Co jsou infrazářiče a jak fungují

Alternativní metody vytápění domácností zahrnují elektrické infračervené zářiče. Marketing představuje tento způsob vytápění jako pohodlný, zdravý a ekologický. Jedná se o inovativní technologii s nízkými náklady na vytápění v porovnání s jinými zdroji. Je těžké tomu uvěřit, protože radiátory jsou napájeny elektřinou, která není levným zdrojem tepla. Jak fungují infračervené ohřívače, jak se liší od konvenčních způsobů ohřevu, a především kolik to stojí jejich provoz? Stojí za to nahradit starý uhelný kotel za infračervené zářiče?

Odkud pochází infračervené vlny?

Infračervené záření je stejně staré jako slunce. Rádi se zahříváme v paprscích. Tuto technologii známe a používáme již dlouhou dobu, ale vyvíjejí se nová, stále dokonalejší zařízení, ve kterých se používá. Je to infračervené záření, které dodává teplo předčasně narozeným dětem v inkubátoru. Chovatelé drůbeže a jiných zvířat používají k zahřívání kuřat nebo štěňat speciální výbojky. Už nějakou dobu jsou populární sauny, u kterých je díky infračervenému záření dosaženo vysoké teploty. Ve velkých výrobních halách infračervené vytápění pracovních zón. Všude se používají infračervené radiátory.

Infračervené záření je elektromagnetické záření se střední vlnovou délkou mezi viditelným světlem a rádiovými vlnami. Vlnová délka je od 780 nm do 1 mm. Jsou definovány tři typy infračerveného záření: blízké, střední a vzdálené.

Infračervené záření přenáší teplo ve formě neviditelné topné vlny. Účinek infračerveného povrchového ohřevu vnímáme jako příjemné teplo, stejně jako slunce. Hromadí se také ve stěnách, podlahách a objektech v dosahu radiátoru. Elektromagnetické vlny nezahřívají vzduch, takže nezpůsobují jeho zvýšený pohyb, jako v případě konvekčního ohřevu. To znamená, že v prostoru domu není prach ani nečistoty, což zajišťuje pohodlí, zejména u lidí s onemocněním horních cest dýchacích nebo alergických onemocnění. V případě, že použijete infrazářič v kombinaci s odvlhčovačem, tak zvýšíte účinnost tohoto odvlhčovače.

Jak fungují infrazářiče

Ohřívač nebo topná tyč umístěná v radiátoru se zahřívá na velmi vysokou teplotu, ale méně než 500°C, v důsledku čehož vyzařuje infračervené záření, které je nosičem energie. Dotkne se našich těl, stěn, podlahy, nábytku a všech předmětů, čímž způsobí jejich zvýšení teploty, i když je okolní vzduch studený (vzduch v místnostech vytápěných těmito radiátory není přímo zahříván - je zahříván z povrchů absorbujících infračervené záření). Způsobuje to, že cítíme tepelnou pohodu při okolní teplotě nižší než v případě topení pomocí konvekčních ohřívačů (které ohřívají vzduch přímo). Infračervené ohřívače pracují velmi rychle. Osoba v chladné místnosti začne cítit teplo okamžitě po zapnutí radiátoru směřujícího k němu.

Obyvatelé domu vyhřívaného touto metodou cítí příjemné teplo, krevní oběh se výrazně zlepší. Záření může zmírnit pocit bolesti kloubů nebo svalů, zlepšit fungování pohybového aparátu, posílit imunitní systém.

Žárovka nebo topení

Žárovky zašroubované do lustrů, které všichni dobře známe, jsou také infračervené zářiče. Je to především světelný zdroj, ale pouze 5% energie spotřebované žárovkou se používá k vytvoření světla a 95% energie se ztrácí ve formě tepla.

Zda je ztraceno, záleží na perspektivě. Z pohledu osvětlovací techniky, kde hlavním předpokladem je získat co nejvíce světla z 1W, je to ve skutečnosti ztraceno (pouze 5% účinnost). Z hlediska vytápění a použití žárovky pro vytápění dostáváme topné těleso s účinností 95%, které ohřívá místnost s infračervenými paprsky rozprostřenými po přímkách ve všech směrech a vedlejším účinkem jeho působení je světlo. Speciální žárovky pro ohřev se používají například v drůbežárnách, kdy se svítí malým kuřatům.

Infračervené topení - kde bude fungovat nejlépe?

Infračervené vytápění se díky svým vlastnostem a výhodám stalo vynikající alternativou k jiným způsobům vytápění. Použití infračervených ohřívačů nevyžaduje použití žádného paliva. Vše, co potřebujete, je elektřina k zajištění tepla v daném prostoru. Účinky se projevují velmi rychle a samotná zařízení zaručují vynikající tepelný komfort a optimální tepelné podmínky.

Použití IR technologie umožňuje použití radiátorů nejen uvnitř, ale i venku. Toto zařízení používají jednotliví zákazníci v bytech, domech, na terasách, balkonech, na pozemcích nebo jako vytápění garáže. Radiátory se také používají v průmyslu a dalších oborech lidské činnosti. IR technologie je skvělá v gastronomii jako vytápění restauračních zahrad. Naproti tomu průmyslové infračervené ohřívače jsou ideální pro haly a sklady, což zaručuje vynikající tepelné podmínky.

Druhy infratopení

Výrobci nabízejí infračervené radiátory ve formách vhodných pro různé aplikace. Jedním z nových produktů jsou ploché topné panely emitující infračervené paprsky, které lze použít k vytápění bytových domů. Ve formě jednoduchých, ale moderních infračervených zářičů mohou být použity pro lokální vytápění. Existují také zařízení tohoto typu pro vytápění prostoru v blízkosti domu, např. terasy.

infrazářič

Topné panely

Infračervené radiátory ve formě plochých panelů jsou vhodné pro vytápění obytných prostor, určených k trvalému pobytu lidí. Panel je vyroben ze dvou ocelových plechů, mezi nimiž jsou topné kabely uloženy v nehořlavém materiálu a odolné vůči vysoké teplotě. Po připojení k elektrické instalaci a spuštění takového ohřívače se jeho povrch zahřeje na teplotu 80-90°C (někdy nad 100°C) a v důsledku toho emituje infračervené záření. Místo ocelových plechů se z estetických důvodů používají skleněné tabule (např. Ve formě zrcadla) a další materiály mající funkční nebo dekorativní funkci. Některé panely mají potažený povrch, který lze natřít. Společnosti také nabízejí deskové infračervené radiátory pokryté jakoukoli malbou či fotografií na zakázku. Na přední straně může mít panel dekorativní vzor vyrobený různými technikami.

Na spodní straně panelu je rám nebo montážní držák. Panel lze připevnit ke stropu nebo ke zdi. Infračervené zářiče jsou napájeny elektřinou o jmenovitém napětí 220-240 V a frekvenci 50 Hz. Základním vybavením každého panelu je termostat, který vám umožní dosáhnout požadované teploty v interiéru. Technologicky vyspělejší modely mají termostaty připojené k automatizačnímu systému, týdenní programátor nebo programátor počasí (s externím senzorem) atd. Výrobci deskových infračervených ohřívačů vždy uvádějí, na jakém povrchu se dané zařízení může zahřát a jak velkou místnost vyhřejí.

Lokální infračervená topidla

Jedná se o přenosná nebo stacionární zařízení, která lze použít k lokálnímu vytápění vlhké místnosti, vysušení nově postaveného domu, rychlému vytápění dlouhé nevyužité místnosti, vytvoření teplého klimatu na terase před domem atd. Přenosné infračervené ohřívače mají tvar topení s křemenným nebo uhlíkovým topením, pro který je umístěn hliníkový nebo keramický panel, který zvyšuje a řídí emisi tepla. Infračervené ohřívače mohou být umístěny na základně nad zemí, namontovány na stativu nebo připevněny ke zdi nebo stropu. Obvykle mají pohyblivé pouzdro, které vám umožňuje nastavit úhel nastavení. To je důležité, protože teplo je vyzařováno pouze před zařízením. Správné nastavení umožňuje vytápět konkrétní místo. Nevýhodou tohoto typu infračerveného sálavého topného tělesa je, že předměty stojící poblíž nich se mohou přehřát a ty, které jsou mimo dosah, zůstanou chladné.

Konvekce a záření

Tradičně máme ohřívače, které ohřívají vzduch, hlavně konvekcí, a tak uvádějí vzduch do pohybu. To je také námitka vůči výrobcům radiátorů, že způsobují pohyb vzduchu, zvyšují prach, což je nezdravé. V konvekci však není nejhorší samotný prach, ale směs suchého vzduchu a prachu spáleného horkými (>60°C) ohřívači.

V každém případě ohřívače zahřívají vzduch, stěny domu se zahřívají ze vzduchu a tepelná pohoda, kterou nájemci pociťují, závisí na stěnách domu a vzduchu. Tento způsob přenosu tepla také dává poměrně velký rozdíl v teplotě ve svislém směru, přičemž podlaha je chladnější, což není příznivé pro pocit tepelného pohodlí.

Infračervený ohřívač funguje jinak - podle názvu, zářením, což je stejný způsob, jak nás zahřívá slunce. Teplo se vysílá ve formě infračerveného záření a není potřeba žádný vzduch. Stěny, nábytek a lidé jsou ohřívání přímo. Podobná situace nastává za mrazivého, slunečného dne. Přestože vzduch má teplotu hluboko pod bodem mrazu, zářící slunce nás nutí cítit mnohem vyšší teplotu. Ale jen se schováte ve stínu, už znovu pocítíte okolní teplotu.

Radiátor instalovaný v bytě na jedné straně je určen k zahřívání lidí přímým zářením a na druhé straně  k ohřevu zdí a nábytku, jehož teplota určuje, v jakém rozsahu teploty vzduchu cítíme tepelnou pohodu. Výhodou je snadné vysoušení stěn, zabrání se vzniku plísní.

Investice do infračervených zářičů je dobrý nápad, protože poskytuje hlavní zdroj vytápění i podporu dalších způsobů vytápění. Pokud se rozhodnete koupit vybavení, musíte přesně identifikovat své potřeby. Je důležité vybrat osvědčená zařízení od určitého dodavatele, který je vám schopen s výběrem poradit.