Odvlhčovač vs zvlhčovač - který přístroj použít

Oba přístroje jsou šikovnými a užitečnými pomocníky pro naši domácnost, každý však funguje na jiném principu a pro jiné potřeby. Pojďme se společně podívat na to, kdy který přístroj použít tak, abyste se doma cítili co nejlépe.

Zvlhčovač vám pomůže proti suchému vzduchu

Suchý vzduch se v bytech či kancelářích objevuje velmi často a může způsobovat celou řadu zdravotních obtíží. Jeho následkem dochází k vysušování sliznice dýchacích cest a objevují se dýchací obtíže. Sliznice je více podrážděná a stává se méně odolnou vůči bakteriím a virům, kterých se v ovzduší nachází velké množství. Kromě toho má suchý vzduch negativní vliv i na kůži, která je sušší, mohou nám praskat rty a může se objevit i bolest hlavy.

Jak moc máte v místnosti suchý vzduch zjistíte velmi snadno a to pomocí vlhkoměru. Někdy jej naleznete i jako součást moderních bytových teploměrů. Na vlhkost či suchý vzduch v bytě má vliv celá řada různých faktorů. Patří mezi ně klimatické podmínky a momentální počasí, v zimním období intenzita topení, velký vliv hraje také kvalita tepelné izolace domu.

Pokud i vy máte doma tento problém, ideálním řešením je pro vás zvlhčovač vzduchu. V současné široké nabídce naleznete zvlhčovače vzduchu v různých cenových relacích a s různými funkcemi.

Jak funguje zvlhčovač vzduchu?

Zvlhčovač vzduchu je přístroj, který udržuje hladinu vlhkosti vzduchu na optimální úrovni. Svému uživateli nabízí nejen tichý a nenáročný provoz, ale i jednoduché ovládání. Základem fungování je uvolňování páry. Teplotu v interiéru jeho činnost v žádném případě neovlivní. Každý zvlhčovač obsahuje filtr, který brání množení bakterií v nádržce s vodou a jeho dalším úkolem je čištění. Filtry jsou různé a to v závislosti na typu zvlhčovače. Patří mezi ně i uhlíkový filtr nebo HEPA filtr.

Další výhodou zvlhčovače je možnost nastavení intenzity, cílové hladiny vlhkosti a také délky provozu. Některé modely fungují i na dálkové ovládání, jež nabízí pohodlnou obsluhu.

Potřebná vlhkost se do ovzduší dostává různými metodami. Nejčastěji je to pomocí ultrazvuku, který vytváří studenou mlhu a druhou metodou je prohánění vzduchu přes vodní lázeň. Oba způsoby jsou nejen šetrné a bezpečné, ale také úsporné.

Pokud z jakéhokoli důvodu nechcete zvlhčovač s mlhou, pořiďte si zvlhčovač diskový. Ten nabízí neviditelné zvlhčování přirozeným způsobem. Tento druh přístroje vytváří vlahý vzduch a to jeho rotací v nádržce naplněné vodou. Tento typ zvlhčovače vytváří prostředí, které se objevuje u vodopádů a v okolí horských řek.

Další možností jsou zvlhčovače se smáčecím filtrem, který má strukturu včelí plástve. Pomocí větráčku je přes filtr proháněn vzduch.

Kvalitní vzduch pro vaši domácnost zajistí také čistička vzduchu, kterou si můžete pořídit jako samostatný přístroj nebo jako součást zvlhčovače. V druhém případu se jedná o přístroj 2v1. Čistička vzduchu ovlivní velmi pozitivním způsobem kvalitu vzduchu a jeho složení. Je vhodná pro odstraňování prachových částic, mikroorganismů či alergenů a některé modely jsou schopné také vzduch ionizovat, to zařídí ionizátor.

Podle čeho vybírat zvlhčovač vzduchu?

vlhkost v byteVzhledem k tomu, že nabídka zvlhčovačů je poměrně široká, je potřeba si před jejich výběrem a nákupem ujasnit několik důležitých faktů. Pokud totiž budete s výběrem pospíchat, nemusí se vám to vyplatit a zvlhčovač pak nebude fungovat tak, jak má. V žádném případě nehleďte pouze na cenu, neboť nákup zvlhčovače je investice dlouhodobějšího rázu.

Velikost místnosti

Na velikosti místnosti závisí výkon zvlhčovače. Čím je místnost větší, tím větší by měl být i jeho výkon. Pokud nebude výkon odpovídat velikosti místnosti, nebude v ní udržovat vlhkost na požadované úrovni. Jestliže chcete použít zvlhčovač do velkého prostoru, nabízí se možnost nákupu několika zvlhčovačů.

 

Výkon a spotřeba

Vzhledem k tomu, že zvlhčovače mají za úkol uvolňovat do vzduchu páru, která suchý vzduch zvlhčí, tak se jejich výkon posuzuje podle množství páry, kterou jsou schopny vytvořit. Spotřebou je myšlena elektrická energie, která je potřebná pro jeho provoz.

Hlučnost

Vzhledem k tomu, že zvlhčovače umísťujeme i do ložnice a fungují i během noci, je velmi důležitým hlediskem i jejich chod. Nejvíce hluku způsobují zvlhčovače parní.

Velikost nádržky na vodu

Čím více vody nádržka pojme, tím méně často ji budete muset doplňovat. Proti usazování bakterií a nečistot jsou některé nádržky doplněny o filtry.

Vlhkoměr

Pokud má zvlhčovač zabudovaný vlhkoměr, je to velká výhoda, neboť nám usnadní nastavení a spouštění zvlhčovače. Jestliže je přístroj automatický, tak postačí nastavit požadovanou vlhkost vzduchu a po jejím dosažení se automaticky vypne.

Ionizátor

Vestavěný ionizátor produkuje prospěšné záporné ionty, které by se také měly v ovzduší nacházet. Ty jsou velmi důležité pro naše zdraví, a proto je dobré udržovat jejich výskyt v co nejvyšším počtu.

Další doplňky

Mezi další funkce, které zpříjemňují fungování zvlhčovače vzduch, patří aromaterapie, díky níž si můžete své okolí příjemně provonět. Postačí pouze do speciální nádoby přidat váš oblíbený esenciální olej. Automatické přístroje nabízejí i možnost nastavitelné doby provozu. A velmi příjemnou maličkostí je také dálkové ovládání.

Odvlhčovače nejen proti plísni v bytě

Odvlhčovač je přístroj, který plní opačnou funkci, než má zvlhčovač. Je to pomocník, který nám pomáhá se zbavit nadbytečné vlhkosti, jež se projevuje orosenými či namrzlými okny, rychlejší korozí spotřebičů, poškozením nábytku či zdí a v horším případě i výskytem plísní, které jsou pro naše zdraví škodlivé. Vhodně zvolený vysoušeč vzduchu vám pomůže vlhkost vzduchu snížit a to nejen v bytě, ale také v kanceláři nebo na stavbě. Nadbytečná vlhkost podporuje tvorbu plísní, které jsou pro naše zdraví škodlivé.

plisen v bytě

Jak funguje odvlhčovač vzduchu?

Všechny modely pracují na stejném principu. Vlhkost, která se ve vzduchu vyskytuje, kondenzují a zachycují do nádobky. Tu je potřeba vždy jednou za čas vyprázdnit.

Odvlhčovače vzduchu vysoušejí vzduch hned několika způsoby:

  • Adsorpční odvlhčovače - ty na sebe vážou vodu na absorbentu (určitý povrch materiálu). Ten se potom vysuší, aby na sebe mohl následně opět vázat další a další vlhkost. Kapalina následně stéká do nádrže, odkud se jednoduše vylije. Velkou výhodou je to, že adsorbent nemusíme měnit, ani doplňovat. Vysoušením se nám opět obnoví a připraví k dalšímu použití. Jeho výhodou je to, že stabilně odvlhčuje i při nízkých teplotách, ale naopak je to vykompenzováno vyšší spotřebou, což ale nezajišťuje vyšší odvlhčovací výkon.
  • Kompresorové odvlhčovače - využívá zkapalní vodní páry skrze prudké zchlazení vlhkého vzduchu. Voda opět stéká do nádrže, odkud se musí vylít. Kompresorový odvlhčovač poskytuje nejsilnější odvlhčovací výkon, nicméně čím nižší okolní teplota je, tím nižší je jeho výkon. Při 5°C tak přestává fungovat.
  • Peltierův článek - odvlhčovače tohoto typu využívají termoelektrického jevu, resp. Peltierova jevu. Voda tedy jak u všech předchozích stéká do nádrže, kterou musíme pravidelně vylévat. Tento typ odvlhčovače má sice nízký výkon, ale je schopen pracovat od 1°C do 40°C při velmi nízké spotřebě elektrické energie.

 

Podle čeho vybírat odvlhčovač vzduchu?

Pokud chcete, aby odvlhčovač fungoval tak, jak má, uvědomte si několik důležitých faktů.

Velikost prostoru a teplota v něm

Čím je teplota v prostoru nižší, tím je větší pravděpodobnost vlhkosti vzduchu. Model odvlhčovače také závisí na počtu a velikosti místností, které chcete zbavit vlhkosti. Velký význam má i výška stropu. Jiný model je vhodný do běžné místnosti, jiný tam, kde sušíte prádlo.

Technologie filtrování

Filtry jsou důležitým prvkem každého odvlhčovače. Kromě odvlhčování dokáží přístroje také samotný vzduch čistit. O to se starají právě filtry. Je velký rozdíl mezi uhlíkovým a HEPA filtrem. Každý je dobrý na něco, ale nejlepší je jejich kombinace. Bohužel, ne každý přístroj takový filtr podporuje. Hledejte v naší nabídce kombinovaný filtr.

Finanční prostředky

Samozřejmě, že každý z nás hledí i na finanční prostředky, které bude muset vynaložit a to nejen při nákupu, ale také pak při následném provozu. Chcete tedy šetřit na pořizovací ceně přístroje nebo později na spotřebě elektrické energie?

Další "detaily"

Pokud bude přístroj umístěný v obytných místnostech, je důležitým hlediskem také jeho hlučnost. Brát v potaz musíme i skutečnost, že někdo bude nechávat přístroj v provozu bez dozoru po delší dobu.

Na co pamatovat pro optimální provoz odvlhčovače

Není to jen o tom koupit si přístroj a nechat jej, aby se postaral o všechny problémy. Je to i o nějakém nastavení a vhodném umístění.

  • Odvlhčovač by měl být spouštěn pouze v místnostech uzavřených. Jen tím zabráníte dalšímu pronikání vlhkosti do místnosti. Není tedy vhodné během činnosti odvlhčovače větrat a otevírat zbytečně dveře.
  • Přístroj umístěte na rovný povrch a do volného prostoru, nikoli blízko zdi nebo nábytku. Jen tak zajistíte jeho optimální činnost. Ideální je, pokud jej můžete umístit do středu místnosti.
  • Dejte pozor na kontakt s vodou, povrch, na němž je umístěn, by měl být vždy suchý.

 

Pokud se budete držet těchto rad, vymáčknete z přístroje maximum.

Shrnutí

Oba typy přístrojů jsou vhodnými pomocníky v případech, kdy dojde k extrémnějšímu výkyvu hladiny vlhkosti v domácnosti. Při výběru bychom měli dbát na spoustu věcí, abychom vybrali ten správný typ přístroje. Nicméně pokud vše uděláme správně, můžeme si být jistí tím, že uděláme velký kus pro zdravý nejen nás a našich blízkých, ale také své domácnosti.