Jak ochránit elektroniku před vlhkostí

Všichni chceme ochránit svůj domov před vlhkostí a podobnými nežádoucími elementy, jako jsou mokré zdi, opadající omítka, plíseň a zatuchlý vzduch. V takovém prostředí je nepříjemné trávit svůj volný čas, už jen vzhledem ke svému zdraví. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jaký vliv má nadměrná vlhkost na vaši elektroniku? Všichni víme, jak důležité je ochránit elektroniku před vodou. Ale co vlhkost?

Stejně jako pro naše zdraví, i pro naši elektroniku je optimální úroveň vlhkosti vzduchu důležitá. Přebytečná humidita je nejčastějším důvodem poruch a selhání vašeho zařízení. Koroze, oxidace kontaktů a následný zkrat celé elektroinstalace, to vše může potkat vaše zařízení. Aby nedošlo k nenávratnému poškození jednotlivých komponentů, je zapotřebí svoji elektroniku chránit před vlhkostí. Jak ji ale ochránit? Co vám může pomoci? To vše se dočtete v tomto článku.

Jak vlhkost ovlivňuje elektronická zařízení

Elektronika je velmi citlivá na extrémní vlhkost. Ta poškozuje zejména desky plošných spojů a jednotlivé vnitřní součástky přístroje. Vlhkost se usazuje na panelových zařízeních a kovových površích, kde vytváří rez, díky čemuž postupem času eroduje panel i obvody. Elektroniku může poškozovat nejenom nadměrná vlhkost, která představuje problém kondenzace, ale i nízká humidita, jež se podílí na křehkosti součástek a poruchách baterie.

Důsledky vlhkosti na elektronice jsou markantní. Nejen že způsobuje poruchy a defekty součástek, čímž ovlivňuje fungování přístroje, ale rovněž jej může nevratně poškodit. Vlhkost v elektronice ale představuje i bezpečnostní riziko, neboť hrozí elektrostatické výboje součástek samotného zařízení.

Jaké jsou nejčastější problémy v konstrukci elektronických zařízení, které ovlivňuje vysoká nebo naopak nízká vlhkost? Jedná se se především o korozi napájených spojů, o elektrické zkraty způsobené kondenzací a v neposlední řadě jde také o přeskok a únik proudu.

elektronika_voda

zdroj: Pixabay.com

Koroze

Jak vlhkost způsobuje korozi? Příliš vysoká vlhkost se usazuje na kovových částech počítače. Zpravidla se jedná o vnitřní součásti elektroniky. Při kondenzaci vlhký vzduch reaguje s elektrony na povrchu kovu a kyslíkem, čímž způsobí vznik rzi. Čím déle je elektronika vystavena vlhkému vzduchu, tím rychleji budou součástky korodovat. Kovové součástky navíc mohou ztratit svoji vodivost či odporové faktory, což má za následek zkrat nebo úplné selhání přístroje.

Elektrické zkraty

Elektrické zkraty jsou způsobeny kondenzací. Kondenzace vzniká vlivem prudkých změn teplot (například při přechodu z mrazu do tepla) a vyšší vlhkosti, kdy se na povrchu elektroniky vytvoří tenký film. Ten může pokrýt obvodové desky, spoje a další izolátory a vést tak ke zkratu okruhu uvnitř zařízení. Dochází tím k trvalému poškození důležitých součástek, zejména pokud je zařízení zapnuté.

Přeskok a únik proudu

Hrozbou pro vaši elektroniku není jen vysoká vlhkost, ale i nízká vlhkost. Ta totiž podporuje hromadění statické elektřiny, která způsobuje elektrostatické výboje. Suchý vzduch umožňuje snazší šíření elektřiny, a proto stačí i malé množství k tomu, aby přístroje přestaly správně fungovat, nebo hůř, došlo k definitivnímu poškození součástek uvnitř vašeho zařízení. Je proto důležité udržovat úroveň optimální relativní vlhkost v každé místnosti, kde se vyskytuje elektronika, aby se zabránilo jejich poruše.

Jak zabránit vlhkosti v elektronice

Stejně jako samotná voda, i nadměrná vlhkost může vážně poškodit vaši elektroniku a výrazně tak ovlivnit její funkčnost. Nejvíce ohroženy jsou především telefony, tablety, notebooky, televize, rádia a další drobné domácí elektronické přístroje. Tato zařízení se mnohdy pohybují v řádech desítek tisíc korun a je proto dobré předcházet problémům s vlhkostí, která by mohla definitivně poškodit jednotlivé komponenty. Jak ale snížit úroveň vlhkost ve vašem bytě? A co vše můžete udělat pro to, aby vaše elektronika byla v bezpečí? Přinášíme několik tipů a rad, jak se účinně bránit proti vlhkosti.

Pořízení odvlhčovače vzduchu

Nejefektivnější způsob, jak snížit vzdušnou vlhkost, je pořízení odvlhčovače vzduchu. Ten už se postará o přebytečnou vlhkost a sníží ji na požadovanou hodnotu okolo 40 až 60 % relativní vlhkosti. Tyto přístroje se hodí zejména do místností se zvýšenou vlhkostí. Ta se projevuje nejen orosenými okny, mokrými zdmi, ale může se vyskytovat i plíseň, která vážně ohrožuje vaše zdraví. Přebytečnou vlhkost je potřeba odstranit i z důvodu rizika poškození vaší elektroniky, neboť může způsobovat korozi vašich spotřebičů. S odvlhčovačem si suché a příjemné prostředí můžete užívat nejenom vy, ale i vaše elektronika.

Zvýšená pozornost při přechodu z mrazu do tepla

Technika zpravidla v mrazu netrpí, vyjma baterií, které při prochlazení výrazně snižují svoji kapacitu. Ostatní přístroje zvládají tuhou zimu bez potíží. Přesto je zapotřebí v chladných dnech svoji elektroniku chránit před orosením. Při přechodu z mrazu do tepla se na prochlazené elektronice začne kondenzovat vzdušná vlhkost. Přístroj se orosí, a to nejen na povrchu, ale i uvnitř. Nemusíme psát, že voda a elektronika nejsou velcí kamarádi. Pokud tak nechcete poškodit svoje zařízení, do kterého se během vašeho pobytu venku dostala vlhkost, je vhodné elektroniku nechat odstát v batohu či pouzdře po několik desítek minut, než se srovná teplota. Tím svoji elektroniku zabezpečíte před vlhkostí a zajistíte ji dlouhou životnost.

Využití silikagelu

Už vám někdy přišel balíček, ve kterém byl umístěn malý sáček silikagelu? Pravděpodobně ano. Ačkoliv se nejedná o nejelegantnější řešení, i tento „miniodvlhčovač“ si dokáže hravě poradit s přebytečnou vlhkostí. Dokáže poměrně snadno adsorbovat vodu z vlhkého vzduchu, a proto umístěním sáčku do obalu desky plošných spojů můžete svému přístroji poskytnou adekvátní ochranu před vlhkostí.

Odstranit vlhkost a jiných stopových plynů ze vzduchu můžete i za pomocí ostatní adsorbentů. Vhodnou alternativou je obyčejné dřevěné uhlí. To má velmi savé schopnosti a kromě vlhkosti, pachů a plynů je schopno zabraňovat také korozi.

Kvalitní obal s izolací

Elektroniku můžete ochránit i pořízením kvalitního obalu s izolací. Jedná se o polstrované brašny, kožená pouzdra, kryty či uzavíratelné obaly, které ochrání vaše zařízení před přebytečnou vlhkostí. Další možností je nanesení konformního povlaku na desku. Přestože tato varianta vaše zařízení ochrání před vlhkostí, je toto zpracování obtížnější. V takovém případě se však nemusíte bát ovládat svoji elektroniku za deště, a rovněž s ní můžete vyrazit k vodě, aniž by utrpěla jakékoliv poškození.

Udržení optimální pokojové teploty

Správná pokojová teplota v domácnosti má také vliv na funkčnost vaší elektroniky. Ta by se přes den měla pohybovat mezi 19 °C až 23 °C v závislosti na vlastním pocitu a během noci by měla být v průměru o tři stupně nižší. Mějte na paměti, že i teplotní výkyvy mohou negativně ovlivnit vaše elektronické zařízení. Na pozoru byste se měli mít zejména v letních měsících, kdy teploty neúprosně stoupají. Vyšší teploty poškozují nejen obvodový systém vaší elektroniky, ale také v kombinaci s nadměrnou vlhkostí (která vzniká například vlivem sušení prádla) vytváří ideální prostředí pro vznik koroze. Koupě klimatizace vám tak může usnadnit řadu z těchto problémů. Naopak nízké teploty mohou poškozovat baterii, ale i obrazovku daného zařízení.

Zajistit správné větrání

Snížit relativní vlhkost v místnosti můžete i za pomocí obyčejného větrání. Abyste však snížili úroveň vlhkosti, je zapotřebí větrat správně. Mělo by být časté, krátké a intenzivní. Zatímco v zimě by doba neměla přesáhnout 6 minut, v létě si můžete dovolit větrat až o dvacet minut déle. Při častém a rychlém větrání se nejen ochladí vzduch, ale zároveň předejte tepleným ztrátám. Větrat byste měli také v závislosti na vlhkosti v místnosti.

Neodnášet elektroniku do místnosti se zvýšenou vlhkostí

Každý z nás si rád zaleze do vany s horkou vodou a pustí se ke koupeli oblíbené písničky nebo třeba seriál. Vlhké prostředí v koupelně je však pro vaši elektroniku nebezpečné. Vlhkost snadno pronikne do obvodů vašeho zařízení, čímž poškodí jednotlivé vnitřní komponenty. Ty začnou rezivět, ale rovněž mohou zcela přestat fungovat. Nebezpečné jsou taktéž kuchyně bez digestoře, kde dochází k vyšší koncentraci vlhkosti během vaření. Udržujte tak svůj mobilní telefon, notebook nebo tablet mimo místnosti se zvýšenou vlhkostí.

Zamezit vniknutí vody do zařízení

Netřeba snad ani zmiňovat, že přímý kontakt zařízení s vodou má fatální následky (pokud zrovna nemáte voděodolný přístroj). Vniknutí vody vyvolá zkrat, který vede k celkovému selhání vašeho elektronického zařízení. Některé přístroje můžete ochránit kupříkladu přídavným krytem, čímž zvýšíte jeho odolnost, ale ne vždy je tato varianta možná.

Pokud vaše zařízení přežije plavbu ve vodě, neměli byste se radovat předčasně. Telefon, tablet, notebook či jinou poškozenou elektroniku doma nikdy nevysušíte dokonale. Uvnitř přístroje může zůstat vlhkost, která postupem času může způsobit korozi. Jde o reakci vody s kovem na desce plošných spojů, která vlivem času může způsobovat řadu funkčních potíží.

Použití izolačního spreje

Zvýšit odolnost elektronických přístrojů lze i za pomocí vodoodpudivé a izolační vrstvy. Přípravek s těmito vlastnostmi můžete zakoupit ve spreji a nanést na vaše zařízení – především na základní desku počítače, připojovací konektory nebo řídící elektroniku.

Po aplikaci prostředku se na kovovém povrchu vytvoří izolační bariéra, která zabrání vniku vlhkosti, a tím ochrání zařízení i před oxidací. Navíc dokáže zaizolovat vodiče, a pokud se dostane voda do vašeho zařízení, nedojde ke zkratu a jeho zničení. Nanočástice, které sprej obsahuje, dokáží také ošetřit narušené kontakty a spoje, a prodloužit tak životnost přístroje. Vaše elektronika tak vydrží spolehlivě fungovat mnohem déle.