Jak v zimním období vysušit stěny po havárii vody?

Zpráva o vytopeném bytě nikoho nepotěší, zvlášť když se tak stane v zimním období. Jak co nejrychleji odstranit vodu ze stěn a předejít úchytu plísní?

vlhké zdivo

Jako první vám doporučíme použít odvlhčovač vzduchu s dostatečně silným výkonem (aspoň 20l/den) a úspornou spotřebou do 400W.

Odvlhčovače vzduchu jsou dostupné elektrické spotřebiče, které odsávají vodní páru ze vzduchu v místnosti a tím postupně vysoušejí veškeré vybavení i omítku. Existují dokonce modely, které například suší prádlo rozvěšené v bytě, nebo mají čistící vzduchové filtry. Kombinace odvlhčovače a čističky vzduchu je poměrně vzácná, nicméně se na českém trhu vyskytuje. Dokonce i taková drobnost jako ionizátor vzduchu může pomoct zabránit plísním v dalším množení. Nabízí ho například odvlhčovač TTK 54 E nebo odvlhčovač a čistička vzduchu Noaton 4123 DF HEPA.

Trotec vs Noaton

Jaký odvlhčovač vybrat?

Podle rozsahu škod vybírejte mezi profesionálním vysoušečem a domácím odvlhčovačem.

I menší domácí odvlhčovač dosahuje při pokojové teplotě slušného výkonu a zvládne během týdne odstranit z místnosti několik desítek litrů vody.

Při rozsáhlejším problému sáhněte raději po průmyslovém odvlhčovači. Má vyšší odvlhčovací výkon i silnější ventilátor a zvládne vysušit přes sto litrů za týden.

Na co si při výběru vysoušeče dát pozor?

Vysoušeč vzduchu by měl mít nízkou spotřebu elektřiny (pod 400 W) a automatickou regulaci vlhkosti vzduchu.

Automatická regulace vlhkosti vzduchu umožňuje odvlhčovat bez lidského dozoru. Na takto vybaveném přístroji nastavíte hned po startu cílovou hladinu vlhkosti vzduchu. Přístroj vypíná odvlhčování, když dosáhne požadované úrovně. Pokud by vlhkost zase stoupla, opět spustí odvlhčování.

Než odvlhčovač seženete, můžete zkusit další postupy:

Odstavte nábytek od stěn

Nejlepším sušícím "agentem" je vzduch. Dovolte mu proto, aby se dostal do všech koutů a odsuňte všechno vybavení alespoň na 30 cm od sebe. Vnitřní strany skříní si můžete pomoci vysušit s pomocí plátěných sáčků s krystalickou solí nebo silikagelem. Sůl je hygroskopická a vtahuje do sebe vodu.

Vyvarujte se činností, které zvyšují vlhkost vzduchu

Mnohé lidské činnosti zvlhčují vzduch. Sušení prádla uvolňuje do vzduchu okolo 4 litrů na jednu dávku prádla. Dalším zřejmým zdrojem vlhkosti jsou dlouhé sprchy horkou vodou, které můžou dočasně zvýšit vlhkost vzduchu až na 100%. Třetí na seznamu je úklid podlah na mokro. Další rizikovou činností je vaření a pěstování květin. Naopak pečením v troubě vzduch vysušíte.

S vysoušením stěn po havárii neváhejte. Čím déle se otálí, tím větší je šance, že bude potřeba strhnout celou omítku. Plísně se mohou objevit velice rychle. Rozvířené spóry plísní ze vzduchu nedostane nic jiného, než HEPA filtr s ionizátorem. Naštěstí existují také přístroje, které dovedou odvlhčovat i čistit vzduch zároveň.