Kam správně umístit čističku vzduchu

Čističky vzduchu jsou v posledních letech velké téma. Vyplatí se do nich investovat? Pro koho je čistička vzduchu vhodná a kam ji umístit? Toto jsou základní otázky, které trápí každého, kdo uvažuje o její koupi. Myslete hlavně na to, že nejen značka a typ jsou důležité. Když jí umístíte na nevhodné místo, budete mít doma jen poměrně drahý kus nábytku, který vám může dokonce uškodit.

Uživatelé čističek vzduchu

Když během jara nebo podzimu zavítáte na diskusní fóra, zaručeně tam někde narazíte na sáhodlouhé rozhovory o čističkách vzduchu. Důvod je jednoduchý. Na jaře se vždy potýkáme s velkým množstvím pylů, zatímco na podzim přicházejí přetopené místnosti, ve kterým se prach jen víří. O obojí se přitom mohou postarat právě čističky vzduchu. Tím se dostáváme k tomu, pro koho jsou vhodné. Jedná se zejména o dvě kategorie, a to:

  • alergici,
  • astmatici.

 

Na tom, komu se čistič vzduchu skutečně vyplatí, že odborníci shodnou snadno. Ano, jedná se o alergiky a astmatiky. Máte-li alergii na prach a pyl, každý odborník vám zaručeně čističku doporučí. Myslete ale na to, že sama čistička zázraky nedokáže. Musíte se stále soustředit na perfektní úklid a specifické vybavení bytu, aby se vaše úsilí skutečně vyplatilo. Jinak si ji vůbec pořizovat nemusíte, protože to pro vás budou jen vyhozené peníze.

alergie

Děti jsou kategorií samy o sobě

Třetí skupinou, u které byste s koupí neměli váhat, jsou děti. A to bez výjimky. V jejich případě nelze předpokládat, že by si na znečištěné ovzduší mohly zvyknout, nebo by to podpořilo jejich imunitní systém. To je velký omyl. Děti si znečištěného ovzduší užijí dost během dne. Přes noc byste jim měli dopřát čistější prostředí, které jinde mít nebudou.

Nemyslete si, že to vaše dítě zocelí. Tento názor zastávají i plicní lékaři. Jakékoli zlepšení kvality vzduchu, které můžete dítěti poskytnout, je dobré. Na špatný vzduch si jednoduše zvyknout nemohou, takže si to přestaňte nalhávat. Negativní dopad na plíce a zdraví se sčítá během celého života. Dopřejte jim alespoň během jejich dětství to nejlepší, co můžete.

Umístění přístroje je klíčové

To, že si čističku pořídíte ještě neznamená, že ji efektivně využijete. Na její umístění si musíte dát doopravdy pozor, jinak nebude správně fungovat. Stačí, když budete následovat pár jednoduchých pravidel. Čeho byste se měli bez výjimek držet, když se rozhodujete, kam tento přístroj postavit?

  • Nejčastěji se čistička dává po obvodu místnosti, nikoli do jejího středu,
  • nasměrujte ji tak, aby čerstvý vzduch v horní části stroje mířil do středu místnosti,
  • vzduch musí mít vždy možnost proudit, proto odstraňte všechny překážky v jeho okolí,
  • pokud nutně nemusíte, nedávejte ji k oknu, ani ke dveřím,
  • čističku umístěte v dostatečné vzdálenosti od nábytku a od stěny (kvůli již zmíněnému proudění vzduchu).

 4214-bathroom

Kromě výše uvedeného, byste čističku vzduchu neměli dávat ani ke zdroji tepla, tedy k radiátoru. Stejně tak by neměla být nikde, kde je neustále otevřeno. Většinu typů a značek můžete nechat stát na podlaze, ale pokud má nasávací otvor na spodní straně, budete ho muset vyvýšit prostřednictvím poličky, skříňky apod., a to zhruba do poloviny pasu.

Správné používání

Kromě umístění se samozřejmě musíte soustředit i na její používání. Pokud je to jen trochu možné, zapínejte ji vždy v uzavřené místnosti, kde bude vzduch cirkulovat nejefektivněji. Vyčištění vzduchu vyžaduje čas, takže zapínat ji na chvilku nemá žádný smysl.

Minimálně ji zapínejte na hodinu a buďte v místnosti přítomni. U některých modelů je funkce časovače, díky kterému si nastavíte, jak dlouho má čistička pracovat. Nezapomínejte také na pravidelné čištění filtru, protože čistý filtr je nezbytnou součástí pro kvalitu čistění vzduchu.