Jak instalovat pokojové stropní ventilátory

Pokojový stropní ventilátor - Návod instalaceKoupili jste si pokojový stropní ventilátor a bojíte se, že ho nezvládnete namontovat? Bát se nemusíte. Stropní ventilátory mají snadný systém uchycení a jejich instalace nezabere příliš mnoho času. Nejdůležitější ze všeho ale je, abyste se drželi přiloženého návodu. Ten je součástí každého balení a je uveden i u většiny pokojových stropních ventilátorů na našich webových stránkách.

K samotné montáži pokojového stropního ventilátoru budete potřebovat šroubovák, plochý šroubovák, kleště, kombinované kleště, žebřík nebo štafle a součástky, které naleznete v balení.

Abyste při instalaci předešli možnému úrazu elektrickým proudem, vypněte elektrický proud – musíte vypnout jističe odpovídající příslušnému rozvaděči na stěně. Veškeré vedení vodičů musí být v souladu se státními normami pro elektrické zařízení. Pokud nemáte zkušenosti se zapojováním vodičů, měli byste se spojit s kvalifikovaným elektrikářem.

Nenoste pokojový stropní ventilátor za vodiče ani se nesnažte změnit úhel zahnutí lopatek, mohlo by dojít k poškození ventilátoru a případnému úrazu.

Okraj lopatek by měl být od stěny vzdálen alespoň 60 cm a ne níže než 2,3 m nad podlahou, aby nedošlo k úrazu.

Pokyny k instalaci pokojového stropního ventilátoru

KROK 1 – Instalace závěsného držáku

Připevněte závěsný držák ke stropní rozvodné krabici pomocí dodaných šroubků a podložek. Ujistěte se, že je závěsný držák v rovině, pokud ne, snažte se ho podložkou vyrovnat, aby lopatky pokojového stropního ventilátoru na konci montáže svíraly se stropem pravý úhel.

KROK 2a – Montáž bez násady

Pokud váš ventilátor neobsahuje násadu, zavěste rozetu za háček na závěsném držáku. Například stropní ventilátor se světlem Tonsay  nemá spojovací tyč, ale je připevněn přímo ke stropu.

KROK 2b – Montáž s násadou

Pokojový stropní ventilátor - InstalacePokud má váš pokojový stropní ventilátor násadu – spojovací tyč, rozmontujte ji, protáhněte kabely přes tyč a nakonec násadu připevněte k rozetě a motoru. Pro lepší představu se podívejte třeba na stropní ventilátor FARO Lisboa (již se neprodává), který násadu má. Poté zavěste rozetu za háček na závěsném držáku.

KROK 3 – Instalace lopatek

Pokojový stropní ventilátor - Instalace lopatekJakmile je připevněn motor k rozetě, namontujte pomocí šroubů lopatky k motoru. Všechny šrouby dobře utáhněte, aby se lopatky neviklaly a nezpůsobovaly nechtěný hluk. Pokud má váš stropní ventilátor světlo, našroubujte do něj žárovku (zpravidla nebývá součástí balení) a připevněte krycí sklo.

 

KROK 4 – Zapojení kabelů a následné upevnění

Zapojte 4 póly vodičů v rozvodné krabici, urovnejte kabely v závěsném držáku a rozetě a tu nakonec pevně přimontujte k závěsnému držáku pomocí šroubů. Vždy zkontrolujte, jestli jste jednotlivé vodiče zapojili správně! Nakonec zkontrolujte, jestli jste utáhli všechny šrouby.

Poté můžete zapnout proud a vyzkoušet pokojový ventilátor, který má několik rychlostí.  Pokud má váš ventilátor možnost zpětného chodu, tak pamatujte na to, abyste směr otáčení lopatek ventilátoru vždy měnili až při jeho úplném zastavení.

Důležité rady na závěr

  • Pokojový stropní ventilátor je potřeba čas od času čistit (stačí 2x do roka). Suchým hadříkem utřete prach a vyčistěte krycí sklo od světla. Vnitřní součásti ventilátoru čistit potřeba není, motor je dobře promazán.
  • Při montování instalátoru používejte jen výrobcem dodané součástky.
  • Vždy zkontrolujte, jestli jste jednotlivé vodiče zapojili správně. Žlutozelený zemnící vodič musí být připojen do stejně označené svorky.
  • Vždy dbejte na to, abyste dobře a pevně utáhli všechny šrouby. V opačném případě bude váš pokojový stropní ventilátor hlučet a třást se a také by mohlo dojít k nežádoucímu úrazu, kdyby se uvolnil.

 

Tento návod je výrazně zjednodušený, vždy se proto držte návodu dodaného ke konkrétnímu produktu v jeho originálním balení.