Výběr klimatizace - Jak na výpočet chladícího výkonu?

Pro rychlý výpočet chladícího výkonu mobilní klimatizace můžete použít jednoduché pravidlo: každý 1 metr krychlový potřebuje chladící výkon 30 wattů.

 


Příklad:

výška stropu.... 2,5 m,

plocha místnosti.... 6 m x 5 m.


Nejdříve vypočtěte objem místnosti:

6 m x 5 m x 2,5 m = 75 m3


 Poté toto číslo vynásobte třiceti:

 30 W x 75 m3 = 2250 W


 Nakonec ještě převeďte W na kW:

2250 W = 2,25 kW

Výsledek? Pro místnost o objemu 75 m3 se doporučuje chladící výkon 2,25 kW (cca 7677 BTU/hod).


Tímto výpočtem se můžete při výběru domácí klimatizace orientovat, ale neberte ho příliš doslovně.

Jak funguje mobilní klimatizace?

Zvažte další vlivy

Teplotu v místnosti kromě slunečního záření ovlivňuje více věcí. Různé zdroje tepelného záření, materiál použitý na zdi, počet osob v místnosti a kvalitu, nebo stáří izolace budovy, a tak dále.

Zvlášť pokud s klimatizováním nemáte dosud zkušenosti, doporučujeme pořídit o něco silnější klimatizaci, než uvádí výrobce. Každá budova je v něčem jedinečná a není vždy lehké vzít v úvahu všechno.

Výběrem silnějšího modelu se pojistíte proti nepředvídatelným vlivům a zajistíte si příjemné klima.

Britská termální jednotka (BTU)

Určitě jste si všimli, že mnoho výrobců uvádí výkon klimatizace v jiných jednotkách, než jsou kilowatty. Britská termální jednotka je starší typ jednotky, spíše historický pozůstatek.

Nese označení BTU a u klimatizací uvidíte výkon uvedený v BTU/hod (podle pravidla výkon = práce / čas). Jak se v této nezvyklé jednotce orientovat? 

Online kalkulačka pro převod BTU na watty.

Vzorec pro převod kW na BTU/hod:

1 kW ≈ 3500 BTU/hod

Pro zjednodušení uvádíme tabulku s převedenými hodnotami, které u klimatizací uvádíme nejčastěji.

kW BTU/hod
 2 7000
 2,6 9000
 3,5 12000
 4,1 14000
 4,7 16000

 

Pro atypicky vysoké stropy...

... platí jiná doporučení než pro standardní stropy o výšce 2,5 m.

Podle údajů od výrobců doporučujeme klimatizace na základě plochy místnosti. Pamatujte však na to, že to není plocha podlahy, ale celý objem místnosti, který hraje roli.

Účinek klimatizace je přímo závislý na objemu vzduchu, který prosaje skrz svou chladící jednotku. Máte-li vyšší strop, spočítejte si raději výkon podle vzorce uvedeného výše a neřiďte se doporučením pro m2.

teply-vzduch-v-podkrovi-miniJIná pravidla pro podkroví a staré domy

U klimatizací, které mají ochlazovat starší budovy, nebo půdní prostory, bude třeba počítat velikost místnosti trochu jinak. Na stejně velkou místnost v přízemí a podkroví je potřeba použít jiný výkon. Proč?

Teplo se má tendenci držet pod střechou, teploty tu bývají vyšší než v přízemí. Ve starých budovách jde hůř odhadnout síla izolace, která má vliv na teplotu uvnitř.

Proto byste měli raději výkon klimatizace naddimenzovat. Ke klimatizačnímu výkonu potřebnému pro ochlazení plochy vaší místnosti připočtěte alespoň 10%. Náš tip:

Běžný prostor Půdní prostor
26 m2 - 7200 BTU/hod 8000 BTU/hod
32/34 m2 - 9000 BTU/hod 10000 BTU/hod
46 m2 - 12000 BTU/hod 14000 BTU/hod
54 m2 - 14000 BTU/hod 16000 BTU/hod
62 m2 - 16000 BTU/hod 18000 BTU/hod

 

Nemá smysl kupovat příliš velkou a výkonnou klimatizaci.

Občas se setkáváme s dotazem, zda klimatizace zvládne ochladit celý byt naráz. Odpověď je ne. V některých případech zvládne mobilní klimatizace ochladit i velké prostory s půdorysem až 65 m2. Podmínkou je ale otevřený prostor.

Na místnosti oddělené zdí nebude mít mobilní klimatizace žádný vliv. I částečné oddělení jakoukoli přepážkou brání vzduchu volně cirkulovat.

Klimatizace bude mít více práce s ochlazením oddělených koutů. 

Zákazníkům raději doporučujeme do menších bytů pořizovat menší mobilní klimatizaci s ohledem na prostorové možnosti, spotřebu elektřiny apod. a tu postupně přemisťovat.

 


Zajímavost z médií: Proč je ženám při klimatizování zima a mužům ne? Teplota je přizpůsobená metabolismu mužů.


 

Jak maximalizovat výkon klimatizace

Studený vzduch z klimatizace má tendenci klesat k zemi, k nohám, a to snižuje pocitový účinek klimatizování, které nejvíce potřebujeme cítit ve výšce od pasu nahoru. Tomu se nevyhneme.

Může to mít nepříjemné dopady na naše zdraví. Citliví jedinci mohou snáze prochladnout, pokud to s klimatizováním přeženou.

Dá se to zlepšit stropním ventilátorem a to hned dvěma způsoby.

  1. Stropní ventilátor rozdmýchává teplotní vrstvy, např. pomocí zpětného chodu. Pomáhá chladnému vzduchu stoupat vzhůru od země a pocitově zlepšuje klima v místnosti.
  2. Ventilátor udržuje ochlazený vzduch chladným po delší dobu. Pokud vypnete klimatizaci, zapněte ihned ventilátor a uvidíte, že chladný vzduch vydrží déle!

 

Pořiďte si stropní ventilátor zároveň s klimatizací

Je to opravdu chytré řešení, jak vytvořit zdravé a příjemné klima. Běžně se stává, že klimatizaci necháváme běžet příliš dlouho a velké teplotní rozdíly mezi venkovní a vnitřní teplotou nás pak mohou stát zdraví.

Nebo spoléháme pouze na ventilátor, který vytváří průvan a ten nám po delší době také nedělá dobře. Chytrým střídáním obou dvou dosáhneme příjemného účinku.

Doporučujeme vyzkoušet postup Gavri.cz: 

  • Klimatizujte maximálně 1-2 hodiny v kuse. Tím snížíte riziko nachlazení.
  • Když neklimatizujete, používejte stropní ventilátor, který udrží sníženou teplotu a vytvoří rovnoměrnější klima.
  • Až teplota opět vystoupá, zapněte znovu klimatizaci a celé kolečko opakujte.

 

Díky dálkovému ovládání, které je součástí většiny mobilních klimatizací v našem e-shopu, budete mít vystaráno. Obsluha je maximálně komfortní.

Ozkoušeno na vlastní kůži.

Tento způsob klimatizování používáme ve svých vlastních kancelářích a nemůžeme si ho vynachválit. Můžeme tak vyjít vstříc těm, kteří jsou citliví na průvan (kvůli bolavým kloubům, migrénám apod.), a zároveň i těm, kteří mají problémy s chladem od nohou.

Pro další informace o mobilních klimatizacích si můžete zajít do Blogu, nebo přejděte na kategorii Klimatizace.

Doufáme, že pro vás tento článek byl užitečný.
Tým Gavri.cz