Porovnání sušičky na prádlo s odvlhčovačem vzduchu

Věděli jste, že na sušení prádla můžete využít i odvlhčovač vzduchu?

Odvlhčovač s funkcí sušení prádla nadchne ty, kteří si nepřejí výraznou investici, raději by sušili prádlo šetrně a přitom je trápí vlhko v bytě.

Neradi čekáte, až vám uschne mokré prádlo? Chtěli byste sušení urychlit a zvažujete koupi sušičky na prádlo? 

Sušení prádla v bytě v zimě

Pak se vám bude hodit následující článek, který porovnává klasickou sušičku na prádlo s funkcí sušení prádla u odvlhčovačů vzduchu. Jaké jsou její výhody a nevýhody? A na jakém principu funguje?

Domácí sušičky na prádlo dokáží usušit prádlo za nesrovnatelně kratší dobu než by se sušilo na sušáku nebo venku na prádelní šňůře, navíc jsou oděvy ze sušičky příjemné na nošení a často ani nepotřebují vyžehlit. Nicméně klasické sušičky na prádlo zabírají hodně místa, mají vysokou spotřebu elektřiny a jsou poměrně drahé. Běžná domácnost si tedy o sušičce prádla může nechat jenom zdát. Neexistuje ale nějaká jiná varianta?

Odvlhčovač vzduchu s funkcí sušení prádla

Místo sušičky na prádlo lze při sušení prádla rovněž využít domácí odvlhčovač vzduchu s funkcí sušení prádla, který je k prádlu šetrnější, protože ho nezahřívá na vysokou teplotu, ani ho nerotuje v bubnu, kdy může dojít k poškození jemných materiálů – to se děje zejména u klasických kondenzačních sušiček.

odvlhcovac-susicka-vzduchu-trotec-ttk-30-e-porovnaniDomácí kompresorový odvlhčovač vzduchu s funkcí sušení prádla v bytě Trotec TTK 30 E

Na rozdíl od sušiček, které suší prádlo několika způsoby najednou, odvlhčovače suší za pomocí cirkulace vzduchu v místnosti a pohlcení vzdušné vlhkosti. Pověšené prádlo provzdušňují cirkulujícím odvlhčeným vzduchem. Odvlhčovač prádlo "nespolkne" jako sušička. Prádlo pověsíte jako obvykle a k němu zapnete odvlhčovač.

 

Princip sušení prádla pomocí odvlhčovače vzduchu

Odvlhčovač vzduchu pro sušení prádla v bytěJak jsme psali výš, odvlhčovač suší prádlo pomocí vzdušné cirkulace a vysoušení vlhka v místnosti. Suchý vzduch na sebe dovede vázat vzdušnou vlhkost z mokrých oděvů, která je navíc v odvlhčovači zpětně absorbována. Postupně vysušovaný vzduch absorbuje vlhkost z materiálů, např. mokrého prádla.

Pocitově v místnosti vzniká slabý až středně silný vánek, který má o pár stupňů vyšší teplotu než okolní vzduch. Mnohé odvlhčovače jsou vybaveny polohovatelnou lamelou, se kterou nasměrujete vánek na sušák s prádlem a tím podpoříte proces schnutí. Proud vzduchu je u některých odvlhčovačů citelný až do vzdálenosti 1m od přístroje a více (závisí na síle větráku daného modelu).

Principielně se teplota vyfukovaného vzduchu liší v závislosti na technologii odvlhčování. U kompresorových odvlhčovačů se vzduch odvlhčí tím, že se zchladí pod rosný bod a dojde ke kondenzaci páry na vodu. Po extrakci kondenzátu odvlhčovač ohřívá vzduch. Vzduch, který opouští odvlhčovač, je o několik stupňů teplejší než okolní vzduch. Teplota v místnosti během provozu vysoušeče stoupá o 1°C až o 5°C. U adsorpčních odvlhčovačů je vzduch až o 12 °C teplejší, avšak jejich spotřeba energie je vyšší než u kompresorových odvlhčovačů.

 

Sušička prádla nebo odvlhčovač vzduchu?

Závěrem lze říci, že v zásadě jsou odvlhčovače vzduchu levnější alternativou pro sušičky prádla, které jsou pro mnoho domácností cenově nedostupné. Navíc se klasické sušičky nehodí do malých prostor, kde mohou zvyšovat relativní vlhkost vzduchu a přispívat ke tvorbě plísní, nebo poškození dřevěného vybavení.

 


Největšími přednostmi odvlhčovačů je, že zabírají méně místa, jsou šetrnější k sušenému oblečení a pořizovací cena i spotřeba jsou nižší než u klasické sušičky prádla.


 

Sušení s odvlhčovačem je pomalejší než v sušičce a namísto aby prádlo zahříval, spíše ho provzdušňuje. Odvlhčovače vzduchu s funkcí sušení prádla plnohodnotně sušičku nenahradí. Jejich hlavním účelem je odstranit ze vzduchu přebytečnou vlhkost a tím zamezit vzniku plísní a množení mikroorganismů. Podpora cirkulace vzduchu v místnosti je pouze vedlejší žádoucí efekt. Pokud tedy perete ve velkém a vlhkost vzduchu vás netrápí, doporučujeme klasickou sušičku.

Oproti tomu odvlhčovač s funkcí sušení prádla nadchne ty, kteří si nepřejí výraznou investici, raději by sušili prádlo šetrně a přitom je trápí vlhko v bytě.

 

odvlhcovac-susicka-vzduchu-cleanairoptima-ca707-porovnani

Domácí odvlhčovač vzduchu + čistička vzduchu 2v1 s funkcí sušení prádla Clean Air Optima CA-707