZVLHČOVAČŮ

Mezi nevýhody ultrazvukových zvlhčovačů patří usazování vodního kamene a množení bakterií v zásobní nádržce (které se pak mohou rozprašovat do vzduchu), pokud v ní voda zůstane příliš dlouho. S běžnou vodou se navíc do vzduchu uvolňují minerály, které se pak usazují po místnosti. Proto je potřeba ve zvlhčovačích používat destilovanou či převařenou vodu nebo starou vodu vylévat. Moderní přístroje ale disponují zařízením pro změkčování vody a proti bakteriím se dá bránit speciálními antimikrobiálními filtry nebo předehřevem vody

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu s atraktivním designem jsou nejen praktické, ale také i příjemné na pohled.

 

2. Parní zvlhčovače vzduchu

Princip přeměny vody na páru: Pomocí topného tělesa dochází k varu vody a tím vzniká vodní pára, která je vypouštěna z přístroje do místnosti (jde o podobný princip jako u varné konvice).

Parní zvlhčovače velice dobře zvyšují nízkou relativní vlhkost vzduchu pomocí čisté teplé páry. Teplá pára se totiž dobře „rozpouští“ ve vzduchu, takže je tento princip zvlhčování vysoce efektivní. Tyto přístroje jsou stejně jako ultrazvukové zvlhčovače vhodné pro astmatiky, kterým usnadňují dýchání. Parní zvlhčovače nejsou drahé, ale kvůli vysokému příkonu (až 10x více než ultrazvukové) spotřebovávají více elektrické energie.

NEVÝHODY PARNÍCH ZVLHČOVAČŮPára

U nejlevnějších nebo zastaralých modelů může být vycházející pára z přístroje skutečně horká, a tak může být rizikem pro malé děti. U současných parních přístrojů ale před vypuštěním do místnosti dochází k ochlazení páry na bezpečnou teplotu. Některé starší přístroje jsou také hlučnější než ultrazvukové zvlhčovače.

PÁRA DEZINFIKUJE

U parních zvlhčovačů se v nádržce na vodu nemnoží mikroorganismy, protože při ohřevu se případné bakterie přítomné ve vodě zahubí. V nádržce se ale přesto může usazovat vodní kámen, proto je dobré používat změkčovadla na vodu (záleží na tvrdosti vody ve vaší lokalitě).

 

Kam dál? Podívejte se na naše tiché a elegantní zvlhčovače vzduchu pro domácnost.

 

Porovnání zvlhčovačů

 

Ultrazvukový

Parní

Pořizovací cena

vyšší

nižší

Spotřeba elektřiny

nižší

vyšší

Způsob vytváření páry

pomocí ultrazvuku, bez předehřevu nebo s předehřevem

pomocí topného tělesa

Hlučnost

méně hlučný

hlučnější

Vodní kámen

nutné používat změkčovadla nebo destilovanou vodu

nutné používat změkčovadla nebo destilovanou vodu

Bakterie

nutné používat antimikrobiální filtry nebo zařízení, případně předehřev vody

vysoká teplota bakterie hubí

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.