Jak doma správně větrat

Správné větrání vypadá jako velmi jednoduchá věc. Otevřu okno a je to, říkáte si. Tak snadné to ale není. Špatné větrání totiž může vést k nepříjemnému vzduchu, zdravotním problémům i zbytečně vysokým nákladům na energie. O větrání jste si toho mohli přečíst již mnoho z pohledu odborníků i laiků. Informací ale není nikdy dost a zejména během zimního období jde o hodně diskutované téma. Pojďme se proto podívat, jak byste měli správně větrat.

Co se může stát, když nebudete správně větrat?

Při větrání je pochopitelně nejdůležitější přívod kyslíku a odvod oxidu uhličitého. Právě ten může zhoršit soustředění a způsobuje řadu zdravotních potíží. Jaké? S většinou z nich jste se zajisté sami setkali a museli se s nimi potýkat. A zaručeně všechny obtíže pominuly poté, co jste pořádně vyvětrali. Jaké jsou základní zdravotní problémy při vysokém obsahu oxidu uhličitého ve vzduchu?

  • Ospalost a únava,
  • bolesti hlavy, migrény,
  • špatný spánek,
  • nevolnost nebo potíže s dýcháním.

 

Podle odborníků se nedostatek kyslíku projevuje ještě trochu jinak. Kromě ospalosti se může dostavit i její opak, tedy hyperaktivita. Mimo jiného se právě u dětí v prostředí s vyšší koncentrací oxidu uhličitého snižuje jejich imunita a rozvíjí se alergie i astma. Pokud chcete, aby vaše děti byly zdravé, dopřejte jim dostatek čerstvého vzduchu.

otevrene_okno

zdroj: Pixabay.com

Větrání podle ročního období

Naprostou samozřejmostí je, že byste měli své větrací zvyky během roku několikrát změnit podle toho, co je zrovna za počasí a roční období. Podle odborníků byste měli větrat několikrát denně, ideálně třikrát, a to po probuzení, po návratu z práce a před spaním. Věřte, že se vám bude mnohem lépe usínat. Důležité je to hlavně během víkendů, kdy trávíme doma mnohem více času.

V době od března do května by se doba větrání měla pohybovat mezi 8 a 20 minutami podle toho, jak je venku teplo. Od června do srpna byste měli nechat okna otevřená od 25 do 30 minut. Pokud je horko, udělejte to brzy ráno. V září se doporučuje 16 až 20 minut, v říjnu 12 až 15 minut a v listopadu od 8 do 10 minut. V zimě, tedy od prosince do února se doporučuje interval 4 až 6 minut.

Problém: orosená okna

Orosená okna trápí mnoho lidí. Ne vždy hned musíte volat výrobci a požadovat výměnu, protože většinou nejde o závadu produktu, ale jen o špatné větrání a topení. Jakmile se u vás doma objeví kapky vody na oknech, setřete je papírovým ubrouskem, utěrkou nebo jiným savým materiálem a ihned vyvětrejte. Jedině tak se vám doma nebude hromadit vlhkost. Pokud máte doma větší množství pokojových rostlin nebo akvárium, musíte počítat s vyšší vlhkostí a zařídit se podle toho.

Stejně důležitá je ale také správná teplota. Při rosení oken byste se měli soustředit nejen na větrání, ale také topení. Topíte-li v některé místnosti málo, nedostatečně tam větráte a přitom tam trávíte poměrně dost času (např. tam spíte), soustřeďte se jak na řádné větrání, tak zároveň i topení v  dané místnosti. U kterých místností je pravděpodobné, že se tam bude držet vyšší vlhkost, než kdekoli jinde?

  • Ložnice
  • Koupelna
  • Toaleta

 

zkondenzovana_para

zdroj: Pixabay.com

Vyzkoušejte tzv. rekuperaci

Rekuperace znamená aktivní výměnu vzduchu bez zbytečných tepelných ztrát. Odborníci tímto termínem označují proces zpětného získávání energie. Tato metoda přivádí čerstvý vzduch z venku, ale zároveň využívá energii oxidu uhličitého, kterou ponechává uvnitř.

Díky tomu nepřijdete o drahocenné teplo, které byste jinak museli samozřejmě zaplatit. K zajištění tohoto procesu ovšem potřebujete rekuperační výměníky, díky kterým nemusíte větrat. Jde o vhodnou metodu pro rodinné domy, komerční prostory i moderní, prostorné bytové jednotky.